Výplet som už doriešil 8)
24.08.2010 - 19:28:28
00
Ja som bol v nedelu tiez na Velkej Luke. Riso, kadial ste tam hore slapali? My sme s kamosom sli Turskou dolinou a potom cez Velku Luku, Vidlicu po zltej znacke do Martina. Ta zlta je paradna, riadne AMENoidna. Akurat motorkari to tam rozbijaju.

No sli sme tak ako pises, akurat z Velkej Luky sme sli zltou dole do Kuneradu a tam potom popod horu do Turia... Skoda, nejako sme sa obisli. Ale zase nas poznas, my sme IT slimaci :) Na Velkej Luke sme boli 17:38... Dlho sme sedeli na Krizave a kukali na Martin... Proste pohoda klidek.
24.08.2010 - 19:50:44
00
Zdar borci,
zajtra by som chcel v pripade dobreho pocasia navstivit niektoru z chat v Malej Fatre (Ch. na MH, Ch. pod Chlebom, Klacianska Magura,...). Prida sa niekto?
25.08.2010 - 19:48:15
00
Možno niekedy inokedy, musím trocha oddýchnuť na sobotu, ale Berco má myslím voľno.
25.08.2010 - 19:57:12
00
Takze dnes paradne pocasie a solo vylet na Chatu pod Chlebom a Snilovske sedlo. Stretol som tam nejakych 2 borcov, co to chceli dat dole do Vratnej, ale stopla ich banda strazcov parku. Urcite im vsak nevadila tazba dreva, ktora prebieha trochu nizsie, po ceste na chatu...

Prílohy:

pod-chlebom.jpg
pod-chlebom.jpg 166.14 KiB thumb_up0thumb_down

snilovske-sedlo.jpg
snilovske-sedlo.jpg 177.45 KiB thumb_up0thumb_down

po-ceste-z-chaty.jpg
po-ceste-z-chaty.jpg 155.47 KiB thumb_up0thumb_down

26.08.2010 - 18:54:54
00
assouvi, to vieš, tiekol im z bicyklov prevodový olej a mali deravé výfuky a s takými bicyklami predsa v lesoch napáchajú väčšie škody ako keď sa IBA ťaží drevo ekologickým LKTčkom a motorovými pílami na elektriku, keď za sebou ihneď sadili nové sadeničky ;) ...ten kto prišiel s tým zákonom bol riadny pako. Mali okolo tej stráže prefrčať, ale zrejme sa nedalo a boli slušne vychovaní, tak ich keci rešpektovali. ;)
26.08.2010 - 19:51:15
00
Asi tak.

Inak asi vyhlasim sutaz, ze kto najde nejaku lesnu cestu, pozdlz ktorej sa aspon na 10 km netazi drevo a ukaze mi ho, tak ma u mna pivko... Vcera vecer som bol pocas zapasu MSK Zilina - Sparta Praha na Dubni (pekny vyhlad na stadion) a tam sa tiez nieco take zacalo. Ak som v tej tme dobre videl...
26.08.2010 - 20:15:31
00
S tou ťažbou sa to nejako preháňa. Bol som predvčerom po daždi na Polome a pribudli tam vyrúbané pásy. Keď si dám opäť nejaký mesiac pauzu a pôjdem potom na Polom, tak okolo cestičky nebude súvislý les, ale holorub. :(
26.08.2010 - 20:37:21
00
Jak poznám takového strážce parku? Už jsem ve vaší krajině lecos najezdil, ale podle některých příspěvků napříč celým fórem se poslední dobou nějak přemnožili. Nechystá se nějaká novela mysliveckého zákona na ich reguláciu??? :punch:
26.08.2010 - 20:38:22
00
Minimalne dvaja fesaci v gaziku s logom narodneho parku na dverach. Samozrejme na mieste, kde motorove vozidlo nema co robit... :-)
26.08.2010 - 20:51:13
00
Ved musia skontrolovať kde sa ešte dá nejaké to drievko vyťažiť nonie??? :rofl:
26.08.2010 - 21:54:48
00
S tou ťažbou je to asi tak, že sme boli včera s kamošom poliezť v CHKO Strážovské Vrchy a v lese normálne napílených tak 5 kubíkov metrovice, všetko zdravé buky.. Po posťahovaných stromoch ostali len od lístia zhrnuté svahy. Je tam bujná vegetácia, takže možno len čistili, ale zdalo sa mi, že v CHKO by sa toľko "prečisťovať" nemalo a týchto miest je tam pomerne dosť.. :^)
Stále tu je ale obrovské množstvo nedotknutej divočiny, len to nikomu netreba vravieť, lebo z nej ostane drevotrieska..
26.08.2010 - 23:41:40
00
S tou ťažbou sa to nejako preháňa. Bol som predvčerom po daždi na Polome a pribudli tam vyrúbané pásy. Keď si dám opäť nejaký mesiac pauzu a pôjdem potom na Polom, tak okolo cestičky nebude súvislý les, ale holorub. :(


To je síce pravda, ale ak to musia zo zákona vyrúbať, tak im neostáva nič iné (obhospodarovatel je povinný prednostne spracovať choré, poškodené a napadnuté stromy - napr. podkôrny hmyz). I mne sa nepáči, že starších lesných porastov ubúda (pribúdajú mladiny), ale vplyv nato má v neposlednej miere i človek (globálne otepľovanie, kyslé ďažde, imisie, zmena klímy a pod). Radšej zrúbať choré stromy, ako čakať, kým budú napadnúte i zdravé doteraz stojace stromy. Ak sa niekomu zdá niečo neúmerne a protizákonné, je povinnosťou každého z nás o tom informovať príslušné orgány.

Toto je len na vysvetlenie..ak sú nejaké ďalšie otázky sem s nimi..
27.08.2010 - 07:23:57
00
Takze podla teba treba napravit nesetrne zasahy cloveka do prirody dalsimi zasahmi, ktore sa teraz niekomu zdaju setrnejsie?
Pokial viem tak o vyrube chorych stromov rozhoduje lesny hospodar (okrem inych). Jeden taky mojmu otcovi minuly rok nariadil vyrub tusim 6 stromov. Ked som sa na ne bol pozret 3 z nich sa mi zdali zdrave (oko laika). Susedovi tiez nariadil vyrub ale ten to vzal odpodlahy a vyrubal komplet cca 100m dlhy a 20m siroky pas. Momentalne to tam vyzera tak, ze stromy na nasom pozemku stojace pri rubanisku zacinaju vysychat a su v daleko horsom stave ako tych povodnych 6 co nam nariadil vyrubat lesny hospodar.
27.08.2010 - 09:49:42
00
No ak sa bavíme o smrečinách, čo si myslím, že áno, tak tie sú za posledné roky atakované podkôrnym hmyzom. To, že hospodár vyrúbal nejakú plochu, ako píšeš 20 x 100m, na tom nie je nič neobvyklé (môže rúbať plochu do 3ha (až 5ha), ale nesmie prekočiť 2x priemernú výšku porastu, čo určite neprekročil, priem.výška smreka v rubnej dobe je cca 25-30m v závislosti od bonity pôdy). Neviem, či ťažil nejakú obnovnú ťažbu v zmysle predpisu LHP,alebo rúbal kalamitu (tipujem, že kalamitu). To, že sa ti niektoré stromy zdali zdravé nemusí byť pravda. Môžu vyzerať zdravo, ale v skutočnosti sú už napadnuté hmyzom (pod kôrou a pod.). Ako píšeš na rúbani sú pri okraji nové naletené chrobačiare (suché stromy), i to je možné, ale treba si uvedomiť, že podkôrny hmyz nie len tam, kde ho voľným okom vidíme (na suchých stromoch), ale je i na okolitých stromoch (ešte zelených, spoznáš to tak, že pod smrekmi je opadané zelené ihličie). No a to, že sa tam ukázali pri rúbani je dôsledok toho, že rub nebol vykonaný v dostatočnom rozsahu, alebo lykožrút bol naletený z okolitých kalamitných porastov. Viem, že sa mnohým zdá, že sa teraz ťaží vo veľkom množstve,ale je to len dôsledok uvedených vpyvov na stav lesných porastov. Ale potešujúca správa je, že o rok, dva dôjde k útlmu progesie lykožrúta v naších horách, a teda aj k ústupu LKT z našich hôr.
27.08.2010 - 10:32:18
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up