Ahojte mám takú otázku. Mám vyplety DT Swiss 1900.
Pohon mám komplet Sram NX 12s. Chcem prejsť na 12S musím meniť orech ktorý mám DT Swiss HG alebo tam narvem aj 12s kazety tiež NX?
Ešte otázka musím meniť aj prevodník alebo to bude fungovať? Logika mi hovorí že musím aj orech a aj prevodník vymeniť ale radšej sa opýtam xD
15.02.2022 - 06:15:43
00
Logika ti vravi zle. Nemusis menit ani prevodnik a ani orech ak kupis kazetu NX... Orech Sram XD je potrebny len od kazety GX a vyssie...
15.02.2022 - 06:29:12
01
Skykiker napísal:
Ahojte mám takú otázku. Mám vyplety DT Swiss 1900.
Pohon mám komplet Sram NX 12s. Chcem prejsť na 12S musím meniť orech ktorý mám DT Swiss HG alebo tam narvem aj 12s kazety tiež NX?
Ešte otázka musím meniť aj prevodník alebo to bude fungovať? Logika mi hovorí že musím aj orech a aj prevodník vymeniť ale radšej sa opýtam xD


Mas 12s NX a chces prejst na 12s ?
Ako co chces menit? Vsak 12s mas :-).
Alebo chces lepsiu/ lahsiu kazetu ako je NX?
Ak nie, nemas co menit.
Ak ano
Moznost 1.
Garbaruk kazeta 12s na HG orechu -> kupis kazetu a hotovo, nic menit netreba
Moznost 2.
Kazeta GX, X01, Xx1 (orech XD) -> musis kupit kazetu aj orech
Moznost 3.
Kazeta Shimano XT, XTR (orech microspline) musis kupit kazetu aj orech

Prevodnik nemusis menit v ani jednom pripade.
15.02.2022 - 10:12:16
00
tomasspura napísal:
Mas 12s NX a chces prejst na 12s ?
Ako co chces menit? Vsak 12s mas :-).
Alebo chces lepsiu/ lahsiu kazetu ako je NX?
Ak nie, nemas co menit.
Ak ano
Moznost 1.
Garbaruk kazeta 12s na HG orechu -> kupis kazetu a hotovo, nic menit netreba
Moznost 2.
Kazeta GX, X01, Xx1 (orech XD) -> musis kupit kazetu aj orech
Moznost 3.
Kazeta Shimano XT, XTR (orech microspline) musis kupit kazetu aj orech

Prevodnik nemusis menit v ani jednom pripade.

Nie nie mám tam preklep malo to byť že z 11s na 12s moja chýba
15.02.2022 - 10:25:21
00
Ak pôjdeš do 12 NX, tak orech meniť nemusíš, ale aj tak musíš vymeniť prehadzovačku, radenie, kazetu. Tak neviem, či už neísť rovno do GX aj s výmenou orecha na XD.
15.02.2022 - 10:35:07
00
Tak o NX plati, co vravel backyfx, NX je najlacnejsia, ale najtazsia volba, ak ti hmotnost nevadi, to je cesta.
Ak chces 12s a nizsie hmotnosti kaziet, potom vid moj komentar.
15.02.2022 - 10:37:56
00
tomasspura napísal:
Tak o NX plati, co vravel backyfx, NX je najlacnejsia, ale najtazsia volba, ak ti hmotnost nevadi, to je cesta.
Ak chces 12s a nizsie hmotnosti kaziet, potom vid moj komentar.


Vôbec nejdem na váhu. Zo 14 kg bike som spravil 15.6 kg tých pár gramov naviac ma nezabije ?
15.02.2022 - 12:49:38
00
Ahoj, idem si pre pomoc.

Chcel by som upgrade z mojej pôvodnej konfigurácie 3x8 ( https://www.ctm.sk/archiv/mtb/zephyr/matna-pieskova/ ) na 1x11.

Zvažujem kazetu SHIMANO DEORE CS-M5100 11-51 11SPEED, otážka znie, budem potrebovať vymeniť aj náboj s orechom?

V prípade že áno vie mi niekto povedať aký rozmer (šírka?) by to mal byť? Viem tam položiť aj nieco iné ako ten tenký rýchloupínak?

(to že budem meniť prehadzovač, páčku, kľuky a reťaz viem :D )

Vopred vám ďakujem.
16.02.2022 - 10:59:03
00
janmaro96 napísal:
Ahoj, idem si pre pomoc.

Chcel by som upgrade z mojej pôvodnej konfigurácie 3x8 ( https://www.ctm.sk/archiv/mtb/zephyr/matna-pieskova/ ) na 1x11.

Zvažujem kazetu SHIMANO DEORE CS-M5100 11-51 11SPEED, otážka znie, budem potrebovať vymeniť aj náboj s orechom?

V prípade že áno vie mi niekto povedať aký rozmer (šírka?) by to mal byť? Viem tam položiť aj nieco iné ako ten tenký rýchloupínak?

(to že budem meniť prehadzovač, páčku, kľuky a reťaz viem :D )

Vopred vám ďakujem.


Tak na tuto kazetu som mal presne zalusk, uz som ju mal aj doma. Funguje v pohode aj s 12sp prehadzovacom od deore po xtr. Radenie samozrejme 11sp. Nevyhoda 11-51 oproti 10-51 je ze prides oproti takemu beznemu staremu rozsahu 3x10 -2x11 o jeden najpomalsi alebo najrychlesji prevod, podla pouziteho prevodnika.

Potom som pogooglil a kazetu vratil, strasne vela ludi ma s nou problem ze sa povolia nity co drzia pavuk s najvacsimi pastrokami. Pohladaj "cs-m5100" "loose rivets" "loose cogs". Takto to vyzera po par 10 az 100km.
https://www.youtube.com/watch?v=kCQNgGjOZgs Mozno len chybna seria ale dost ludi malo ten problem a moc sa mi to riskovat nechcelo.

12s kazety aj ked maju rovnaku konstrukciu tento problem nemaju. Takze daj si prepliest zadok na zakladny QR microspilne nabojhttps://www.cycology.sk/zadny-naboj-shimano-fh-mt500-microspline-12sp-5x135mm-p1568412/ a daj tam 12s deore - kazeta 10-51 stoji o par eur viac. Ram mas na rychloupinak QR 135mm (teda na 99%, boostovy QR s 141mm som asi nikde nevidel pouzity), Insie tam nedas. Kedze mas neboostovy naboj a vsetky nove 12s kluky resp nie kluky ale prevodniky uz maju len boostove retazove linky budes musiet kupit bud kluky MT510 alebo MT610 (alebo starsie slx 7000 alebo xt 8000, myslel som ze sa lisia nove kluky retazovou linkou ale su totozne, prevodniky maju vybratie o 3mm) a vypodlozkovat prevodnik aspon o 3mm aby si dosiahol spravnu retazovu linku pre zadny naboj +- 49mm.
Pozeram ze uz mas na tom bajku aj lepsiu vidlu , ale Suntour Xcr34 nieje stale ziadna slava, za tu konverziu das dost penazi. Mozno rozmysli ci to radsej nepredat a kupit si nieco nove.

Inac zamyslenie vseobecne - teraz pozeram ze hromada vyrobcov(minimaôlne pozeram teraz canyon , cube) osadza HT microspline nabojom na 135mm QR a veselo k tomu supe kluky s 52mm linkou kedze shimano uz ine nerobi a pise ze je to kompatibilne s boost aj neboost. Ano kompatibilne to je aj to bude fungovat, ale preco bude retaz na najvacsich pastorkoch neuveritelne rapotat sa uz ludia nedozvedia, ze treba podlozit prevodnik a dostat to na povodnych 49mm neboostovych alebo aj menej. Stacia na to nastastie o 3mm dlhsie sroby a hlinikove podlozky. Viem o tom svoje lebo prave prerabam dva neboostove bajky na 12s :-)
16.02.2022 - 21:27:57
00
V prvom rade, ďakujem veľmi pekne za super odpoveď, zaroveň si ma ale vôbec nepotešil :D 1x11 mi prišlo ako zlatá stredná cesta medzi 1x10 (čo mi nedáva význam) a drahším 1x12 (keďže som chcel ísť budget cestou :D )

Čo sa týka tej "chorej" kazety 1x11, aj pri nej by som musel meniť náboj ktorý momentálne mám? len pre upresnenie...

EDIT:
zisťoval som info u jedného slovenského predajcu a ten mi povedal že ich predali desiatky a na reklamáciu sa im vrátila len jedna, tak neviem no... :?:


Ďalej si ma trocha zamotal s tou reťazovou linkou, ale predpokladám že pri DEORE FC-M5100 by s tým nemal byt problém, či?

A k tomu zváženiu, predať bike a možno kúpiť niečo iné, samozrejme, bola by to najideálnejšia možnosť, ale až toľko € do toho tlačiť nechcem, je to pre mňa v prvom rade hobby a peniaze treba deliť na viac smerov :)
17.02.2022 - 08:32:22
00
Jazdil som 5100 na graveli pred tym ako som to vymenil za 12s, kamos ju ma na zimnom HTcku a teda naklada tomu cez zimu v Tatrach dost uz 2hu zimu a s kazetou nema ziaden problem.
17.02.2022 - 17:51:47
00
janmaro96
Kluky fc-m5100 co pozeram specifikaciu maju retazovu linku 52mm takze pri neboostovom naboji by bolo vhodne podlozit prevodnik. Ale v rozpise suciastok maju ze pouzivaju uz tie dlhsie 11,5mm sroby. Netusim ze preco . Lebo 12s pouzivaju podobne kluky a maju 8,5mm sroby.

Pri tej kazete sa mozno jednalo len o nejaku nevydarenu seriu. Neviem. Ten problem hlasilo dost ludi na to aby sa jednalo len o ojedinely incident. Na tuto kazetu naboj menit nemusis.
19.02.2022 - 22:39:51
00
Ked som ja prechadzal z NX na 5100 tiez som nasiel niekolko zmienok o uvolnovani nitov na shimane tak ked bola este kazeta nova fixol som unasac lepidlom vid obrazok a aj po niekolko tisic km nema ziadny naznak vole. Lepidlo stalo mozno 5e a nepouzil som ani 1/5 :)

Prílohy:

IMAG3688.jpg
IMAG3688.jpg 1.28 MiB thumb_up0thumb_down

20.02.2022 - 21:55:50
01
Zdeno_CTM_FOCUS napísal:
Ked som ja prechadzal z NX na 5100 tiez som nasiel niekolko zmienok o uvolnovani nitov na shimane tak ked bola este kazeta nova fixol som unasac lepidlom vid obrazok a aj po niekolko tisic km nema ziadny naznak vole. Lepidlo stalo mozno 5e a nepouzil som ani 1/5 :)


Hej aj toto riesenie som uz videl, aj ked vacsinou lepia ten Nit z vrchu co sa povoluje, nie okolo. Ale okolo je to vlastne lepsie riesenie :-) Videl som uz aj ze to mali povolnene a zakvapli nit modrym lepidlom na sroby a zevraj drzalo.
Ono ak to aj bola nejaka vada na kazetach je to aj o tom kolko na tych najlahsich 3 najazdis, a aky si dupac.
21.02.2022 - 09:18:06
00
marek_K napísal:
Hej aj toto riesenie som uz videl, aj ked vacsinou lepia ten Nit z vrchu co sa povoluje, nie okolo. Ale okolo je to vlastne lepsie riesenie :-) Videl som uz aj ze to mali povolnene a zakvapli nit modrym lepidlom na sroby a zevraj drzalo.
Ono ak to aj bola nejaka vada na kazetach je to aj o tom kolko na tych najlahsich 3 najazdis, a aky si dupac.

Na tych 5100 nieje problem s povolenim ale s tym ze medzi unasacom a ozubenim zacne casom vznikat vola kvoli tomu ze nity za z bokov vyderu. Ked sa teda vyplni medzera ktora je tam od vyroby tak sa nezatazuju tie nity a teda sa uz nema co uvolnovat :) Na yt som uz videl aj video kde do tej medzery naklepali medene pliesky :) ale tento plastelinovy kov mi pride ako lepsie riesenie.
21.02.2022 - 12:02:32
00
keyboard_arrow_up