A sme doma. Jedna babka povedala. Skus si prečitat nejake odborne clanky ohladom maziv a mazania napr. na tribotechnika.sk . Tiez koncim v tomto vlakne. Komu niet rady tomu niet pomoci.
05.02.2017 - 21:45:43
02
Skúsim trošku prispieť do tejto debaty.
Vyskúšal som viacero mazív - na cesťáku, XCM, v meste - a podľa mojich poznámok sú medzi nimi (v rovnakých podmienkach) rozdiely. Rzodiely v rôznych ukazovateľoch - trenie (niektoré ho dokážu aj zvýšiť), trvanlivosť do začatia pískania, množstvo zbieraného prachu (hmm, čo je to vlastne prach??), čiernenie prevodov. Neskúmal som to v laboratórnych podmienkach, len v reálnych, preto sú aj tie hodnotenia trošku "fuzzy". Hľadal som niečo, čo by som nemusel na horskáči po každej jazde aplikovať (a čistiť reťaz). Nenašiel som, hľadám ďalej :-)
Motorové oleje, prevodové oleje, oleje na bicykle, "lepidlo" na motorkové reťaze. Shell, Slovnaft, Mucoff, Motorex, Noname, Chainstar, Finishline, TF2... Niektoré mali trvanlivosť mazania dlhšiu, niektoré kratšiu, niektoré biednu.

Finishline XC vo vlhkom prostredí 28-35km. Nebol som spokojný.
Shell 80W-140 55km - dosť dobré.
Mucoff Wet trošku menej (nemám pri ňom zapísané kilometre), ale celkovo do mokra dobrý.

Motorex dry v suchom >60km, dosť dobré.
Na cesťáku 80W-90 550km (bežné (suché) prostredie). Motorex zbieral trošku menej špiny.
Chain star (obidve varianty) slabé - na cesťáku ledva 400km, na horskom 30km v prachu.
Sprej na motorky celkom nevhodný. Vytváral hrubú a dobre priľnutú vrstvu na všetkých rotujúcich častiach, trenie v reťazi zvyšoval a veľmi ťažko sa odstraňoval.

V podstate som skončil pri kategorizácii na mazivá s nízkou a vysokou viskozitou. Nízka je vhodná do suchého prostredia (ale treba poutierať prebytky po krátkej jazde), vysoká do mokrého. Špecializované bicyklové mazivá vo všeobecnosti menej "čiernia" prevodové ústrojenstvo. Prevodové oleje dosť smrdia. Mám ľahšie svedomie pri tých, ktoré tvrdia, že sú biologicky odbúrateľné (ale čo je na tom pravdy neviem...). Tiež som zistil, že keď čliape voda, tak od žiadneho maziva nemožno čakať dlhú trvanlivosť.
05.02.2017 - 22:08:05
02
ja som kedysi tiež experimentoval, vlastne sa ešte chystám ďalej.. ostal mi doma po liazke olej do diferenciálu, tam sa používajú veľmi husté oleje, čo mi prišlo vhodné na mazanie reťaze, pred aplikáciou ho bolo nutné nahriať aby sa dal vôbec aplikovať, teória bola taká, že teplom sa stane redší, dobre zatečie do článku, kde sa schladí a ostane tam a tým pádom namazanie bude mať dlhú životnosť, čo mi vadilo bol zápach toho oleja a že už po pár km hnusne všetko čiernil a lepil sa na neho bordel a ťažko sa umýval, potom som prešiel na ten SH PTFE olej a ten má porovnateľnú výdrž, nesmrdí menej špiní reťaz a všetko ostatné a tým pádom sa ľahšie umýva, niekedy nie je vyslovene nutné umyť reťaz pred jeho ďalšom aplikáciou... minule som si kúpil FINISH LINE Krytech - (je nejčistší, nejsušší a nejodolnější voskové mazivo. Nejlepší užití pro suchý a prašný terén. Krytech je skvělou volbou pro cyklisty, kteří vyžadují naprosto cistý řetěz) ktoré som ale zatiaľ netestoval, ale očakávam veľmi malú výdrž
05.02.2017 - 22:39:54
02
Ja používam prevodovkový, prípadne motorový. Reťaz je o trochu špinavšia, no mažú na dlhšiu dobu ako pár "špeci" cyklo-mazív, ktoré som mal možnosť vyskúšať. A s olejom je aj tichšia
06.02.2017 - 02:21:03
01
Nie je od veci ten mot. olej. Že?
06.02.2017 - 08:09:51
00
Ja som zacinal so Shimano PTFE. Retaz nehorazne spinava ale mazalo, to hej. Potom som presiel na sprej Motorex Wet Lube. S nim bola retaz cistejsia ale tiez ciernil. Teraz uz druhu sezonu pouzivam Brunox Turbo a s nim je retaz o dost cistejsia. Aplikujem pred kazdou jazdou. Vyutieram handrou, natriekam, zas utrem. Sprej dve sezony vydrzi.
06.02.2017 - 08:46:52
01
Pouzival som mazaci olej do cnc strojov a minuly rok som mal problem s kladkami menil som hadam troje bolo to urcite olejom lebo chytal vsetok bordel aj ked som cistil retaz,medzi kladkami som tomu nevenoval tolko pozornosti...teraz pouzivam squirx lube chain a vydzal mi hadam aj 300km povyhravalo to aj nejake testy.Nanesiem na retaz trochu neham zaschnut alebo nahrejem fenom a neham na noc odstat potom uz len vyutierat do sucha a jazdit ;)Retaz ostava krasne cista nic sa na nu nelepi

Prílohy:

stiahnuť.jpg
stiahnuť.jpg 8.89 KiB thumb_up0thumb_down

06.02.2017 - 13:32:36
02
odkial si to bral ?
ci z prace ? :)
06.02.2017 - 13:39:04
00
Ak myslis mazaci olej tak od kamaráta.
06.02.2017 - 15:17:37
01
Zaujímalo by ma, čo presne je v teflónovom mazive. Keď nastriekam reťaz, väčšina sa odparí, ale dačo z toho zostáva. Je v tom aj nejaký olej? Otestoval som už všeličo, ale zdá sa mi toto mazivo najlepšie. Najmä v suchu a v prašnom prostredí sa mi javí, že sa na reťaz nalepí menej bordelu, ako s olejom. Pocitovo vydrží 40 až 60 km, ale nie som si istý, či je toto vhodné na použitie za mokra a v blate.
06.02.2017 - 16:34:46
00
Este nejake testy...
http://www.bikeradar.com/gear/category/tools/cycling-tools/product/review-bikinventions-squirt-lube-32098/

https://www.singletracks.com/blog/mtb-gear/review-squirt-chain-lube/
06.02.2017 - 18:04:19
00
Strašne sa bavim na google prekladači :)

Prílohy:

Screenshot_2017-02-06-18-07-39.png
Screenshot_2017-02-06-18-07-39.png 355.02 KiB thumb_up0thumb_down

06.02.2017 - 18:09:15
012
doktor - dá sa to zohnat niekde tu na slovensku alebo na nete, bez toho aby som musel platit 10e poštovne ?
08.02.2017 - 20:10:23
00
Ja som sa tam zabavil na inom...
That’s the same chain, before and after a good cleaning (to je tá istá reťaz, pred a po dobrom vyčistení).
Pred čistením vyzerá ako nová, nepoužitá. Po vyčistení je na vyhodenie.

Prílohy:

dirtyvscleanchain.jpg
dirtyvscleanchain.jpg 47.64 KiB thumb_up0thumb_down

08.02.2017 - 20:50:07
00
a ten original bordel na novej retazi tam nechavate? vydrzi tam sice dobrych 300-500km ale strasne sa na to vsetko lepi. ja som dlho pouzival TF2 http://www.biketunel.cz/galerie/2_10842/olej-tf2-400ml-original.jpg ten vydrzal okolo 60-100km (asi neskoro mazem :-D ) ale dost spinil, posledny rok som mal nejaky vonavy ani neviem co to bolo - mazat bolo treba po kazdom dlhsom vyjazde ale retaz bola celkom cista - len som okefoval zubnou kefkou, utrel handrou, nastriekal a nechal tak - mazem vzdy po vyjazde aby stihol zaschnut. tak isto aj tu TF2. ale vyskusam uz nieco na kvapkanie - len nviem ci sa mi stym bude chciet babrat. netrva to kvapkanie dlho?
10.02.2017 - 23:05:57
00
keyboard_arrow_up