btw, zaregistrovali ste v spravach na Markize prispevok o kampani "cyklokoalicie" za zrusenie povinnych prilieb ?

niekto zjavne padol na hlavu a prilbu na nej nemal :fubar:

http://www.changenet.sk/?section=kampane&x=824161

"Odôvodnenie:

Jediný jednoznačný efekt povinných prilieb je v znížení počtu cyklistov (desiatky štúdií, napr. metaštúdia Hynd, Cuerden, Reid and Adams, 2009). Zároveň hlavným faktorom bezpečnosti cyklistov je ich počet: zvýšením počtu cyklistov dochádza k zníženiu relatívneho aj absolútneho počtu nehôd s ich účasťou. Preto žiadame zrušiť povinnosť nosiť prilby. Iba šesť krajín EÚ má túto povinnosť. Navyše je takýto zákon neaplikovateľný, keďže množstvo cykloturistov prichádza z krajín, kde prilby povinné nie sú, a teda ich ani nemôže mať so sebou (nevlastní ich). Takíto cykloturisti zlepšujúci ekonomiku a zamestnanosť Slovenska ale môžu byť pokutovaní práve kvôli neexistujúcej harmonizácii cestných zákonov členských krajín EÚ. Členské krajiny EÚ s najmenšou nehodovosťou cyklistov nemajú prilby povinné (napr. Holandsko, Dánsko)."
15.07.2015 - 22:02:05
01
Ja neviem komu môže vadit prilba, bez prilby by som sa citil, ako amater :)
15.07.2015 - 22:09:42
00
Dnes v Karpatoch som stretol viac "bajkerov" bez prilby ako s prilbou...
15.07.2015 - 22:11:45
00
Ja kazdy den stretavam plno fajciarov, co sa zabijaju vedome a vsetci ste s tym OK. Ziadne iniciativy na absolutny zakaz cigariet neregistrujem. Detto alkohol. Plno ludi to s nim prehana a nic. Takze celkom nerozumiem, preco mate potrebu prikazovat niekomu nosenie prilby. Je to kazdeho osobna vec rovnako ako tie cigarety. Vlastne ani nie - cigarety su horsie ako nenosenie prilby. Okrem zdravotnych problemov znecistuju vzduch, dym z nich obtazuje nefajciarov a skodi im, a 95% fajciarov su dementi a spaky odhadzuju tam kde prave dofajcia. Takze ja si myslim, ze prilba ma byt dobrovolna vec a nie prikazovana zakonom. Alebo potom OK - prikazme prilby, ale v tom pripade uplne zakazme cigarety, alkohol a obzerstvo, co statisticky zabija mnohonasobne viac ludi ako nenosenie prilby. Diktatura v mene vyssieho dobra!
15.07.2015 - 22:26:07
025
Ale cela ich argumentacia je totalne nezmyselna - chcu zrusit povinnost nosit prilby aby sa na cesty dostalo viac cyklistov, aby tym zvysili bezpecnost cyklistov. WTF ?
Ved vramci obce neplati ziadna povinnost nosit prilbu pre dospelych, teda tam kde najcastejsie dochadza k nehodam ani dnes tu povinnost nemaju a teda nijakym sposobom tato "nepovinnost" nemoze znizovat pocty cyklistov.

ad "neaplikovatelnost" kvoli zahranicnym cykloturistom - povinnostou kazdeho ucastnika cestnej premavky - ci uz je vodic alebo cyklista - je nastudovat si lokalne rozdiely v jej pravidlach - ked idem v zime do Rakuska autom, viem ze od 1. Novembra do 15. Aprila musim mat zimne gumy. Podla logiky cyklokoalicie mam rakuskemu policajtovi asi vysvetlit, ze ich zakon je v praxi neaplikovatelny, lebo ja som zo Slovenska a my takuto povinnost nemame.

...a rast zamestnanosti na Slovensku sposobeny cykloturistami, to uz je ceresnicka na torte. Vzdy ked ide clovek na vylet, vybera si ciel cesty podla toho, ci tam musi nosit prilbu alebo nie :rofl:

@Jezus - niektore veci treba ludom nanutit, pretoze su sprosti. Bezpecnostne pasy v autach su takisto nanutene vyhlaskou, a proti tomu nikto neprotestuje.
15.07.2015 - 22:28:15
03
jezus.... ziadny stat nikdy nezakaze cigarety ani alkohol a moze ti to vadit kolko chce.......... zial.... fajciary a alkoholici tahaju z velkej casti ekonomiku/statnu kasu.... lebo dan zato ze fajcia a piju je vysoka jak Mt. Everest..... u nas ruke v ruke s benzinom a naftou
vsetci s tym "naoko" bojuju ale .......realne??.... fajcia a piju stale mladsie deti jak pred 20 rokmi ked sa proti tomu nebojovalo..,.,.... take prirovnanie z Ciny......"rozpravanim o hriechu drzis hriech pri zivote".... a to ide :-) ... a bez naivity.... niekomu to silno vyhovuje!!!!!
15.07.2015 - 22:37:08
00
Ta dan je podla mna prilis nizka. Ked bude krabicka cigariet za 30 €, tak zacnem zvazovat, ze je to primerane. Ale ked bude 50 €, tak to bude primeranejsie. :)
15.07.2015 - 22:39:10
06
Tesak, toto je nezmysel. Viacero studii dokazalo, ze vydavky na liecenie fajciarov su niekolkonasobne vyssie ako prijmy, ktore od nich stat vyberie prostrednictvom spotrebnej dane.

kazda vyfajcena cigareta stoji verejne financie v UK 6.5 penci
15.07.2015 - 22:40:57
00
nejdem sa s vami hadat..... hovorim len ze....cisto hypoteticky............. keby zo dna na den vsetci prestali fajcit a pit,...... kazdy jeden "vyspely" stat co s tym bojuje konci jak nasi bratia Greci,,,,,, bankrotom :-)

ale asi sme OT.... Jezus hod tie posledne posty niekam....do Pieskoviska?.... alebo to zmaz :-)
15.07.2015 - 22:49:44
00
bez urazky.....takych clankov ti vydam za noc plny kybel..... ked mi bude patrit Phillip Morris, cez zdravotne/socialne poistovne, banky a samozrejme media polovica europy alebo sveta :-)
15.07.2015 - 22:59:22
00
Povinné prilby si presadili predavači prilieb...Dobre lobovali v parlamente. Si asi nikto neuvedomuje, aký majú z toho kšeft. A aj preto sú u nás prilby drahšie ako v okolitých krajinách. No a Slovensko sa povinným zavedením prilieb zaradilo medzi 6 cyklisticky najvyspelejších štátov, kde patria napr. Albánsko, Turecko...
15.07.2015 - 23:03:32
07
Teoreticky mi je jedno, že sa niekto chce zabiť bez helmy, je to jeho zdravie a život. Ale...
Potenciálny cykloidný samovrah však nezloží kauciu, z ktorej by sa napr. preplatilo vzdelanie, ktoré bolo zaplatené z daní. Ani sa mu nedá k náhrade liečenie, ktoré môže byť omnoho drahšie len pre neochotu nasadiť na hlavu ten šerbel.
Vôbec si nemyslím, že povinnosť nosiť helmy je nejaká podstatná prekážka rozvoja cyklistiky. Nad tým sa dá akurát tak pousmiať. Ale všetkým tým bez helmy by som rád odkázal, že Tour de France pôjde zajtra popri mieste, kde sa zabil Fabio Casartelli úderom temena hlavy do betónového stĺpika.
15.07.2015 - 23:18:39
01
uplne ze nenormaaalny kseft...

Prílohy:

GS_2015-07-15 23_20_33-Cyklistická prilba 100 - Decathlon.png
GS_2015-07-15 23_20_33-Cyklistická prilba 100 - Decathlon.png 142.28 KiB thumb_up0thumb_down

GS_2015-07-15 23_21_13-Fahrradhelm 100 Erwachsene schwarz B'TWIN - Radsport_BekleidungHelmeSchuhe....png
GS_2015-07-15 23_21_13-Fahrradhelm 100 Erwachsene schwarz B'TWIN - Radsport_BekleidungHelmeSchuhe....png 150.42 KiB thumb_up0thumb_down

15.07.2015 - 23:22:30
00
... a staci si uvedomit ze ak aj mas nejaku poistku a budes mat uraz bez helmy....mas smolu....
aj ked za seba.... napr. ked idem na najmensom prevode (citaj krokom) hore Zabitym smer Majdan a je 38°C v tieni, helma ide dole..... samozrejme navrchu ide zase na kokos
15.07.2015 - 23:23:52
00
Zeby inspirovane tymito TedExom ?

Copenhagen's bicycle ambassador talks about how important the bicycle is for liveable cities and how bicycle helmets are threatening bicycle culture (lol) .

http://tedxtalks.ted.com/video/TEDxCopenhagen-Mikael-Colville

Nedavno sa to znova dostalo do pozornosti ked vystupil ten britsky chirurg s rovnakymi argumentami (http://www.cnet.com/news/brain-surgeon-theres-no-point-wearing-cycle-helmets/)

tl;dr : Turisti nechcu nosit pribly, prilba nezachranuje zivot pri zrazke s autom, vodici jazdia agresivnejsie ak vidia jazdcov z bicyklom, ludia jazdia neopatrnejsie ak maju prilby, prilba evokuje pocit (a kulturu,lol) strachu v beznej populacii,etc...

Niektore argumenty su absurdne ine celkom racionalne, ale co je rozhodne absurdne, bolo extrapolovat tu diskusiu (aj skrz bulvar/media) na celkovu diskusiu o prilbach, ked ocividne ich problem je s bicyklovanim v meste idealne mimo ciest. Hlavny argument lebo sak to funguje v Amsterdame.

Moj nazor je, ze prilba je fantasticka vec, zakazdych okolnosti, ale tiez ju nenosim po rozky (ale ani nechodim po ceste), a necitim potrebu zakonnej povinnosti od 18 rokov.

PhilJ dobre pise ze ich argumentacia nefunguje v nasich podmienkach kedze v ramci obce prilba povinna neni.
Ale pochybujem ze oni nejak menili argumentaciu, je na 90perc. totozna s tym v tom TEDx. Jedine ze by nova vyhlaska zavadzala povinnost za kazdych okolnosti. Nesledujem.
16.07.2015 - 00:24:21
01
keyboard_arrow_up