Caute borci!, vopred sa ospravedlnujem ak tu takato tema bola, snazil som sa hladat.

Chcem sa opýtat, mam MTB bike, ale prevazne jazdim cestu, tak v buducnosti by som chcel prejst na cestny bike, no na zaciatok by som sa chcel informovat ohladom tretroch.
Kedze chvilu potrva kym presedlam na cestak (koli peniazom), a dovtedy sa mi nechce slapat v botaskach, existuje taka moznost, ze ak by som si teraz kupil MTB tretry, dalo by sa v nich potom jazdit na cestaku?....Alebo ta stavba a podlozka je tak rozdielna, ze to by nesedelo na pedaloch cestaku?.....Alebo opacne, ak by som si kupil tretry na cestak, ci by to bol velky nezmysel v tom potom jazdit aj MTB?....Viem, mozno davam blbe otazky, ale da to financne zabrat mat dve tretry, kazde po cca 80-100 € :?:
Dakujem za odpovede
07.04.2010 - 20:55:19
00
Najprv - predpokladám, že chceš MTB predať a kúpiť cestné kolo.
V takom prípade musíš mať na cestnom také pedále, ktorých kufre pôjdu primontovať na tretry - nie všetky MTB tretry majú prípravu (závity) na kufre typu Look a tak budeš odsúdený na používanie pedálov typu Shimano SPD-R alebo len MTB pedálov. Závisí to však od tretier.

Druhá možnosť je horšie riešenie. Urýchli však tvoj prechod na cestné kolo. Po prvom 100 m tlačení do kopca.

No a tretia možnosť? Rozmysli si, či chceš predať MTB. Napriek tomu, že najviac najazdím na cestnom kole, občas si vybehnem aj do lesa. No a mám aj dva páry tretier - do lesa relatívne lacné turistické, po 10-tich rokoch služby sú to už také papučky, ale stačia. No a na cestu trochu drahšie...
Po dlhých rokoch nejazdenia som začínal ako ty - najprv les a potom som sa vrátil na cestu.
07.04.2010 - 21:14:21
00
dik za odpoved....noo ja MTB nechcem predat, tiez koli tomu, ze obcas je vhodny na taketo vyblaznenie sa po poli, resp. lese.
Na cesťak si musim este zarobit...asi z brigady v lete.........cize tretry na cestaku funguju tak, ze musia pasovat na presny typ pedalu?....cize je potrebne kupit pedale s pasujucimi tretrami na ne?
07.04.2010 - 21:23:27
00
Ja mam cestne tretry s Shimano SPDčkami s kuframi, ktore su uz namontovane v tretrach, ale nevidim v tom nejaky rozdiel. Mne to sedi, nevadi mi to.
07.04.2010 - 21:23:50
00
uprimne povedane je to pre mna tazko predstavitelne, kedze s cestnou cyklistikou nemam nejake extra skusenosti...resp. s tymi pojmami (kufre a pod.) :D ...cize jedno je iste: ak budem raz kupovat cestak, tak potom k nemu pedale, co k nim budu pasovat tretry? (tretry sa skrutkuju na pedale?)
07.04.2010 - 21:35:41
00
na cestak mozes ist aj v mtb tretrach, ak si prehodis pedale. ale mtb pedale maju malu stycnu plochu, takze prenasas menej energie ako pri cestnych, ktore su sirsie.
v skratke: dnes existuju dva najrozsirenejsie typy naslapnych systemov. Look Kéo a Shimano SPD-SL. vacsina shimanackych tretier ma diery aj na look pedale. tie lacnejsie len na spd-sl. je len velmi mala pravdepoodbnost ze by si kupil nekompatibilne pedale a tretry (len s vynimkou Scott tretier)

kupis si tretry a pedale. k pedalom dostanes kufre ktore nasrobujes na tretru a potom zacvaknes do pedalu
07.04.2010 - 21:52:01
00
oki chalani...dik za vysvetlenie :)
08.04.2010 - 07:27:59
00
filip_s: preco s vynimkou Scott tretier?
08.04.2010 - 09:15:08
00
Ja mam cestne tretry s Shimano SPDčkami s kuframi, ktore su uz namontovane v tretrach, ale nevidim v tom nejaky rozdiel. Mne to sedi, nevadi mi to.


a kolko ze v tych tretrach uz mas najazdene? :)
08.04.2010 - 11:53:11
00
na cestak mozes ist aj v mtb tretrach, ak si prehodis pedale. ale mtb pedale maju malu stycnu plochu, takze prenasas menej energie ako pri cestnych, ktore su sirsie.

trosku doplnim odborne nazory aj bez prehadzovania pedalov, mozes ist aj do tejto kombinacie: mtb tretry a spd pedal na cestak, pouzivam lacnejsiu verziu od Shimano, ale aspon pre ilustraciu, ze to ide:
http://www.bikepro.com/products/pedals/shimroad.html

tu su napr. moje pedale:

Prílohy:

Shimano PD-A520 spd pedal.jpg
Shimano PD-A520 spd pedal.jpg 15.08 KiB thumb_up0thumb_down

08.04.2010 - 17:39:19
00
a kolko ze v tych tretrach uz mas najazdene? :)



100ku uz mam ;)
08.04.2010 - 19:19:43
00
no ja asi ostanem pri tej moznosti, ze ked budem kupovat cestak, tak k nemu dokupim pedale s tretrami..hadam mi predavac poradi...na teraz este aj tak ostavam pri MTB a s botaskami :worried:
09.04.2010 - 08:53:14
00
Co furt spekulujes?
Ak chces byt obojzivelnik :lol: kup si SPD ckove tretry aj pedale. Mozes ich pouzivat aj na cestak aj na horak :!: . Mam na SPDckach osadenych na cestaku odslapanych cca 25.000 km a absolutne mi nevadi, ze vacsina cestakov ma Look KEO :shake:
09.04.2010 - 13:11:40
00
cize mam tomu rozumiet tak, ze na horaku a aj na cestaku by som mal rovnake pedale?
09.04.2010 - 16:31:48
00
:nod: :nod: :nod:
Vidis f tom nejaky problem?
09.04.2010 - 16:34:12
00
keyboard_arrow_up