Nemám nejak v obľube ochranárov. Ani uja Lukáča z VLKa. Skôr som zástanca hesla: "boh ochraňuj prírodu, keď ju ochraňujú ochranári." Ale zo všetkého si treba niečo vybrať. A tak ma na margo povodní zaujali Lukáčove články:
http://www.cassovia.sk/korzar/archiv/cl ... 008/21930P
http://jurajlukac.blog.sme.sk/c/148498/ ... dzaju.html
http://jurajlukac.blog.sme.sk/c/157464/ ... quiem.html
Aj s ním v tomto celkom súhlasím. Hlavne ma preqapili info o prudkých globálnych teplotných zmenách v horizonte 10-12000 rokov nazad, ktoré boli podstatne rýchlejšie ako súčasné otepľovanie a takisto to výrazné zvyšovanie PLÁNOVANEJ ťažby. Čo vy na to?
25.07.2008 - 11:06:12
00
no piso je to zaujimave citanie ;-] .... ale ako vieme priemerny cyklista nici les a zivotne prostredie viac ako priemerna tazobna spolocnost;-] a preto si myslim ze aj toto maju na svedomi cyklisti ;-]
25.07.2008 - 11:21:13
00
Nechcem sa stavat do pozicie lesneho inžiniera, alebo znalca hydroskopickych pomerov v našich lesoch, ale v ramci mojich zivotnych skusenosti podloženych najazdenymi kilometrami po nasich lesoch je mi jasne, že časť viny na povodniach maju holoruby. Uvediem iba jeden jediny priklad s ktorym sa moze stretnut ktokolvek z nas pri prejazde lesom po takychto dažďoch. Všimnite si nanosy konarov, ihličia a rôzneho ineho lesneho materialu na zvažniciach, ktore vedu po holoruboch a všimnite si to iste tam, kde je pekny povodny husty les. Je tam jasny dokaz co vsetko voda ktoru les nazadrži dokaže splachnut do nižších časti lesa. A ak sa taketzo mini potociky strednu X tak je z toho slusny potok ktory so sebou strhava coraz viac pody a vsetkeho co mu pride do cesty.
25.07.2008 - 11:50:15
00
Chlapci hovoria vam nieco melioracie...???
To bolo za minuleho rezimu to "skulturnovanie"vidieka...A za to vsetko dnes platime.Jasne,ze aj holoruby nepokosene horske lúky...atd
25.07.2008 - 13:02:13
00
Ludia su nepoucitelny....stavaju si domceky blisko potocikov a z toho sa behom par minut moze stat rieka ktora strhava vsetko co jej pride do cesty.
vodu nezastavi nic :!: :!: :!:
25.07.2008 - 14:00:03
00
Ako clovek relativne znaly pomerov na cergove musim s J.Lukacom suhlasit. Pohybujem sa tam od r. 2000 a fakt vsade vidno nasledky katastrofalnej tazby...je to hanba.
25.07.2008 - 15:02:00
00
Nemám nejak v obľube ochranárov. Ani uja Lukáča z VLKa.


Ja tiež nemám dobrú skúsenosť s lesoochranárskym združením VLK.

Minule v Košiciach pred Vedeckou knižnicou mali akciu "Kúp si svoj strom!" Zastavila ma taká dievčina, vysvetlila mi, že si môžem kúpiť svoj strom. Dohodli sme sa na tisícke. Už som ju aj vyťahoval z peňaženky, keď som sa jej len tak opýtal:
"Takže bude môj?
Ona: "Áno."
"Takže si ho budem môcť vyrúbať!", potešil som sa.
"???"
... a bolo po obchode.
25.07.2008 - 15:42:02
00
Ako clovek relativne znaly pomerov na cergove musim s J.Lukacom suhlasit. Pohybujem sa tam od r. 2000 a fakt vsade vidno nasledky katastrofalnej tazby...je to hanba.

s VLKom na vychode nesuhlasia profesori katedry hydrologie PrifUK teda minimalne s jeho navrhmi rieseni :)
25.07.2008 - 16:54:24
00
Optimalne by bolo znizit tazbu na unosnu uroven. Prid niekedy pozriet na cergov a uvidis.. je to plantaz.
25.07.2008 - 16:57:34
00
presne tak, ochranari by nemali pokutovat bikerov, ktory sa po lese len vozia ale mali by hlavne davat pozor na drevorubacov, ktory bezohladne vytinaju cele lesy + este k tomu za sebou nechavaju bordel ako napr porozhadzovane konare zo stromov po celom lese (luke), dalej rozryvaju lesne cesty s tazkymy strojami ako traktory, nakladne auta, ... a potom ma po tej ceste problem prejst aj obycajny cyklista
26.07.2008 - 23:35:14
00
presne tak, ochranari by nemali pokutovat bikerov, ktory sa po lese len vozia ale mali by hlavne davat pozor na drevorubacov, ktory bezohladne vytinaju cele lesy + este k tomu za sebou nechavaju bordel ako napr porozhadzovane konare zo stromov po celom lese (luke), dalej rozryvaju lesne cesty s tazkymy strojami ako traktory, nakladne auta, ... a potom ma po tej ceste problem prejst aj obycajny cyklista

dnes som sa predieral po brutalne znicenej a zasvinenej ceste asi 15min. a to som musel v niektorych miestach bike NIEST
od zaciatku leta viem o 1 ZMIZNUTOM chodnicku... (akoze na zaciatku bol a uz neni...)
HROZA TO TU JE NA Slovensku, myslite ze by sa nieco taketo stalo v RAKUSKU v Alpach ?? :?
27.07.2008 - 01:06:28
00
ale áno :) len tam, kde už zistili, že z bikerov sa dajú vytĺcť lóve si na to dáva tá sedlač väčší pozor, lebo ak Hans dodžube singláč pri zvoze sena pre Milku a Franz má penzión orientovaný na bikerov, vezme Franz pušku (v .at je legálne vlastniť dlhú strelnú zbraň, tuším ju stačí nahlásiť) a Hansa odbachne ako škodnú - škodnú pre jeho zisky
nerob si o nich ilúzie, nie je to o kultúre - väčšina tej vidlače neopúšťa rodnú dolinu a Viedeň je pre ich zaprdené katolícke dušičky symbolom kozmopolitizmu a morálneho úpadku
27.07.2008 - 01:21:07
00
Vie mi niekto vysvelit,co je to za uja ten Lukac z Vlka a preco ho nemate radi :?:
Nepoznam ho.. :(
27.07.2008 - 06:17:02
00
aj u nas v slovenskom raji su niektore useky lesnych ciest znicene. Nech sa radsej drevorubaci staraju o stare a popadane stromy, ktore prekazaju turistom aj cyklistom v prechode...
27.07.2008 - 12:38:24
00
ale áno :) len tam, kde už zistili, že z bikerov sa dajú vytĺcť lóve si na to dáva tá sedlač väčší pozor...


tak tak. Keby si tí naši lesní hospodári tiež uvedomili, že z bajkerov a celkovo z cestovného ruchu v lese vyryžujú viac ako z ťažby, to by nám bolo hej.

2ivka: ujo Lukáč je šéf ochranárskeho združeni VLK. Oplatí sa čítať jeho blogy na SME. Niektoré sú veľmi pekné. A prečo ho nemám rád? To nie je osobné. Ja celkovo nemám rád ochranárov. Lebo oni častokrát presadzujú druhý extrém. Napríklad si myslím, že za katastrofálne rozšírenie lykožrúta v tichej a kôprovej doline nesú najvačšiu zodpovednosť oni. Jak tam vtedy bránili sťahovaniu polomov. No a výsledok je taký, že obe tieto doliny budú vďaka malým chrobákom úplne bez lesa v horizonte 3-5rokov tipujem. Bodaj by som sa mýlil.
27.07.2008 - 12:58:11
00
keyboard_arrow_up