mam jednu fakt celku dilemu....kedze jar je v plnom prude a leto sa uz nezadrzatelne blizi tie krpate svine sa zasa rozmnozili....ano rec je o kliestoch...najviac co ma vie vytocit po vyjazde je ze ked pridem domov musim zo seba dolovat tu hnusobu....poznate predsa ten nechutny pocit ked to chcete dat zo seba dole a ono sa to zubami nechtami brani....
moja otazka je vsak ina...vsade sa pise a robi velke bububu z boreliozy ktoru klieste prenasaju...myslite ze je pre xc bikerov ktory travia vela casu v lesoch ockovanie nevyhnutne???...lebo poznam dost ludi ktory to svinstvo dostali a nebolo to nic prijemne....takze fakt zacinam zvazovat to ockovanie... :roll:
25.05.2006 - 10:52:27
00
no podla mna zalezi aj od regionu v ktorom sa nachadzas, nie vsade su rozmnozene rovnako, okrem toho som pocul ze sa nachadzaju iba v listnatych lesoch ale neviem co je na tom pravdy ?

co stoji to ockovanie ?
25.05.2006 - 10:56:20
00
ja som pocul, ze to ockovanie boli :( a treba ho opakovat, lebo sa to robi vo viacerych fazach, takze ucinnost nadobuda asi po mesiaci....ale to sa mi len mari, minuly rok sa kamos ockoval a cosi take spominal...ja som zatial mal kliesta len raz v zivote (klop klop klop na drevo), takze nic take nezvazujem 8)
25.05.2006 - 11:58:34
00
pohladal som trosku na nete a pridavam mapu regionov s najcastejsim vyskytom kliestov....bobo mal si pravdu robi sa to na viac krat a ockovaie je efektivne este v studensom obdobi...t.j. na jar alebo este lepsie v zime.....
pridavam aj link keby vas viac zaujimal problem prenosu boreliozy....
http://www.plenkall.com/page_cz/plenkal ... /klis_ata/
no je to fakt svinstvo a kedze ja mam na rozdiel od boba velke stastie na klieste budem zvazovat to ockovanie.... :(

Prílohy:

k_mapka.gif
k_mapka.gif 48.21 KiB thumb_up0thumb_down

25.05.2006 - 12:09:46
00
ockovania sa tusim robia vo viacerych davkach (tusim 3x) a zacina sa s prvou uz nekedy na jesen alebo zaciatkom zimy tusim.. takze uz to neni moc aktualne na tuto sezonu..
inak dobra vec je hladke oblecenie kde sa kliest nema moc moznost zachytit, a su aj pripravky proti kliestom.. vacsinou uz kombinovane s antikomarskymi vecami a vseobecne proti hmyzu.. hlavne sa treba po jazde kontrolovat a veci riadne vysypat...
25.05.2006 - 12:36:00
00
Prečo to musí byť aj v okolí Žiliny, to si tu nemusel dávať teraz sa budem báť. :P
25.05.2006 - 13:48:23
00
Prečo to musí byť aj v okolí Žiliny, to si tu nemusel dávať teraz sa budem báť. :P


tak sa doberaj len smerom malofatranským 8) .......na kysuce ja aj tak uz nepachnem.... :wink: vodiči sprostý, ľudia sprostý a ešte k tomu aj kliešte premnožené...no povedz mi jeden rozumný dôvod prečo tam ísť.... :?: :)
25.05.2006 - 14:09:12
00
Prečo to musí byť aj v okolí Žiliny, to si tu nemusel dávať teraz sa budem báť. :P


tak sa doberaj len smerom malofatranským 8) .......na kysuce ja aj tak uz nepachnem.... :wink: vodiči sprostý, ľudia sprostý a ešte k tomu aj kliešte premnožené...no povedz mi jeden rozumný dôvod prečo tam ísť.... :?: :)


To sa oberáš o najkrajšiu cyklistiku a najmä o toto
:P
http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t=9329&start=90
25.05.2006 - 14:15:38
00
no myslim ze to teda nakoniec skusim....ked ono tie kusuce su pekne.... :oops: ..skoda by bolo ich nepreskumat....ale pri prekroceni kysuckej brany automaticky obliekam toto

Prílohy:

templaa.jpg
templaa.jpg 9.56 KiB thumb_up0thumb_down

25.05.2006 - 14:27:44
00
aspon tie klieste nemaju sancu.... :D
25.05.2006 - 14:28:23
00
Ešte že to má väčšie oká inak by si sa zaparil, ale či to zastaví kliešte neviem, neviem. Ak tak blicky. :P
25.05.2006 - 14:31:31
00
neviem ci by som sa vobec paril....ved skus dat na hole telo zeleznu vestu a na to aby si sa aspon trosku zahrial budes musiet slapat o dusu.... :D .....to ti je prakticka vec....naco su nam vsetky tie coolmaxy.... :P
25.05.2006 - 14:35:52
00
este taky detail, na tej mapke je zobrazeny vyskyt kliestovej encefalitidy proti ktorej sa ockovat nedaa../

ockovat sa daa iba proti lymskej borelioze....
25.05.2006 - 14:47:37
00
... okrem toho som pocul ze sa nachadzaju iba v listnatych lesoch ale neviem co je na tom pravdy ?


ja som zase pocul, ze ovela viac kliestov sa nachadza napr. vo vysokej trave , ale to s listnatymi lesmi moze byt pravda...mozno by vedeli povedat nejaky oravaci a tatranci :wink:
25.05.2006 - 15:58:37
00
no listnate lesy hej.. ono v ihlicnatych by im asi bolo naprd... ale na vacsine slovenka su listnate pripadne miesane lesy..
inak je fakt ze ak sa nebudete valat v trave ale pekne makat v lese tak sanca na kliesta je mala..:)
25.05.2006 - 17:15:56
00
keyboard_arrow_up