Paradigmu, že peniaze dostávame za prácu a že pracujeme pre peniaze, je potrebné prekonať

Bohužiaľ, každý, kto si predstavuje, že dostane 300€ bez toho, aby si ich zarobil, si neuvedomuje, že pri dnešnej úrovni zdanenia, sa mu na to poskladá najmenej sedem pracujúcich s priemernou mzdou cca. 800€.

Zároveň to znamená, že ak si niekto myslí, že má "nárok" na základný príjem, tak hovorí, že tých sedem jeho sponzorov nemá nárok na to, aby sa nimi vyprodukované dane použili na cesty, po ktorých chodia, či akékoľvek služby štátu pre nich ako pre občanov, ale budú použité výlučne na dávku toho poberateľa základného príjmu.

A už vôbec sa tie peniaze nepoužijú na školstvo, ktoré by konečne naučilo každého občana základom ekonomiky, aby s istotou poslal do pekla každého politika, ktorý navrhuje nezmysly. :devil:
16.06.2017 - 08:16:35
04
ked to odmietli svajciari tak pre nas to bude urcite ok... a za 5 rokov sa premenujeme na grecko... a potom nas Kotleba definitivne zachrani vsetkych lebo zli kapitalisti budu siahat na 300E na ktore maju vsetci narok...
16.06.2017 - 09:50:22
00
... asi najväčšie škody by "základný príjem" napáchal v našich hlavách.
16.06.2017 - 09:59:57
03
To všetko už spomenuté nie je argumentačná báza proti tej myšlienke.
Práve tie základy ekonomiky mi kážu zistiť, aké percento ľudí by nič nerobilo a poberalo túto sumu, koľko ušetrím prepustením všetkých úradníkov z úradov práce a sociálnych úradov, čo by to znamenalo pre čiernu prácu, o koľko klesne drobná kriminalita. Ale štát sa musí starať aj o ďalšie veci - ako odľahčím políciu, či sa nezlepší dochádzka do školy, o koľko bude jednotlivec menej stresovaný, ako by sa zlepšila starostlivosť o nevládnych rodičov...
Vie niekto odhadnúť, koľko ľudí by to uvítalo a popri starostlivosti o svojho starého rodiča by k tej sume mohli mať príjem za prácu na 20% a pritom nemuseli živoriť?
Je toho veľa, čo by bolo treba zistiť, aby sme vedeli kvalifikovane odhadnúť, či to má pre spoločnosť prínos, alebo nie. Treba sa jednoducho oprostiť od predstavy: "ako ja k tomu prídem, že on nič nerobí a má peniaze" - paraziti boli a budú.
Mimochodom, Fíni to idú reálne testovať, v Holandsku tiež a to Švajčiarsko ide práve zrušiť akékoľvek dávky, podpory a príspevky (čiže zavedú pragmaticky niečo jednoduchšie a lacnejšie).
Tak ako nie je už čas pre socializmus, tak nie je už čas pre vulgárny kapitalizmus.
16.06.2017 - 10:29:51
08
domino napísal:
Je toho veľa, čo by bolo treba zistiť, aby sme vedeli kvalifikovane odhadnúť, či to má pre spoločnosť prínos, alebo nie.

takze to treba zaviest, dat ludom "istoty" a potom prist na to ze to aj tak nefunguje (slovenska mentalita zneuzivat system sa jednoducho nezaprie) ale uz im to nemoct zobrat spravne? :D

presne o tom som pisal pri svajciarsku - ak oni na to neboli pripraveni tak ti garantujem ze ani slovensko nie je. a najblizsich aspon 50 rokov ani nebude.
16.06.2017 - 12:07:35
00
Nikde som nenapísal, že to treba zavádzať. Napísal som, že sa nemá myšlienka zmietnuť zo stola lacným argumentovaním. Vytrhol si jednu vetu.
Napríklad. Ak ma ľudia v obchode okradnú o tovar v hodnote 1000€ mesačne, nebudem nadávať a skákať. Tou spomenutou základnou ekonomikou si určím dve veci: 1) Oplatí sa mi to vôbec robiť a mať obchod? 2) Oplatí sa mi platiť 2000€ mesačne za nejakú stráž.
Sú obchody, ktoré si to určili a majú minimálnu stráž. Nepokladajú za potrebné prevychovávať ľudí, pokladajú za potrebné dosiahnuť vyvážený systém.
Netreba hneď skákať a v každom človeku vidieť hajzla.
16.06.2017 - 12:18:17
01
"jednoduchi" ludia (na slovensku) chcu mat stale viac nikdy nie su spokojni zavidia vsetkym a vsetko a maju zasadnu tendenciu zneuzivat system. pokial takato mentalita nebude v zasadnej mensine je cela myslienka zakladneho prijmu utopia.

priklad slovenskej mentality: nakupovanie jablk v supermarkete. 2 typy jablk ktore vyzeraju takmer rovnako ale chutia zasadne inak. obidve na volno na vahu. lacnejsie stoja 70c kilo drahsie 1.49E. na rozlisenie drahsich jablk od lacnejsich sluzi nalepka "dobre jablko". co spravil jednoduchy slovak zarabajuci ZASADNE nad priemernu mzdu? zoberie si 4 drahsie jablka odlepi z nich nalepku a oznaci si ich ako lacnejsie jablka. ten vysoko nadpriemerne zarabajuci clovek takto usetril asi 60c. ked sa ho podobne zasadne nadpriemerne zarabajuci clovek opytal preco to urobil ze toto ho predsa nemohlo ani napadnut odpoved bola "preco nie?"

absolutna blbost ale takato "myslienkova mapa" je este prilis zakorenena v slovenskom mysleni a nielen pri jablkach...
16.06.2017 - 12:41:14
00
K tomu Švajčiarsku. V roku 1993 mali Abstimmung, či zakázať reklamu na cigarety a na alkohol. Boli to dve samostatné otázky. Bol som prekvapený, že prečo to rozdelili, veď je to (z môjho vtedajšieho) pohľadu viac menej to isté. Začal som sa pýtať ľudí, ako budú odpovedať a prečo. Od chyžnej až po odborníka, ktorý vyštudoval ETH. KAŽDÝ mal názor a dokázal ho argumentačne podoprieť. Samozrejme primerane. A boli aj také odpovede, že jednu zakázať a druhú nie a argumentácia bola zaujímavá.
Neviem si predstaviť, že by u nás ľudia mali takto vytvorený argumentačný aparát. Preto nemáme Abstimmung o tom, či kúpime stíhačku (na to mali tiež Abstimmung).
Ale to neznamená že sme horší. Myšlienkami sa treba zapodievať a keď čas dozreje, ľudia sa posunú. Kľudne môžeme byť konzervatívny, ale nezastavujme v zárodku nové myšlienky.
Ty počuješ "základná dávka" a vidíš hajzla, ktorý to zneužíva. Ja vidím mladého človeka, ktorý sa nehrnie na vysokú školu, ale dá si 3 roky pauzu, aby zistil, kde je jeho miesto.
16.06.2017 - 12:43:52
01
Hosť napísal:
co spravil jednoduchy slovak zarabajuci ZASADNE nad priemernu mzdu? zoberie si 4 drahsie jablka odlepi z nich nalepku a oznaci si ich ako lacnejsie jablka. ten vysoko nadpriemerne zarabajuci clovek takto usetril asi 60c. ked sa ho podobne zasadne nadpriemerne zarabajuci clovek opytal preco to urobil ze toto ho predsa nemohlo ani napadnut odpoved bola "preco nie?"
No a to podporuje tú myšlienku, že nie je zlý ten, čo má málo. Takže nie ten, čo dostane nejakú základnú sumu, robí na 20% v práci a venuje sa svojmu decku, ktoré má niekoľko disfunkcií. A zrejme ani ten, čo jednoducho nie je schopný si rozložiť výdavky a minie všetko hneď (tá suma by mohla byť vyplácaná týždenne) Nie je zlý ten len preto, že poberá len túto sumu.
Nesnažme sa zachovať mier, aj keby nemal zostať kameň na kameni. Nesnažme sa potlačiť kriminalitu, aj keby sme mali všetkých ľudí popraviť.
16.06.2017 - 12:53:19
00
a presne preto v dedinach nekoncia zaujimave casti socialnych davok v krcme v poldecakoch cigaretach a hracich automatoch :)
16.06.2017 - 12:57:46
00
sociálna dávka nie je zodpovedná za to, že tam končí...rovnako tam končia aj iné peniaze, napríklad výplaty, príjmy z podnikania... je to o ľuďoch a nie o tom, kto sa akým spôsobom dostane k peniazom
16.06.2017 - 13:14:39
00
ved prave - ak takymto ludom dame plosne zakladny prijem naozaj verime ze tie peniaze skoncia inde ako doteraz?
16.06.2017 - 13:30:56
00
a teraz tým ľuďom nedávame peniaze?
16.06.2017 - 13:36:52
00
nie v takej miere
16.06.2017 - 13:45:45
00
domino napísal:
To všetko už spomenuté nie je argumentačná báza proti tej myšlienke.
Práve tie základy ekonomiky mi kážu zistiť, aké percento ľudí by nič nerobilo a poberalo túto sumu, koľko ušetrím prepustením všetkých úradníkov z úradov práce a sociálnych úradov, čo by to znamenalo pre čiernu prácu, o koľko klesne drobná kriminalita. Ale štát sa musí starať aj o ďalšie veci - ako odľahčím políciu, či sa nezlepší dochádzka do školy, o koľko bude jednotlivec menej stresovaný, ako by sa zlepšila starostlivosť o nevládnych rodičov...
Vie niekto odhadnúť, koľko ľudí by to uvítalo a popri starostlivosti o svojho starého rodiča by k tej sume mohli mať príjem za prácu na 20% a pritom nemuseli živoriť?
Je toho veľa, čo by bolo treba zistiť, aby sme vedeli kvalifikovane odhadnúť, či to má pre spoločnosť prínos, alebo nie. Treba sa jednoducho oprostiť od predstavy: "ako ja k tomu prídem, že on nič nerobí a má peniaze" - paraziti boli a budú.
Mimochodom, Fíni to idú reálne testovať, v Holandsku tiež a to Švajčiarsko ide práve zrušiť akékoľvek dávky, podpory a príspevky (čiže zavedú pragmaticky niečo jednoduchšie a lacnejšie).
Tak ako nie je už čas pre socializmus, tak nie je už čas pre vulgárny kapitalizmus.


Bohužiaľ, málokto bude ochotný uvažovať takto v súvislostiach, čo sa mne osobne páči. Teda páči sa mi ochota domýšľať následky, aj keď celkovo som naozaj proti tomu, aby sa ľuďom garantovalo niečo, o čo sa nezaslúžili. (Pomoc biednym ľuďom je asi potrebná, ale volá sa to dávky v hmotnej núdzi a charita/dobročinnosť, čo je trochu iná myšlienková konštrukcia...)

Čítal som pred časom úvahu o tom, že by sa v USA mali vrátiť k pôvodnému modelu, v ktorom neexistuje daň z príjmu, zrušili by sa všetky dane okrem obratových a spotrebných. Vypočítavali tam, že po zrušení IRS v dnešnej forme by sa ušetrili obrovské náklady na udržiavanie prebyrokratizovaného daňového systému, navyše by ubudli nepriame náklady vo firmách, ktoré sú nútené zamestnávať pracovníkov, ktorí tomu systému musia slúžiť, ušetril by sa jalový čas strávený daňovými kontrolami a pod. Tento model sa mi páči viac, ako úvahy o tom, že ľuďom treba niečo venovať bez práce.

Ftip je v tom, že zrušením daní z príjmu sa odmeňuje snaživý, usilovný a šikovný. Bezpodmienečný príjem bude podľa mňa likvidovať iniciatívnosť.
16.06.2017 - 14:02:05
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up