kedze sa pohybujem v oblasti materialov a technologii v poslednej dobe mi vrta v hlave myslienka vyroby karbonoveho ramu. v podstate po malom prieskume cien sa to uz doma ani neoplati (karbonovy full ram sa da kupit vo velmi dobrej cene) - ak spocitam cenu materialu, cas a hlavne znalosti postupov. nemam ale zaujem o to vyrobit si ho postupom ako to robili brano meres alebo miso kalavsky tj. navijanim karbonu na pevne jadro.
zaujimam sa o to ako sa vyrabaju karbonove ramy pomocou foriem. hladal som uz vselikade, ponachadzal som nejake veci dokonca aj na mtbiker. no vsetko su to postupy na dve veci. resp vacsinou su neuplne, nepresne. princip vyroby pomocou foriem je mi jasny, vyroba formy mi je jasna, praca z carbonom je mi jasna kedze som s nim uz robil, technologia vakuovania je mi jasna. co mi nie je jasne je napriklad to, ze ak je forma z dvoch casti, preco nie je na rame deliaca ciara a podobne skor odborne otazky ohladom finisovacich prac.

je mi jasne ze tieto veci si firmy strazia, ale nevie niekto o nejakej dobrej stranke alebo literature (moze byt a platena) kde by som sa o tom mohol naucit viac?
11.02.2009 - 07:53:57
00
na spouště výrobků jsou stopy po formě marecej na svém "volantě" Schmolke by mohl být příkladem :-)
Prostě záleží na technologii, a taky na tom jakou má výrobek finální úpravu, mnohdy to výrobci maskují vrchní pohledovou vrstvou, aby díly vypadaly líp :-)
11.02.2009 - 07:58:27
00
myslíš toho Šmolkeho čo skončil ako slamka v kofole? :P
11.02.2009 - 08:02:43
00
jj toho hlavně :-) na tom novějším už ta stopa po dělení formy není tak strašná, ale možná to půjdu do sklepa vyfotit mám jeho plečku doma na drobnou přestavbu :mrgreen:
11.02.2009 - 08:07:18
00
Prostě záleží na technologii, a taky na tom jakou má výrobek finální úpravu, mnohdy to výrobci maskují vrchní pohledovou vrstvou, aby díly vypadaly líp :-)

Jasne, technologia spajania dvoch poloviciek je mi taktiez ako tak jasna. no neviem ci su takto robene aj ramy, kde je potrebna velka pevnost a "zvary" by boli v tomto pripade dost kritickym miestom.
11.02.2009 - 08:10:54
00
pokud něco pečeš ve formě nemusí se jen spojovat poloviny :-)
11.02.2009 - 08:17:20
00
no. ved to ma zaujima. ak nespajas polovicky tak potom ako? jediny sposob ktory nas napada je ten, ze do kazdej polovice formy vlozis karbon, potom vlozis do jednej z nich jadro s pasmi karbonu, ktore sadnu na miesto kde dojde k spoju dvoch polovic a prilozi sa druha cast formy. vznikne nieco ako na pic (cierna - karbon, zlta - jadro, modra - forma).
11.02.2009 - 08:37:41
00
to je taky varianta - pak tam můžeštřeba vložit předmotanou trubku, a zavntitř ji tlakem lisovat
11.02.2009 - 08:53:10
00
noooo,nedam ten karbon do deliacej roviny(tak ako to je na obrazku,tak nie) ,tadial potecie prebytocny epoxid,potom obrusim,prelestim a je.
15.02.2009 - 14:45:01
00
keyboard_arrow_up