Turbi presne to mam v umysle :wink: cez vikend uvidime ako to dopadne...
07.12.2007 - 11:49:33
00
Ak sa tam dá dlhší bowden, bude to mať len ten efekt, že po nasadnutí na bike bude mať väčší ohyb. A ako vieme, čím viac a čím väčších ohybov= viac trecej plochy= ťažší chod radenia. A čím väčší ohyb, tým väčšmi vytŕča do strán, či už do boku, alebo hore.
To s tým volnejším uchytením páskou je už v poriadku, v podstate ju pritiahnuť len natoľko, aby držala bowden v horno-dolnom pohybe.
Ak by to bolo tak, ako na mojom Reigne, tak po čase sa ten bowden bude ohýňať hore-dole aj bez pásky. Sám sa prispôsobí.
Ak tam bude dlhší bowden, tak ten väčší oblúk ti bude zavadzať viac.
Nehovorím o teórii, toto je moja osobná skúsenosť s dvomi Reignami. U oboch to bolo to isté, u oboch sme to riešili takto a uboch to rovnako pomohlo.
Čo sa týka krytu za kazetu- konkrétny príklad:
Išli sme hore kopcom na stredná/veľká, po zlome terénu nasledovalo príkre klesanie, kamarát nechal reťaz na najväčšom pastorku. Poskakovaním po nerovnostiach sa reťaz dostala presne medzi kazetu a výplet. Následok: urvaná pätka, urvané ramienko na X-9,reťaz skrútená do vrtule. Boli sme 15 km od domu, ako tak sme s biku spravili singlespeed, našťastie sme mali so sebou kúsok reťaze, čo asi naozaj nikto so sebou nenosí. Ešte tak rýchlospojku.
Aký bol dôvod tejto poruchy je jedno. Proste sa to stalo. Možnože by sa to stalo aj s krytom boh vie.
Ale to, že sa reťaz zasekne a treba ju potom z tade rvať nasilu, to som videl už x-krát. Našťastie ide obvykle o jazdu do kopca, takže v malej rýchlosti, takže tie následky nebývajú vážnejšie.
S krytom dokonca netreba ani zliesť s bicykla. S trochou zručnosti sa to dá nahodiť aj preradením na menší pastorok. Ale toto sa dá len niekedy.


Naposledy upravil milanavi dňa 07.12.2007 - 12:22:04, celkovo upravené 1 krát.

07.12.2007 - 11:54:37
00
Ak sa tam dá dlhší bowden, bude to mať len ten efekt, že po nasadnutí na bike bude mať väčší ohyb. A ako vieme, čím viac a čím väčších ohybov= viac trecej plochy= ťažší chod radenia. A čím väčší ohyb, tým väčšmi vytŕča do strán, či už do boku, alebo hore.
To s tým volnejším uchytením páskou je to už v poriadku, v podstate ju pritiahnuť len natoľko, aby držala bowden v horno-dolnom pohybe.

Pri dlhšom bowdene v tomto prípade, ale situácia nebude tak dramatická. Hovoríme o dlhšom bowdene v zmysle cca 1 max 2 cm. Pri dobrom bowdene a lanku bude zvýšené trenie zanedbatelné.
07.12.2007 - 12:01:28
00
chcem to urobit podobne ako je na druhej strane brzdove lanko vid.obrazok.Je uchytene v tych ockach,ale nie na pevno,takze sa nebude ohybat v jednom mieste...uvidime ako to bude ficat.
www.bike-forum.cz
07.12.2007 - 12:04:14
00
mozno je to trochu bujne riesenie ale myslim si ze by mohlo zabrat ked to stiahnes mierne skpaskou v tom oku tak by to mohlo byt v pohode, ziadne cap ti to tam nepricvikne a nebude ti o nou suchat

Prílohy:

012251.JPG
012251.JPG 131.41 KiB thumb_up0thumb_down

07.12.2007 - 21:55:17
00
tak som sa nechal nakoniec presvedcit na NOKON,mali este nejaky iny typ(a lacnejsi),ale ani som nenasiel na obale ci je to lanko z teflonovou upravou a bowden z kevlarom alebo niecim.Hral som sa z tym vcera do noci a podarilo sa mi to celkom fajn nastavit,malo by to ficat,no na test zatial nebolo casu 8)
tak par cerstvych fotoz :arrow:

Prílohy:

IMG_0005.JPG
IMG_0005.JPG 141.6 KiB thumb_up0thumb_down

09.12.2007 - 15:17:33
00
no.2

Prílohy:

IMG_0006.JPG
IMG_0006.JPG 136.91 KiB thumb_up0thumb_down

09.12.2007 - 15:18:28
00
no.3

Prílohy:

IMG_0007.JPG
IMG_0007.JPG 194.5 KiB thumb_up0thumb_down

09.12.2007 - 15:19:03
00
no vidis ake pekne ;-)
09.12.2007 - 15:29:10
00
este bude aj druha strana na presmyk tento tyzden...
Ak som to spravne pochopil,tak tie drobnejsie clanky-koralky NOKON su na miesta,kde sa to ohyba viac?A este-v strede boli dva rovne dlhsie clanky bez gulicky medzi,tak som to vyvliekol a dal som normalne z gulickou medzi nimi,aby to zapadalo,dufam,ze to nemalo nejaky hlbsi vyznam :P
10.12.2007 - 10:59:28
00
take zlate s napisom nokon?
tie su na okrasu :)
10.12.2007 - 11:23:12
00
nie,ja som mal vsetky cierne :)
10.12.2007 - 11:47:00
00
Este si na ram nalep ochranne folie v mieste mozneho dotyku bowdenu (napr. podla foto na hlavovej trubke), inac sa odrie lak aj elox. Nokon ma aj originalnu priesvitne kusky hadicky na tento ucel (ak si ich nezabudol navliect).
11.12.2007 - 10:42:39
00
take zlate s napisom nokon?
tie su na okrasu :)


Na okrasu, ale sucasne aj obracaju smer orientacie clankov, takze oba konce bowdenu su ukoncene kombinaciou gulicky a koncoveho dielu, co zlepsuje ohybnost bowdenu prave v tychto kritickych miestach.
11.12.2007 - 10:47:34
00
Este si na ram nalep ochranne folie v mieste mozneho dotyku bowdenu (napr. podla foto na hlavovej trubke), inac sa odrie lak aj elox. Nokon ma aj originalnu priesvitne kusky hadicky na tento ucel (ak si ich nezabudol navliect).

uz som nalepil,napadlo ma to...dokonca ma napadlo ze tie hrubsie priesvitne hadicky budu na to,ale ked som sa ich pokusal navliect islo to len velmi tazko(aj z pouzitim silikonu),tak som sa na to vykaslal.Trapi ma len,ze mi to nevyslo z jedneho lanka(co je aj narkeslene v manuali)a nespojil som to tou tenkou hadickou na obnazenom mieste,ale iba som prilozil dalsi odstrihnuty kusok bowdenu v zadnej casti pod "koralky".Napadlo ma to az potom,ale vsetko uz som mal urobene,nastavene.Tak ked to moc nevadi,tak to nebudem znova rozoberat...Je to v zadnej casti asi 5-7cm pred prehadzovackou.
11.12.2007 - 12:00:15
00
keyboard_arrow_up