Raz som bol v mestskej spalovni BA (Cierne les, ci ako sa vola). A pytal som sa, ako separuju, resp. co sa robi s tym ktorym odpadom. Separovany zber sa nasype do jednej pece a spali :P
03.05.2013 - 10:33:41
00
separovany odpad urcite nespaluju(prekrocili by emisne limity a na separacii aj zarabaju). maju tam triediacu linku kotra odeluje kov ,hlinik a potom este aj ludia rucne odpadky od PET a tie potom zlisuju do kvadrov -staci ist okolo a clovek tam toho uvidi kopu . PET sa potom predava a robia z toho aj cyklo handry :)
03.05.2013 - 10:37:48
00
...a to je chyba. Kov nie je plast...

Ty si chyba. Ked problematike separacie nerozumies, tak nepis.

Hmm, aj konzerva od paštéty sa počíta za hliník?

Klasicka konzerva, ktoru otvaras otvaracom/nozom alebo integrovanym rucnym uchytom s perforovanym vieckom je Fe, konzerva s vieckom z Al folie, ktore odstranujes rukou ako na jogurtoch, je Al.
03.05.2013 - 10:48:15
00
Nuz, vo Svajciarku sa separuje zvlast kov. Aj oni su chybni, zrejme... Separacia nie je velka veda, uz skolkar vie rozoznat plast, kov, sklo, papier.
V jednom mojom prechadzajucom zamestanani som pomahal vypisat tender na recyklaciu elektro odpadu, kde za niektore suroviny odovzdavatel plati za recyklaciu, ale su suroviny, za ktore recyklovatel plati odovzdavatelovi. Bol som oboznameny aj so samotnym procesom.
Netvrdim ze som expert, ale tak malinko trosicku vidim do problematiky...
A ked Jezus si moderator a nazves uzivatela chybou, tak ho priamo vymaz!
03.05.2013 - 10:59:01
00
To, ze sa na separaciu Al, plastov a tetrapakov pouziva jedna spolocna nadoba nic neznamena. Na to su dotriedovacie linky ako pisal large. Ale to je uz asi prilis narocne na pochopenie...
03.05.2013 - 11:13:12
00
Dnes taká malá oslava. Mates prekonal 66 666,66 km. :party:
03.05.2013 - 13:16:11
00
Neraduj sa. Tam je taka nepresnost merania, ze bud to uz prekonal predtym, alebo to este neprekonal a aj tak nezistis, kedy to bude. :) Stale sa bavim na tom, ze niektori meriate vyjazdy na desiatky metrov, ked aj stovky su velmi otazne co sa tyka presnosti. Ja meriam iba na cele km.
03.05.2013 - 13:19:54
00
To, ze sa na separaciu Al, plastov a tetrapakov pouziva jedna spolocna nadoba nic neznamena. Na to su dotriedovacie linky ako pisal large. Ale to je uz asi prilis narocne na pochopenie...


To, ze je chyba plasty a kov hadzat do jedneho kontajnera, je moj nazor, hlavne ked uz zo zaciatku mozu byt oddelene.
To, co si uviedol vyssie, ja som to nevedel. Jasne som sa spytal: "Neviem vy kam davate konzervy, plechovky, spreje?".
Nie je to prilis narocne na pochopenie. Vobec nie je. Len na kontajneroch to tiez nie je uvedene!

Prílohy:

Kontajner_plasty.jpg
Kontajner_plasty.jpg 162.35 KiB thumb_up0thumb_down

03.05.2013 - 13:22:13
00
ale radovať sa môže .. koniec koncov celá rímskokatolícka cirkev oslavuje hocijako ako sa im hodí a je im jedno či to je presné a podla akého kalnedára
03.05.2013 - 13:23:17
00
Jezus, je to len číslo, nič viac. Je mi úplne jedno, či to oblo aj pred 1000 km alebo to bude o ďalších 754. Nejaké údaje sú a keď tabuľka vypľula číslo, môžem sa z neho tešiť... Také malé spestrenie.
03.05.2013 - 13:24:17
00
Dnes taká malá oslava. Mates prekonal 66 666,66 km. :party:

Gratulujem... od akeho datumu to trackujes?
03.05.2013 - 13:26:23
00
8.9.2006
03.05.2013 - 13:31:20
00
to uz by ani TK/EK nepreslo :lol:
03.05.2013 - 13:45:24
00
To, ze je chyba plasty a kov hadzat do jedneho kontajnera, je moj nazor, hlavne ked uz zo zaciatku mozu byt oddelene.
To, co si uviedol vyssie, ja som to nevedel. Jasne som sa spytal: "Neviem vy kam davate konzervy, plechovky, spreje?".
Nie je to prilis narocne na pochopenie. Vobec nie je. Len na kontajneroch to tiez nie je uvedene!

Tvoj nazor Ti samozrejme neberiem. Ale veci treba domysliet do konca. Napr. sa skus zamysliet nad mnozstvom zbernych nadob naviac, ktore by boli potrebne na samostatne zbieranie kovov a tiez nad tym, kolko miesta by tieto nadoby zabrali. A zohladni to na SK podmienky, tzn. prirataj faktor bezdomovcov a inych neprisposobivych obcanov, ktori by taketo zberne nadoby vyprazdnovali a nosili by obsah do zberu, aby mali za co chlastat. Cely efekt samostatnej separacie kovov by tym padom stratil vyznam, lebo naklady nan by sa snad nikdy nepokryli. Dokonca by este neprisposobivci poskodzovali uzatvaratelne kontajnerove stojiska len aby sa k tym kovom dostali, takze by to malo viac negativnych dosledkov nez sa zda.

P.S. Kto sa zaujima, tak vie, ze Al plechovky a Al folie sa separuju do zltych nadob a kto sa nezaujima, ten nevie. S tym sa neda nic robit, system proste nie je dokonaly. Ten kto tie polepy na nadoby robil bol v kazdom pripade blbec...
03.05.2013 - 13:47:56
00
A v Presove to ide, mame zberne nadoby na kovy a plasty zvlast.
03.05.2013 - 14:10:42
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up