STE BAJKER MESTSKEJ ČASTI KARLOVA VES?

Anketa bola ukončená dňa 08.10.2010 - 19:28:36

ÁNO SOM 27% [ 7 ]
NIE - NIE SOM Z BRATISLAVI 35% [ 9 ]
NIE - SOM Z INEJ ČASTI MESTA 38% [ 10 ]
Celkový počet hlasov : 26
Boli ste teraz niekedy v lese na bajku..je tam uplne najviac blata, miestami aj sneh a lad...100% zabava.
14.01.2008 - 20:48:38
00
Ved ta je zrusena a budovy sa rozpadavaju...
14.01.2008 - 20:50:42
00
ked je tu uz rec o karlovke a lese, co je devinska kobyla, vie niekto nieco o tej vojenskej zakladni?


ano je opustená. niekedy pred bránou rozkrádajú pravdepodobne ukradnuté autá. par krát som tam stretol vojakov. mali tam nejaký výcvik na kobyle ale inak nič. kludne sa tam da vojsť.
14.01.2008 - 20:54:58
00
to viem, mam to tam cele prelozene, ale zaujimala ma skor historia z cias funkcnosti tej zakladne
to mirovatel: v lese na biku som bol v sobotu a mas pravdu, zabava ako hrom. na sirsich cestach lad, na uzsich polozamrznuty sneh a obcas nejake to bahno. jazda zabavna, no na dlhsi vyjazd nevhodne, neda sa moc rychlo jazdit
14.01.2008 - 21:23:23
00
bola to klasicka radarová hláska...
14.01.2008 - 21:25:58
00
bola to klasicka radarová hláska...

neviem, ale podla mna taka klasicka hlaska nema na tabuliach obrazky vrtulnikov s ich technickymi parametrami a tak...tot moj nazor

Prílohy:

035_stare dokumenty v hangari5_Devinska kobyla.JPG
035_stare dokumenty v hangari5_Devinska kobyla.JPG 253.7 KiB thumb_up0thumb_down

14.01.2008 - 21:30:32
00
Tomahawky naši za komančov nevedeli zachytiť radarmi, takže sa nepriateľské neutrálne Rakúsko pozorovalo aj klasicky - ďalekohľadmi...
14.01.2008 - 22:19:17
00
Tomahawky naši za komančov nevedeli zachytiť radarmi, takže sa nepriateľské neutrálne Rakúsko pozorovalo aj klasicky - ďalekohľadmi...

cize mi chces povedat, ze tam bolo "observatorium"? tie dalekohlady fakt museli vela stat, ked ich ukryvali v takych pancierovych hangaroch :shock:
14.01.2008 - 22:21:41
00
no ja som tam bol asi pred 6mesiacmi sa pozriet su tam zelezobetonove hangare na auta s raketamy... asi 6 garazi pod kopcom s 1.5m hrubymi dverami zo zeleza a piesku. Mojho spoluziaka otec tam sluzil este za socializmu a hovoril, ze tam mali rakety ktore mali v pripade potreby utocit na rakusko Vieden a tak... ale neviem zarucit objektivnost ;-)
14.01.2008 - 22:52:35
00
hangare na zakladni

Prílohy:

021_hangare_Devinska kobyla.JPG
021_hangare_Devinska kobyla.JPG 217.13 KiB thumb_up0thumb_down

15.01.2008 - 08:50:21
00
Raketovú základňu budú ponúkať, kým nenájdu kupca
(13.01.2007; Pravda; príloha Bratislava, s. I, II; Krčmárik Radovan)

DEVÍN - Kedysi strážila hranice proti "útoku imperialistov", dnes ju nikto nechce. Bývalú raketovú základňu na Devínskej Kobyle, ktorá už desať rokov chátra, odmietli prevziať štátne organizácie, kraj, hlavné mesto i podnikatelia. Nevyšlo šesť výberových konaní ani plány zriadiť tu ochranárske centrum či útulok pre bezdomovcov. Ministerstvo obrany ju však na predaj musí ponúkať znova a znova.

"V súčasnosti sme nevyhlásili žiadne osobitné ponukové konanie ani nevedieme nijaké rokovania o prevode tohto majetku. A to v súvislosti s uznesením vlády z marca minulého roku, ktorým pozastavila prevod prebytočného nehnuteľného majetku štátu," uviedol včera pre Pravdu Vladimír Gemela, hovorca ministerstva obrany. To má opustený areál s 20 budovami v správe, ale nevie sa ho zbaviť.

Rádiotechnická hláska slúžila v rokoch 1982 až 1997 pre potreby protivzdušnej obrany, potom jej zariadenie rozobrali. Dnes sú jej priestory prázdne a zničené.

Nakoniec ich mala za 18 miliónov korún kúpiť bratislavská podnikateľka Danka Ondrušová, s ktorou ministerstvo uzavrelo už aj kúpnu zmluvu.

Ondrušová však sumu v požadovanej lehote neuhradila, preto ministerstvo od zmluvy odstúpilo.

Dôvodov, prečo o zrušenú základňu nie je záujem, je viac. Kupcov odrádza najmä fakt, že ležív prírodnej rezervácii a Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, kde platí vysoký stupeň ochrany. V areáli by sa napríklad nemohlo stavať. Problémom súi vlastnícke vzťahy. Objekt totiž patríštátu, no jeho pozemky v katastri Devína zase hlavnému mestu.

Okrem spomenutej podnikateľky sa o základňu uchádzal už len Bratislavský samosprávny kraj a mesto. Bratislavský VÚC sa o ňu začal zaujímať v novembri 2005, keď si areál prezrel jeho vtedajšípredseda Ľubo Roman. Plánoval objekt prevziať a zveriť ho ochranárskym združeniam z Bratislavy aj blízkej cudziny, vďaka čomu sa na rekonštrukciu priestorov mali využiť peniaze z fondu Európskej únie. Roman však nemal čas plány uskutočniť. Po regionálnych voľbách ho vlani nahradil Vladimír Bajan.

"Bratislavský samosprávny kraj možnosť prevodu písomne odmietol v júli minulého roka," spresnil Gemela. "O objekt opätovne prejavil predbežný záujem aj bratislavský magistrát, ktorý ho chcel využiť na umiestnenie bezdomovcov, ale neskôr od zámeru odstúpil." Mesto pritom ponuku na prevod tejto základne od roku 2001 odmietlo už viackrát - aj vtedy, keď ju mohlo od štátu získať zadarmo.

Podľa hovorkyne bratislavského magistrátu Evy Chudinovej si to vedenie mesta rozmyslelo pre nevyhovujúci stav a polohu objektu. "Vzdali sme sa toho, lebo to miesto je také nedostupné, že bezdomovcov by tam bolo treba dopravovať vlastnými prostriedkami. Od zastávky MHD je tam veľmi ďaleko, treba ešte dlho kráčať pešo. Navyše to malo byť nízkoprahové zariadenie pre bezdomovcov a neviem, ako by sa tam takí ľudia pod vplyvom alkoholu dostali," zapochybovala. Pustnúca základňa tak stále zostáva ponechaná napospas osudu. Keď však vláda zruší dočasný zákaz predaja štátneho majetku, ministerstvo obrany bude musieť objekt podľa zákona opäť ponúkať vo výberovom konaní. "V prípade neúspešného prvého kola musí urobiť ďalšie, pričom rezort obrany ho záujemcom ponúkne za primeranú cenu v zmysle vyhlášky," uzavrel Gemela.

***

Rádiotechnická hláska Devínska Kobyla

* 1982 - 1997 - zariadenie protivzdušnej obrany, za socializmu v tzv. zakázanej zóne

* 2000 - základňu vyradili a ako prebytočný majetok ponúkli na predaj

* 2004 - zmluva s podnikateľkou, ktorá ponúkla 18 mil. Sk, z predaja zišlo

* 2005 - 2006 - záujem prejavili VÚC a mesto, potom si to rozmysleli (rak)

Text k foto: Bývalá raketová základňa na Devínskej Kobyle dlhé roky pustne. Ministerstvo obrany už nevynakladá ani peniaze na jej údržbu či stráženie. Pozrieť sa sem občas zájdu len policajti, ktorí kontrolujú dodržiavanie zákazov v prírodnej rezervácii.

edit-radsej mensim


Naposledy upravil wukie dňa 15.01.2008 - 09:10:08, celkovo upravené 1 krát.

15.01.2008 - 09:07:17
00
to wukie: ejha, to poznam, ale ini nemusia :wink:
15.01.2008 - 09:08:43
00
ja mam jednu nohu stvorku a jednu trojku, mozem teda aj ja? prosim prosim prosim (joke)

Saldi,ty nemôžeš ty musíš :D
15.01.2008 - 11:33:07
00
dakujem za pozvanie, no dufam, oldbiker, ze dojdes teda aj ty!
15.01.2008 - 12:50:43
00
Viete niekto niečo o nejakom super mieste pre bikerov vačšieho rádu? myslim niečo podobne bikecrosske pri iuvente, dualku, či dirtoch na kuklovskej?
15.01.2008 - 19:12:20
00
keyboard_arrow_up