Chcem sa len spytat,v kvalitnejsich pedaloch su priemyselne loziska,v com je rozdiel oproti inym loziskam v pedaloch?
25.11.2007 - 21:00:06
00
- konštrukcia (zapuzdrené vs. venčekové)
- netreba nastavovať vôľu - tá je tam z výroby a keď sa to zhorší, je čas ložisko vymeniť
- podstatne menej údržby (fakticky sa nesvinia, odpadá ti to rozobrať - vyčistiť - premazať - nastaviť)

v podstate to isté je kónusový náboj vs. náboj na priemyselných ložiskách
25.11.2007 - 21:39:17
00
tulenik...tým sa dá povedať, že XTR náboj nie je taký dobrý ako akýkoľvek s priemyselnými ložiskami, len preto, lebo má kónusy :?:

Toto by som chcel vedieť.
25.11.2007 - 22:26:47
00
Shimano SPD pedále nemajú priemysle a sú tiež bezúdržbové... :shock:
25.11.2007 - 22:33:19
00
tulenik...tým sa dá povedať, že XTR náboj nie je taký dobrý ako akýkoľvek s priemyselnými ložiskami, len preto, lebo má kónusy :?:

Toto by som chcel vedieť.

Osobne si myslim, ze nie je, alebo inak, ze by som urcite dal vzdy prednost kvalitativne rovnakemu naboju (t.j stejna hmotnost) na priemyselnych lozisach.
Dovody:
1. konusy je treba vymedzovat;
2. ak sa do naboja akymkolvek sposobom dostane vlhkost (napr. vada tesnenia, necitliva WAPka, ...) a poskodi loziskovu drahu v tele naboja (hrdza), mozno cely naboj vyhodit;
3. priemyselne loziska typu xxx-2RS su obojstranne tesnene + tesnenie na narazkach naboja (pri rovnakej kvalitativnej ceny ako XTR) = zvysena odolnost;
4. priemyselne loziska su aj nerezove resp. keramicke;
5. premyselne loziska su vymenitelne;
6. nepoznam naboje na konusoch (netvrdim, ze neexistuju), ktore by bolo mozne dodatocne prestavat na inu osu (napr. 9mm, 20mm, 10 mm, 12 mm).
Pre mna dost dovodov proti konusom (a XTR).
25.11.2007 - 23:03:55
00
http://forum.mtbiker.sk/viewtopic.php?t ... ne+loziska

este tak vediet vyhladavat, ze...
26.11.2007 - 00:41:57
00
Pri SPD pedaloch by som priemyselne loziska moc neriesil. Konusove Shimano je naozaj dobre utesnene. Priemyselne loziska v pedaloch maju nizky profil a preto su dost drahe (cca. 300Sk kus). Tazke cele pedale su lacnejsie (napr. Shimano 520) ako nahradne loziska.

Na niektorych pedaloch sa este pouzivaju aj loziska klzne. Alebo kombinacia klzne (na vnutornej strane) a na vonkajsej priemysel.
26.11.2007 - 07:58:39
00
peterq: plný súhlas, nový wheelset bude určite na priemyslových ložiskách, XTR neriešim! (XTR celkove veľmi neriešim)
a u pedálov som ešte ložiská neuštval - vždy skôr dodýchali na niečo iné :) tak neviem... mám PD-M520 a keď sa rozbije, uvidím, čo ďalej
26.11.2007 - 09:30:51
00
Konusove, co aj maju prednosti, ze su lahke, maju velku nevyhodu. Ak sa zle nastavi vola, tak dojde k poškodeniu. Som za priemyselne loziska. Pokial nesutazim a jazdim pre radost, je pre mna prioritou mat co najmenej prace s udrzbou.
26.11.2007 - 16:20:09
00
lenze tak ci tak su vsetky najlahsie naboje, pedale a podobne na "priemysloch"...takze ja som taktiez za ne
26.11.2007 - 16:24:26
00
duves a nezabudaj ze aj ak zavodis tak minimalne rozsypave a minimalne udrzbychtive komponenty su velmi ziaduce - a matt ma velmi spravnu poznamku, tie najlahsie komponenty su prave na priemyselnych loziskach
a stredove zlozenia detto... plati to viac ako vseobecne
26.11.2007 - 16:29:53
00
Moze byt, ze hmotnostou uz prekonali konusove. Nie som az tak v obraze, co je najlahsie. Ale ak to zacinalo, tak k tomu bol velky odpor. Co som robil ja naboje na priemyselnych lož., tak bola velka nedovera. K velkej produkcii mi vsak chybali kvalitne stroje a material - robil som to v dielni, kde boli stare vyradene kovoobrabacie stroje. To sa ani neda robit v garaži. To musi byt velkoseriovka. Oska musela ist na cementovanie, kalenie, brusenie. Otvory na prirubach robene na deličke, vzajomne posunute. Uz by som take naby nerobil, kupim novatec-y, sa mi zda, ze ta cena je prijatelna.
26.11.2007 - 18:54:18
00
lenze tak ci tak su vsetky najlahsie naboje, pedale a podobne na "priemysloch"...takze ja som taktiez za ne

však aj ja som za priemysle. v hlavovom, v nábojoch, v strede, v kladkách, v radení (kedysi som dokonca počítal, koľko mám takých ložísk na biku...) ale Shimano pedále sú skvelé aj na "obyčajných" kónusoch :!: dokonca v pedáloch robia tie minipriemyselné ložiská častejšie problémy (napr. CrankBros) navyše sa to kombinuje s klzným ložiskom a to je už úplne mino. :cry:
13.01.2008 - 21:09:01
00
Konusove ložiská su a boli stále s údržbou. Petože sú takto stavané a niesu zapuzdrené, teda 2.z. Totižto sa tam dostane kadejaký sajrajt z cesty či lesa. Kdežto u priemyselných ložiskách ti odpadá kónusová a tým pádom aj kontra utahnuteľná manipulácia. Takže nech mi nik netvrdí že kónusové a na kontre ložisko je bezúdržbové. Ďakujem za komentáre ale strojarina nepustí... S úctou...
m.......
06.06.2017 - 01:27:09
01
Reakcia na príspevky po 9 rokoch? :)
06.06.2017 - 09:58:00
00
keyboard_arrow_up