Možno sa tu do toho niekto trochu rozumie.

Bol som dnes darovať krv. Tretí krát. Už viac ako dva roky mám hodnotu hemoglobínu cca 139g/l krvi. Normálne hodnoty sú 140-180g/l.

Otázka:
Je to hendikep oproti súperom ktorý majú prirdzene hladinu okolo 170? Logicky mi z toho vyplíva, že ak je niekto rovnako ťažký ako ja, pomerne rovnako trénovaný, tak je v ďaka tomu lepší a ja s tým nemôžem nič robiť.

Povedzte že to tak nie je :-)
21.12.2010 - 15:32:03
00
nie je to tak celkom, zalezi to nielen od absolutnych hodnot, ale aj velkosti krviniek....
nedavno som to cital:LAURENC DÍVALD- Kontrolovaný tréning, pozical som ju, ak to nemozem pozriet
21.12.2010 - 17:34:21
00
ty morelon ja len tak naslepo, nevola sa to nahodou chudokrvnost ?
inak kde zmizol tvoj avatar tam by bola jasna odpoved (mozno) , treba ti jest viacej mäsa :lol:
21.12.2010 - 18:07:55
00
chudokrvnosť to ešte podľa doktorky nie je a to s tým avatarom nejako nechápem
21.12.2010 - 18:37:28
00
no tak som si ta zmilil s inou spagetou :wasntme: :lol:
21.12.2010 - 18:54:11
00
Možno sa tu do toho niekto trochu rozumie.

Bol som dnes darovať krv. Tretí krát. Už viac ako dva roky mám hodnotu hemoglobínu cca 139g/l krvi. Normálne hodnoty sú 140-180g/l.

Otázka:
Je to hendikep oproti súperom ktorý majú prirdzene hladinu okolo 170? Logicky mi z toho vyplíva, že ak je niekto rovnako ťažký ako ja, pomerne rovnako trénovaný, tak je v ďaka tomu lepší a ja s tým nemôžem nič robiť.

Povedzte že to tak nie je :-)


záleži ako ti tie hodnoty kolíšu, podla mna si zatial v norme, nemyslím si že by si mal mať príznaky anémie(chudokrvnosti)- t.j. vyčerpanosť, opakovaná únava, ale hlavne dlhodobejšia....
Hodnoty koncentrácií Hb u jednotlivcov sú rôzne, pripodobniteľné rozdeleniu podľa Gaussovej krivky, ako je to napríklad i s telesnou výškou každého jedného človeka. Sú dané jednak geneticky a jednak prostredím, v ktorom človek žije. Napríklad ľudia žijúci vo vysokej nadmorskej výške majú zvýšene hodnoty Hb úmerne v závislosti od toho, v akej nadmorskej výške žijú. Je známe, že aj ľudia žijúci v nízkej nadmorskej výške môžu dosiahnuť tieto hodnoty po minimálnej dĺžke pobytu (12 týždňov), čo je následkom úplnej aklimatizácie.
Skús si upraviť stravu - viacej hovadziaho mäsa, cvikla , strukoviny.....obsahujú viacej Fe.

Hemoglobín je látka zodpovedná za prenos kyslíka, taktiež sa podieľa na udržiavaní acidobázickej rovnováhy krvi a je to aj látka, ktorá spôsobuje, že krv je červená. Väčšinou platí, že čím viac, tým lepšie. Ale pozor! Príliš zvýšené hodnoty môžu znamenať dehydratáciu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc prípadne vrodené a získané poruchy srdca. Znížene hodnoty signalizujú cirhózu pečene, tehotenstvo, nádory, nedostatočnosť obličiek, skryté krvácanie, hyperhydratáciu, hypertyreózu,... Najčastejšie však ide o jednoduchú chudokvnosť, ktorá môže mať množstvo príčin (napr. deficit železa).
...ja som taktiež pravidelný darca krvi a hodnoty mám cca 166 g/l

dúfam, že na vysvetlenie stačilo 8) ..
22.12.2010 - 07:58:30
00
Hladina mi veľmi nekolíše, stále je rovnaká.
Ale na tú najdôležitejšiu otázku mi nevie nikto odpovedať, či je človek čo rovnako trénuje vďaka tomu hemoglobínu lepší, alebo to záleží aj od nejakých iných vecí? Myslím, že aj človek čo menej trénuje, vďaka tomu môže byť na tom oveľa lepšie.
22.12.2010 - 09:48:08
00
záleží to od veľa iných vecí, nie iba od hemoglobínu
22.12.2010 - 09:51:33
00
Hladina mi veľmi nekolíše, stále je rovnaká.
Ale na tú najdôležitejšiu otázku mi nevie nikto odpovedať, či je človek čo rovnako trénuje vďaka tomu hemoglobínu lepší, alebo to záleží aj od nejakých iných vecí? Myslím, že aj človek čo menej trénuje, vďaka tomu môže byť na tom oveľa lepšie.

ja neviem co riesis?taketo kraviny riesia akurat zavodnici hrajuci o sekundy....
ked chces byt lepsi,slap a hotovo :tmi:
22.12.2010 - 10:09:00
00
z hladiska vytrvalosti je lepsie ak sú hodnoty niekde uprostred, ale takéto zaležitosti trápia skor profi sportovcov......

ale ak by si bol z toho príliš frustrovaný, tak si daj toto: ;)
http://www.oxyfit.sk/
http://www.oxyfit.sk/ucinky-oxyfitu.html

možno je to len placebo, ....marketing nepozná hranice, vyskúšaj a daj vedieť.
22.12.2010 - 12:36:05
00
ja neviem co riesis?taketo kraviny riesia akurat zavodnici hrajuci o sekundy....
ked chces byt lepsi,slap a hotovo :tmi:


Poznáš ma? Ja teba nie. Nie sú to kraviny, ale veci ktoré ma zaujímajú. A trénujem dosť.
23.12.2010 - 00:09:01
00
no ale asi trénuješ málo, keď ťa nepozná väčšina ;) :)
23.12.2010 - 06:39:18
00
Môže byť, ale hlavne nejazdím na MTB.
23.12.2010 - 09:23:45
00
no možno by to bola lepšia cesta...aj PS začal na MTB :)
23.12.2010 - 09:33:34
00
Poznáš ma? Ja teba nie. Nie sú to kraviny, ale veci ktoré ma zaujímajú. A trénujem dosť.

prepac, ak som sa ta dotkol... uz budem :x
23.12.2010 - 09:41:22
00
keyboard_arrow_up