Keď ide ku mne zľava, tak bude dávať smerovku doprava, keby chcel odbočiť na vedľajšiu, kde som ja. Teda aspoň v pravostrannej premávke :)
22.12.2021 - 15:00:32
00
Tak, pravdu mas.
22.12.2021 - 15:06:56
00
Takmer sa mi to stalo, zastavili sme pár cm od seba. Keby nebola akurát zápcha a išiel by tadiaľ povolenou 70, tak to mňa narve a ja by som nič nedokázal.
22.12.2021 - 15:47:43
00
Tak ked blika ze ide z hlavnej dole, ty sa na nu smelo pustis a on si to v tom rozmysli, je to ine ako ked len nedal blinker. Jasne ukazal svoj umysel (a uz je jeho problem ci iba omylom). Ak vies dokazat, ze blikal (dashcam), verim, ze sa vyvinis.
22.12.2021 - 17:41:08
00
will napísal:
https://e.dennikn.sk/2634467/bratislava-bude-prva-s-vodikovymi-autobusmi-este-musi-najst-peniaze-a-dodavatela-vodika/

Tak autobusy na zemny plyn sa v BA zrusili. Vraj boli nebezpecne. A ideme do vodikovych. A vodik bude dodavat (asi) Slovnaft, ktory ho vyraba zo ... tramtatadaaa ... zemneho plynu !
Tieto akoze ekologicke projekty su uzasne.

Ak by niekto namietal, ze vsak palivove clanky su ucinnejsie, tak prd makovy. Ucinnost palivovych clankov je cosi nad 50%. A k tomu cislu sa blizia aj dieslove motory. Ked k tomu pripocitame straty pri vyrobe a ukladani vodika, tak sme horsie ako pri nafte. Nie to CNG.

Argumentze vsak Slovnaft moze vyrabat vodik elektrolyzou zo zelenej elektriny zamietol sam CTO Slovnaftu, ktory hovori, ze len na vyrobu vodika, ktory sami potrebuju v technologickych procesoch by potrebovali 800 MW elektraren.

Jedine, na co tento projekt moze byt dobry je vybudovanie vodikovej infrastruktury. Ktora bude naplnana, ak raz budeme mat tolko zelenej energie, ze budeme robit vodik z nej. A to som zvedavy, ci uz tato infra nebude zastarana.

Pozor, výroba H2 zo zemného plynu je ekologickejšia a efektívnejšia ako sa na prvý pohľad môže zdať, dokonca ekologickejšia aj ako elektrolýza (tá je neefektívna a ekologická výroba vyžaduje naozaj obnoviteľné zdroje kde veľkú časť vyrobenej el. energie aj tak vyhodíš do vzduchu). Keby všetky auta išli na vodík, ktorý by sa vyrábal z fosílnych palív, tak by to bol obrovský krok k uhlíkovej neutralite (a iných zložiek spalín).

Princíp je taký, že to čo ti ostane po výrobe vodíka môžeš pekne kontrolovateľne uskladniť a ideálne napustiť do vnútra Zeme po miest po vyťaženom plyne. Nie je to ideál (samotný proces výroby nesie uhlíkovú stopu), ale to len na upresnenie, že výroba vodíka zo zemného plynu je lepšou alternatívou ako ho spaľovať...
22.12.2021 - 20:08:45
00
neda sa nesuhlasit ......
thumb_up0thumb_down

cely podcast ..... je nielen o autach a cely je zaujimavy..... o autach, autosalonoch, cestovani po svete .....
https://www.youtube.com/watch?v=0thM3CPqSCE
29.12.2021 - 10:39:25
02
Ahoj milos21. Dakujem. To uskladnenie CO2 som nebral do uvahy. Samozrejme, pri loziskach to zmysel ma - ako prechodne riesenie, kym sa zasobniky po plyne nenaplnia.
V pripade Slovnaftu som zatial o tom nepocul a musela by sa budovat infrastruktura pre dopravu do uloziska a ulozisko.
Rozumiem aj tomu, ze niekde je treba zacat a asi ma zmysel aj budovanie CCS infrastruktury pre ulozenie CO2 z vytvoreneho vodika.
Mna len stve, ze sa vodik pcha do oblasti, kde je zbytocne nebezpecny a energeticky neefektivny. Akurat sa pekne vynima v novinach, ze budeme mat autobusy na vodik.
29.12.2021 - 17:00:28
00
Ja vidím vo vodíku ako masové energetické médium iný hlavný problém, a to problém "vzducholoď Hindenburg". Naozaj nechceš mať všade kde sa pohneš natlakovaný takýto plyn. To radšej sedieť na rozpálenej baterke...
29.12.2021 - 18:04:10
00
milos21 aj benzín je výbušný aj LPG... zas neporovnávajme hindenburg s novodobými nádržami.... bezpečnostné prvky ako aj odolnosť samotnej nádrže je úplne niekde inde ako bola pri hindenburgu...
29.12.2021 - 18:36:18
00
Uvedomuješ si aký je rozdiel medzi benzínom, LPG a čistým molekulárnym vodíkom? (tu nejde o výbušnosť samotnú) Kde v periodickej tabuľke je? Aké má chemické a fyzikálne vlastnosti? To naozaj nie je plyn len na také domáce žuvanie. Jedine ak technológie dostatočne pokročia, ale keďže sa v tom neorientujem, tak netuším.
29.12.2021 - 19:52:02
00
A videl si ako vyzera moderna vodikova nadrz a z coho vsetkeho sa sklada? 🤔🤔
29.12.2021 - 20:37:23
00
ked si precitas poslednu vetu tak si odpovies aj sam :)
29.12.2021 - 20:40:19
03
Tesak, ja by som miestami nesuhlasil veru. Nie ze by som plesal zo sucasnej deformacie trhu, ale hento su take krcmove recicky pretkane mylnymi datami.
29.12.2021 - 21:13:54
03
Keď som počul, že Európa nema žiadne inovácie a ze inovácie sú len v automobilovom priemysle...
29.12.2021 - 21:15:51
03
marecej napísal:
ked si precitas poslednu vetu tak si odpovies aj sam :)

Ak to je reakcia na mňa, tak ja viem zhruba musí vyzerať fľaša na vodík (lebo to by tu technicky nemohli byť žiadne vodíkové autá), ale to neneguje vec, že vodík je proste to najhoršie z plynov čo existuje na koncentrované uskladnenie na také to domáce žuvanie v garáži...

Ale ako to už býva so všetkými technológiami, tak vývoj a prvé použivanie ide aj cez mŕtvoly, čo urýchľuje v konečnom dôsledku vývoj a bezpečnosť :)
29.12.2021 - 22:30:20
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up