Kolegovia cyklisti,

o údržbe bicykla viem totálne minimum a vravím si, prečo sa nenaučiť niečo nové. Zistil som, že reťaz je maximálne rozťahaná a zakúpil som rovnakú (Shimano HG40) spolu s nitovačom. Dal som ju dole a zároveň som aj vybral kazetu (8sp) a obe kladky z prehadzovačky, nech ich poriadne prečistím kefou vo vedre.

Všetko šlo ako po masle až do chvíle, keď som kazetu a kladky nasadil naspäť, novú reťaz zaniťoval a koleso nasadil. Vtedy sa ukázalo, že ramená zadnej V-brzdy lankom nezopnem, pretože obe gumičky tlačia na ráfik. Príde mi to nepochopiteľné, keďže brzdy som sa ani len nedotkol, iba pri vyberaní kolesa. Pokračujem teda a povoľujem lanko na brzde, ramená brzdy spojím a teraz pozerám, že lanko je úplne uvolnené. Ak teda lanko dotiahnem, brzdy čúchajú o rafík a pri uvolnení je zase lanko úplne voľné.

Problémom je podľa mňa niečo úplne iné, čo vzniklo niekde pri montáži kazety alebo kladiek do prehadzovačky. Dával som si pozor, aby som všetko namontoval rovnako ako to bolo pôvodne, no mohlo sa kľudne stať, že som niečo spravil naopak, aj keď netuším čo. Pri kazete sa asi nemalo čo pokaziť a kladky som mohol nasadiť opačným smerom, no to by asi malo vplývať na nespravné radenie ako na brzdy.

Ak mi niekto poradí, čo som mohol doondiť, budem neskutočne vdačný :)

Peťo
12.11.2016 - 21:32:15
00
Poriadne nasaď koleso.
12.11.2016 - 21:37:44
03
Podľa mňa niekde vyskočil bowden buď z návarku na ráme alebo z fajky, Preto ti to najprv nešlo, ale keď si potom povolil lanko, bowden zase zaskočil a teraz to máš príliš voľné. Tiež som sa na tom pár krát obabral, keď som nastavoval brzdy alebo teleskopku. Treba vždy riadne skontrolovať či je bowden všade správne usadený.
12.11.2016 - 21:56:11
02
Veľká vďaka páni, mali ste obaja pravdu. Koleso naozaj nebolo nasadené správne, akoby nepasovalo celkom na rám a trebalo použiť značné množstvo sily na dotlačenie. S brzdou bol ešte problém, že bowden vyskočil z prvej návarky na ráme. Teraz už všetko fičí :)
14.11.2016 - 10:54:27
00
ak nejde koleso nahodiť lahko, tak si možno na upinaku otočil pružinku a ta sa teda navliekla za na osku a zavadzia tam
14.11.2016 - 11:12:54
01
misobiker napísal:
ak nejde koleso nahodiť lahko, tak si možno na upinaku otočil pružinku a ta sa teda navliekla za na osku a zavadzia tam

presne to bol problém, dik za radu
18.11.2016 - 17:21:08
00
keyboard_arrow_up