Áno, chápeš ma dobre :)
Nejaký obrat v myslení je možný po nejakých extrémnych životných udalostiach, ale aj to je skôr výnimka.
10.10.2022 - 00:47:26
00
Ak bezohľadnosť nie je voľba (v duchu "to si nezvolíš"), tak za čo ideme trestať toho vodiča zo Zochovej? Ohľaduplnosť nemá v sebe, nebolo mu nadelené zhora... tak prečo trest?
14.10.2022 - 23:12:02
00
V prvom rade sa ako spolocnost pred nim chranime. Odpovedajuco podla zavaznosti skutku a povahy pachatela. O tom je podoba trestu.
Nema zmysel pustat sa do zlozitych filozofickych uvah. Je to cisto prakticka zalezitost. Prudko v skratke na priklade: V pripade, ze je pachatelom psychicky narusena osoba a v ramci svojej diagnozy nemoze za svoje konanie, nemavneme nad nim rukou, ale ho dame "pod zamok". Riesime CI ma problem, nie PRECO.


Naposledy upravil IngVisitor dňa 14.10.2022 - 23:49:54, celkovo upravené 1 krát.

14.10.2022 - 23:39:49
00
Teda myslím, že v tejto téme riešime duchovný charakter a nie trestno právny :)
ale na to máme pravidlá. zákony, súdny systém, aby si beztrestne nerobil každý, čo sa mu zachce
NIe je na 100%, ako denne vidíme je ohýbateľný aj u nás, ale stále o dosť menej ako v rusku, ktoré je vzorom pre dosť veľkú časť našej populácie, kde vymožiteľnosť práva sa blíži nule.
14.10.2022 - 23:45:45
00
"Duchovny charakter" je velmi osemetna zalezitost. Ja som uprimne presvedceny, ze clovek ako taky je neslobodna bytost. Kazdy sa rodime s inou mentalnou vybavou, do inej rodiny, ineho zivotneho prostredia. Kazdy sme ine chemicke laboratorium, iny uzlik nervov. Kazdy mame inu zivotnu skusenost. Nas "vyber" v pripade nutnosti volby je determinovany vsetkym tymto a nic z toho si nevyberame, teda v nicom z toho nemame slobodu vyberu. Uz len skutocnost, ze sme postaveni pred volbu, je toho dokazom. V tomto duchu sa da ospravedlnit uplne vsetko. Ale bez pochyb to ako spolocnost nemozeme nikomu priznat ako polahcujucu okolnost, ktora by ho zbavovala zodpovednosti za vlastne skutky.
14.10.2022 - 23:57:29
03
aká zodpovednosť? za činy, ktoré "nie sú voľbou"? ktoré sú len produktom sledu "chemických procesov" a všetkých predispozícií? ani morálny odsudok teda?

Vodič zo Zochovej, jeho osobnosť je v tejto optike akoby len "vadný prístroj", nie aktívny hýbateľ..

Trest z definície má aj nápravno výchovný-účel. Ak by išlo len o izoláciu od spoločnosti, bolo by to len ochranné opatrenie. Nothing personal :)


Naposledy upravil nimm_zwei dňa 15.10.2022 - 00:29:56, celkovo upravené 1 krát.

15.10.2022 - 00:20:45
00
Precitaj si este raz obidva moje posledne prispevky. Snad je to jasne. Pisem o dvoch uplne odlisnych rovinach posudzovania cloveka.
15.10.2022 - 00:29:49
00
Chápem, že reaguješ na mňa, teda na:
podľa mňa dobrotivosť je skôr vlastnosť, nie voľba, to si nezvolíš / nenaučíš sa to, ak to nemáš v sebe.
Trvám na tomto tvrdení
Skôr vidím rozpor v pochopení významu dobrotivosť :)
15.10.2022 - 00:30:22
01
nimm_zwei napísal:
...Trest z definície má aj nápravno výchovný-účel. Ak by išlo len o izoláciu od spoločnosti, bolo by to len ochranné opatrenie. Nothing personal :)


Z mojho pohladu piseme to iste, len inymi slovami. Napravno-vychovny ucel sleduje v konecnom dosledku ochranu spolocnosti dobuducna. Niekoho prevychovame (alebo sa to aspon domnievame) odnatim vodicaku, niekoho financnou pokutou, inych hrozbou vazenia...atd.
15.10.2022 - 00:39:09
00
Srsen napísal:
Chápem, že reaguješ na mňa, teda na:
podľa mňa dobrotivosť je skôr vlastnosť, nie voľba, to si nezvolíš / nenaučíš sa to, ak to nemáš v sebe.
Trvám na tomto tvrdení
Skôr vidím rozpor v pochopení významu dobrotivosť :)


V cisto filozofickej rovine (v duchu myslienky o cloveku ako neslobodnej bytosti) je to uplne nepodstatne. Ci to v sebe mas, alebo nie, nie je to Tvoja ani zasluha, ani chyba. Ak by si si to mohol (ne)zvolit, opat...si iba divak, nie hybatel.

Vracajuc sa k mojmu prvemu vstupu do tejto debaty, mal som pocit, ze ignorujete prakticky rozmer "problemu". Preto som napisal, co som napisal. Az neskor som pochopil, ze si tu ulietavate inym sposobom 🙂 Nic v zlom, ale pre mna to spada do kategorie -pre mna nezaujimavej- podruznej debaty tociacej sa skor okolo pojmov, ako podstaty samotnej. Diskusie typu "Existuje sucno?" ma nikdy velmi nebavili. Ani nie som scitany natolko, aby som sa povazoval za dostojneho partnera do podobnej debaty.

V najblizsej stanici si teda dovolim z tohoto vlacika vystupit. Neotacam sa chrbtom a ked ma k tomu (v dobrom) vyprovokujete, mozno vam este zamavam na cestu.

...pripadne naskocim do posledneho vagona 🙂
15.10.2022 - 01:04:32
00
IngVisitor napísal:
"Duchovny charakter" je velmi osemetna zalezitost. Ja som uprimne presvedceny, ze clovek ako taky je neslobodna bytost. Kazdy sa rodime s inou mentalnou vybavou, do inej rodiny, ineho zivotneho prostredia. Kazdy sme ine chemicke laboratorium, iny uzlik nervov. Kazdy mame inu zivotnu skusenost. Nas "vyber" v pripade nutnosti volby je determinovany vsetkym tymto a nic z toho si nevyberame, teda v nicom z toho nemame slobodu vyberu. Uz len skutocnost, ze sme postaveni pred volbu, je toho dokazom. V tomto duchu sa da ospravedlnit uplne vsetko. Ale bez pochyb to ako spolocnost nemozeme nikomu priznat ako polahcujucu okolnost, ktora by ho zbavovala zodpovednosti za vlastne skutky.


S týmto sa stotožňujem, aj keď je to pre väčšinu ťažko stráviteľný pohľad na našu existenciu, v ktorom sa vytráca zmysel toho všetkého. Podľa mňa pre "vesmír" nie je nutný zmysel, ten si do toho montujeme my, aby sme boli schopní nejako fungovať a nebyť v permanentnej depresii.
A k tomu výchovnému účelu trestu - to je predsa jeden z faktorov, ktoré sa spomínajú v tom citovanom texte - "Kazdy mame inu zivotnu skusenost" - ten trest pridáva do mozaiky životných skúseností kamienok, ktorý, ako dúfame, daného jedinca ovplyvní tak, aby sa v budúcnosti vyhol problémovému správaniu. Že to funguje so značne premenlivými výsledkami je asi každému jasné.
15.10.2022 - 08:27:54
10
:) :)

thumb_up0thumb_down
17.11.2022 - 15:01:24
22
😁

Prílohy:

FB_IMG_1673130498870.jpg
FB_IMG_1673130498870.jpg 71.42 KiB thumb_up0thumb_down

08.01.2023 - 10:51:14
28
Velka pravda v 500 rokov starej myslienke

Príloha:
FpPiZjEXsAMUudr.jpg
FpPiZjEXsAMUudr.jpg 87.37 KiB thumb_up0thumb_down


(Michel de Montaigne, Eseje)
18.02.2023 - 12:47:52
03
thumb_up0thumb_down
03.04.2023 - 14:46:31
13
keyboard_arrow_up