Tu spojku proste netreba príliš priťahovať... Presne rovnako sa bude správať aj čisto nový šalter keď spojku pritiahnes
13.11.2021 - 17:40:24
10
Jasne to je aj v navode. Pisu ze to ma byt nastavene 3.5 - 5.4 Nm Bol som na minimum 3,5Nm (fungovalo OK) a terz som na 4Nm to predsa nemoze byt vela. Aj tak to radi zle. Ale aspon radi pri, pri 5Nm to neradilo vobec.
13.11.2021 - 18:07:58
00
Suchá spojka nefunguje dobre keď je viac utiahnutá.
13.11.2021 - 18:43:27
11
OK, skusim zohnat nejake vhodne mazivo a zoservisovat tu spojku. Dakujem.
13.11.2021 - 20:47:59
00
Spojka po servise. Bol tam trocha bordel od stareho maziva inak nic podozrive. Cele som to vycistil, odmastil a nasledne namazal najlepsou vazelinou co som doma nasiel -30 az + 150 stupnov celzia. Objednal som HPG-1. Radenie sa zda o poznanie lepsie aj pri nastaveni spojky na 4Nm, ale prekvapilo ma ze spojka najskor kladie odpor a potom sa akoby "odtrhne"a zvysok pohybu ide lahko. Zrejme pre to to radi lepsie, lebo prvy tlak o nabeh kazety zrejme prekona odpor spojky a potom to uz ide lahko a prehodi. Nepada to z nabehu, ako predtym. Ma to tak byt, alebo je to len "pozityvny" vysledok pouzitia nevhodnej vazeliny a znamena to, ze mi bude padat retaz?
14.11.2021 - 00:54:39
00
Kenai napísal:
Spojka po servise. Bol tam trocha bordel od stareho maziva inak nic podozrive. Cele som to vycistil, odmastil a nasledne namazal najlepsou vazelinou co som doma nasiel -30 az + 150 stupnov celzia. Objednal som HPG-1. Radenie sa zda o poznanie lepsie aj pri nastaveni spojky na 4Nm, ale prekvapilo ma ze spojka najskor kladie odpor a potom sa akoby "odtrhne"a zvysok pohybu ide lahko. Zrejme pre to to radi lepsie, lebo prvy tlak o nabeh kazety zrejme prekona odpor spojky a potom to uz ide lahko a prehodi. Nepada to z nabehu, ako predtym. Ma to tak byt, alebo je to len "pozityvny" vysledok pouzitia nevhodnej vazeliny a znamena to, ze mi bude padat retaz?


Spojka by mala zaberať plynule. Ak ti seká a potom ide ľahko, máš skrivenú tú plechovú klietku. Tiež som to mal na dvoch prehadzovačkách Shimano Zee. Keď sa ti ju podarí vyrovnať chvíľu spojka finguje dobre až kým sa klietka znova neskriví. Shimano spojku nemá dobre vyriešenú. Omnoho lepšie funguje spojka u Sramu, kde za celú životnosť prehadzovačky som so spojkou nikdy nemusel nič robiť. Ale zasa čapy prehadzovačky Sram vydržia tak polovicu životnosti voči Shimanu. Každá má svoje výhody a nevýhody...
14.11.2021 - 09:10:42
11
Tak na Srmaacku spojku som nemusel siahnuť 3 roky 😁 u shimana ju bolo treba aspoň raz ročne vyčistiť apremazat lebo to buď vydávali divne zvuky ale začalo blbnut radenie...
14.11.2021 - 12:45:00
10
Kenai napísal:
Spojka po servise. Bol tam trocha bordel od stareho maziva inak nic podozrive. Cele som to vycistil, odmastil a nasledne namazal najlepsou vazelinou co som doma nasiel -30 az + 150 stupnov celzia. Objednal som HPG-1. Radenie sa zda o poznanie lepsie aj pri nastaveni spojky na 4Nm, ale prekvapilo ma ze spojka najskor kladie odpor a potom sa akoby "odtrhne"a zvysok pohybu ide lahko. Zrejme pre to to radi lepsie, lebo prvy tlak o nabeh kazety zrejme prekona odpor spojky a potom to uz ide lahko a prehodi. Nepada to z nabehu, ako predtym. Ma to tak byt, alebo je to len "pozityvny" vysledok pouzitia nevhodnej vazeliny a znamena to, ze mi bude padat retaz?


Mne sa tak správa shimano slx od nova. Najskôr kladie odpor, po jeho prekonaní ide ramienko lahko, len proti pružine. Bol som v tom, že práve preto je tam spojka, a nie len pružina. Žiadny problém s pohodnom som doteraz nezaznamenal.
14.11.2021 - 18:25:42
10
tak to mas teda asi pokazene ... ale nie, nedaj sa rusit, ja som si opat raz precital co som citat nemal ;-] ... ale aby som napisal nieco aj k veci, mne ta spojka kladie konstantny odpor jednym smerom a ziaden druhym ...
14.11.2021 - 19:20:36
10
cviro1 napísal:
Spojka by mala zaberať plynule. Ak ti seká a potom ide ľahko, máš skrivenú tú plechovú klietku. ...

Vdaka za info, myslis tu vec vyfarbenu na cerveno? Ak ano, co tam mam hladat skrivene ? Nic som si nevsimol, ked som to mal dolu. Vdaka

Prílohy:

spojka.png
spojka.png 18.72 KiB thumb_up0thumb_down

14.11.2021 - 22:57:03
00
Kenai napísal:
Vdaka za info, myslis tu vec vyfarbenu na cerveno? Ak ano, co tam mam hladat skrivene ? Nic som si nevsimol, ked som to mal dolu. Vdaka


Nie tú červenú objímku ale takú klietku ktorú ťa objímka zviera. To musíš rozobrať inak to nezbadáš...
15.11.2021 - 07:22:51
10
Aha, cize myslis, ze nemacka tu objimku rovno, ale krizi ju ?
15.11.2021 - 19:59:20
00
Príloha:
Screenshot_20211115-210007.png
Screenshot_20211115-210007.png 396.21 KiB thumb_up0thumb_down

Kenai napísal:
Aha, cize myslis, ze nemacka tu objimku rovno, ale krizi ju ?


Diel číslo 8 sa skrivý a spôsobuje to zasekávanie
15.11.2021 - 21:16:30
11
Super, dakujem, prezriem ho poriadne.
16.11.2021 - 18:09:47
00
Kenai Keď to tak čítam mám dojem, že sa snažíš opraviť čo nie je pokazené. Spojka Shimano prehadzovačiek funguje presne ako popisuješ. "spojka najskor kladie odpor a potom sa akoby "odtrhne"a zvysok pohybu ide lahko". Takto funguje aj mne na všetkých bajkoch. Ramienko najskôr kladie odpor a potom sa odtrhne. Avšak keď ramienko zastavíš a znova skúsiť pootočiť, znovu na začiatku kladie odpor a potom sa odtrhne. Takto má fungovať ramienko v každej polohe. Najskôr odpor a potom odtrh.
Čím viac budeš priťahovať spojku, budeš zhoršovať chod radenia. Musíš si nájsť svoj vlastný "zlatý grál". Mám odtrh nastavený tvrdšie na trail bajku a ľahšie na CX bajku. XCO bajk má Sram AXS XX1 prehadzovačku a tam to funguje podobne. Avšak sila spojky sa nedá nastaviť a v porovnaní so Shimano XTR by som odhadovala, že je nastavená na ľahší odtrh ako Shimano pri 3,5Nm.
16.11.2021 - 18:51:40
13
keyboard_arrow_up