neviem co tam chcem nastavovat...kupim si taky s menitelnym sklonom a mozem si nastavovat....btw dnes mas daku vybusnu naladu fox :wink:
07.01.2008 - 22:16:32
00
Co sa tyka predstavca tak odporucam knihu od Jima Rutberga v cestine vysla pod nazvom "rozhodujici jizda".Je tam dost technickych veci od Armstrongovho dlhorocneho trenera Chrisa Carmichaela.Je to fakt dobra vec.
07.01.2008 - 22:36:40
00
nedá mi nereagovať, osobne nemám problém kúpiť si jazdený predstavec, ktorý vypadá k svetu (aj taký jeden mám). strašíte tu historkami o zlomení a podobných veciach, ale v živote ste žiadny nevideli. nechápem. :roll:

Pravdou je, ze mne sa predstavec zlomil v rychlosti okolo 40 km/h na frekventovanej asfaltke v klesani pri predbiehani kamosa. Neprajem ten pocit nikomu - rajdy zostali v rukach, este som hodil pohlad na kamosa iduceho vedla a uz som siel k zemi... Pravdou je ale aj to, ze to bol klasicky ocelovy typ (nie ahead) na shitovom biku a ze sa to teda neda porovnavat s dnesnymi kvalitnymi ahead predstavcami. V kazdom pripade nechcem byt ten, co tuto situaciu zazije znovu, lebo mozno by ten dalsi zlomeny predstavec bol to posledne, co by som v zivote videl a po tom naozaj netuzim.

Bikeri v mojom okoli jazdia prevazne XC a az na par vynimiek tito ludia aj pravidelne komponenty menia (sice nie z obavy, ze by nevydrzali, ale vylepsuju). Takto nepriamo sa vlastne vyhybaju testovaniu unavovaj krivky materialu na vlastnej kozi, co je myslim si nanajvys rozumne. Ale jednemu znamemu z minulosti, co jazdil a myslim, ze stale aj jazdi podstatne tvrdsie a mal v tom case 100-105 kg, sa zlomili kvalitne rajdy pri miernom poskoceni a naslednom dopade v rychlosti okolo 50 km/h na sirsej polnej ceste (kusok od vyjazdu z lesa v klesani). Rajdy mali 2 abo 3 sezony. On pre nas (beznych XC a AM bikerov) samozrejme nemoze byt referencia, ale ako varovanie to napr. mne stacilo.

Kazdy ma samozrejme pravo na vlastny nazor a utvara si ho hlavne na zaklade vlastnych skusenosti, cize dokazem pochopit ludi, ktori s jazdenymi vecami nemaju problem, ale stotoznujem sa s nazorom, ze zivotne dolezite komponenty (rajdy + predstavec) radsej po par sezonach vymenit, nez cakat...

a ked ti praskne predstavec z predajne, tak ťa zachráni pokladničný blok :roll: nestretol som sa veru so štatistikami porovnávajúcimi prasknuté predstavce z obchodu a z bazáru.


tazko povedat ze by praskol ked uz napr. 2 roky jazdenia nepraskol tak dalsich 5 by uz nemal pokial sa samozrejme neskrizis s TIR, vlakom alebo podobnými tatošmi nerozumiem ako by sa to mohlo namáhať. :shock:


Existuje aj charakteristika, ktorej sa hovori unava materialu. Ak nevies kym bol komponent jazdeny a teda nepoznas styl jazdy povodneho majitela (ci len lahke vylety, abo aj drsnejsie jazdenie), kolko hodin jazdy komponent "prezil", kolko mal povodny pouzivatel kg a ci niekedy napr. netrafil rajdami strom (vtedy dost schyta aj predstavec), tak nie je mozne novy komponent porovnavat spolahlisvostou s takym istym, ktory bol pouzivany napr. 4 sezony. A mliecko mylis sa - presne plati, ze cim dlhsie je komponent zatazovany a unava materialu narasta, tym je väcsia pravdepodobnost unavoveho lomu. Jednoducho 4 sezony intenzivne jazdeny komponent vydrzi menej a to je fyzikalny fakt. Samozrejme ak si kupite na inzerat 260 gramovy 40 mm DH predstavec, ktory si kupila babka na cestu do obchodu a po dvoch rokoch si povedala, ze je prilis malo tuhy na vozenie nakupov :), tak sa niet coho obavat a pokojne by som ho jazdil aj ja.

V kazdom pripade dalsie nazory na temu nove vs. pouzite veci su aj v tomto topicu a zakladny popis unanoveho poskodenia je napr aj tu: http://sk.wikipedia.org/wiki/%C3%9Anava_materi%C3%A1lu.
07.01.2008 - 22:44:57
00
...poculi ste slovo božie... :lol: :lol:


Naposledy upravil triki dňa 07.01.2008 - 22:52:37, celkovo upravené 1 krát.

07.01.2008 - 22:51:04
00
amen
07.01.2008 - 22:51:33
00
len jednu vec k tomu bazaru - obcas sa tam predavaju aj NEJAZDENE veci - zle dary alebo sa jednoducho nepacia a maju najazdene 2 km...treba byt opatrny pri vybere. 100% zaruku nemas ani prikupenom ako povedal katko.
btw ked mas zomriet, tak sa ti mozno nezlomi predstavec, ale napr. nezabrzdis(alebo hocico ine) - strom, auto, jama - bum a mas to to iste :)
07.01.2008 - 23:40:45
00
....btw dnes mas daku vybusnu naladu fox :wink:


Jo máš pravdu, nesmiem sa prejedať. Nerobí mi to dobre.
08.01.2008 - 00:19:16
00
to Jezus, v podstate môžem s tebou súhlasiť, únava materiálu je samozrejme podstatná, ale ako môžem vedieť za aký dlhý čas sa ten ktorý materiál použitý na predstavci unaví, aby som vedel, akú značku vybrať?

to Triki, sorry ale tá odpoveď s komponentami na TdF ma veľmi pobavila :oops: vylučuje úplne všetko - nové (prípadne minimálne jazdené) komponenty (relatívne najvyššej kvality :roll: ) vs. minimálna životnosť. Akú má toto súvislosť s nakupovaním v bazáre resp. v obchode - ak to má byť merítko kvality bike komponentov a rámov, tak by to bola veľmi zlá vizitka cyklo biznisu.
08.01.2008 - 08:00:58
00
ja si tiez myslim, ze pri predstavci ta unava materialu je najmenej relevantna, ved si predstavte tie tlaky, ktore nan posobia... su tlmene pneumatikou, pruznostou vypletu, odpruzenou vidlou, pruznostou rajd a az nasledne sa sila prenasa na predstavec... :idea:
08.01.2008 - 10:17:56
00

btw ked mas zomriet, tak sa ti mozno nezlomi predstavec, ale napr. nezabrzdis(alebo hocico ine) - strom, auto, jama - bum a mas to to iste :)



Ked mas zomriet?
08.01.2008 - 12:38:16
00
ano
08.01.2008 - 12:50:41
00
Čaw. Chcel by som sa popytat že ked si idem kupovat predstavec tak akej dlzky by mal byt. Da sa to niak vypocitat alebo od niecoho odvodiť??? A aky by mal mat uhol?


ešte niečo k téme, aby sme len nespamovali - jurky, jazdíš za CyS, je vás tam ako hadov, každý má minimálne dva biky. to je také ťažké sa opýtať Tacha, Novosada abo čo ja viem Žuchu, vyskúšate pár predstavcov a uvidíš sám predsa, čo ti najviac vyhovuje. najúspešnejší klub v mládežníckej kategórii v SR a nemá nejaký ten rezervný predstavec? to sa mi nechce veriť :roll:
08.01.2008 - 13:07:26
00
Žutko sa pozrie na kolo, ako na ňom sedíš a z voleja ti povie, aký forštos potrebuješ. A pomýli sa najviac o jeden centimeter.
08.01.2008 - 21:49:03
00
Páni, dĺžka predstavca sa meria od osy riadítok po os krku vidlice, že?
12.01.2008 - 20:56:55
00
ano tak
12.01.2008 - 21:55:15
00
keyboard_arrow_up