Cafte chlapi spekulujem ze vykradnem giant a poprekladam veci na HT co sa bude dat . No a zaujali ma ocelove ramy Ragley. Ma tu niekto s tymto ramom skusenost ? Alebo celkovo s ocelou ?
05.01.2024 - 16:21:22
00
Skusenost s ragley nemam, na nete sa toho da o ragley najst dost, dobre zhrnutia par ragley bikov ma yt kanal hardtailparty. S ocelou skusenost mam ale to je ako povedat ze mam skusenost s hlinikovymi bikami. Mam dva ocelove ht a kazdy je svojim sposobom iny. Dolezite je ako je ten ram spraveny, ake ma hrube trubky, aky maju priemer, ako je postaveny, ... Aj ten isty ocelovy ram sa moze v dvoch velkostiach spravat rozdielne. Napriklad s rovnakou hrubkou steny bude vacsi ram pruznejsi ako mensi. Niektori vyrobcovia na to prihliadaju, ini nie, tak pozor na recenzie. Rozdiely medzi roznymi modelmi a znackami su citelne. Ked porovnam moje dva ramy tak jeden je pohodlnejsi na dlhsie trasy ale ma maksi stred, viac plava a v uplne rozbitom terene alebo na skokoch je zadok tvrdy. Druhy ram je tvrdsi (menej pohodlny) na dlhych trasach ale ma tuhsi stred na slapanie, cielene maksi zadok do stran a je o dost viac pohodlnejsi v rozbitom terene a na dopadoch skokov. A to sa bavime len o spracovani ramu a materialy, geometria tam robi este vacsie rozdiely.
Na co sa musis pripravit s ocelovym ramom je, ze ocelovy ram bude hrdzaviet. Moze byt osetreny akokolvek, ked to oskres tak na tom mieste bude na povrchu hrdzaviet. Budes musiet osetrovat vnutro ramu, hlavne sedlovu trubku. Dalej vyssia vaha oceloveho ramu ktora bude pri ht niekde okolo 3kg. Ak chces ocel tak odporucam zadefinovat si co od toho ocakavas a hladat taky ram co to bude splnat. Ja som tak spravil a nelutujem.
05.01.2024 - 20:34:11
04
Uha tak to som necakal. Tak to teda premyslim. Laka ma urcita pruznost ramu a tlmenie vibracii oproti hliniku. Mam fulla a uz som zabudol odomknut tlmic a som si lebedil ako full paradne tlmi a ako fici. ? takze na jazdenie cca do max 2 hod 30 km vsade kde sa da zima blato voda. A tam L ram ocel.
06.01.2024 - 10:39:26
00
Ano ocel ma nejake vlastnosti ale ide o vyrobcu ako s nimi nalozi. Aj hlinik a karbon maju svoje vyhody/nevyhody a je na vyrobcovi co z toho materialu vyrobi. Vy vysledku mozes mat pohodlnejsi hlinikovy alebo karbonovy ram ako ocelovy. Ocel ti vseobecne moze viac tlmit male rychle vibracie ale ten rozdiel nemusi byt az taky markantny ako si myslis.
Prave hardtailparty ma viac videii o Ragley a tu mas nahodou i porovnanie hlinikovej a ocelovej verzie ragley HT (hlinikova verzia je jeden z tych pohodlnejsich al ramov). Tlmenie vybracii je lepsie o 5% ale ta vaha a pruznost ramu u recenzenta znevyhodnuje ten ram voci hlinikovej verzii. A myslim si ze pri vacsich velkostiach tam pri tychto konkretnych ramoch budu rozdiely vacsie. Iny ocelovy ram moze byt vhodnejsi na slapanie, na celodenky atd. Proste o toto ide, pri HT je dolezite vybrat spravny ram na to svoje jazdenie, zadefinovat si najskor co od neho ocakavas a potom podla toho vyberat.
thumb_up0thumb_down
06.01.2024 - 11:16:11
01
Dnes mi este ponuklo toto, tu je to pekne vysvetlene ako to je s ocelovymi ramami v porovnani s hlinikovymi a karbonovymi.
thumb_up1thumb_down
07.01.2024 - 12:08:43
00
Uha. Tak to je veda. To pri mojich 110 kg moze byt velka sranda 🤣🤣🤣🤣
07.01.2024 - 14:27:09
00
Co ja viem ci veda, podla mna zname veci. Ram je najdolezitejsia cast bicykla aj ked sa poslednu dobu v casoch "najvyhodnejsieho osadenia" na ram zabuda. Treba len vediet co a ako chce clovek jazdit. Napriklad ci tomu bude zvacsa nakladat v rozbitom terene, jazdit dlhsie trasy, jazdit hladke traily, ci chce na tom jazdit sviznejsie a sprintovat alebo bude jazdit viac na pohodu, ci chce skakat alebo nie, ci bude jazdit zakruty agresivne alebo nie, ci si do nich viac nachadza alebo si ich skracuje, ci pozaduje presnost a ma silu v rukach alebo nechava bike drzat stopu, ci jazdi zjazdy viac vpredu alebo skor viac vzadu, kedy bude znovu menit ram ... atd atd
07.01.2024 - 16:31:05
04
Tak to uz je moc prespekulovane. Tak daleko nie som. Chcem.len bicykolvat vsade. Pre zabavu.
07.01.2024 - 17:41:48
00
Sam vies. Ja som len chcel vyvratit "myty" o ocelovych ramoch.
07.01.2024 - 18:17:19
01
Jojo. Diky za info. Urcite to pomohlo. Ocel je punk a ocel pruzi je taky zauzivany nazor. Pisnem vyrobcovi. Skusim hlinik. Ht. Doladim full. A uvidi sa ..
07.01.2024 - 18:28:25
00
keyboard_arrow_up