lto napísal:
...Nasiel som novu jednotku "grains" a uz mam plne zuby tych nenormalizovanych jednotiek. Lilbra, palec, uzol, mila, unca, karat, grain .. nech s tym idu niekam ..

Co si, prosim, predstavujes pod "nenormalizovanymi jednotkami"?
26.09.2017 - 15:46:05
00
asi za normalizovaný považuje enem metrický
26.09.2017 - 15:50:45
00
no takto lebo je tu kopa blbostí :
luk ma dostatocnu ranivost na zastrelenie hocicoho rychlost byva okolo 100m/s vaha sustredena do bodu hrotu 30-40kg u kladkovych lukov ,priebojnost je v urcitych pripadoch este vacsia ako u neceloplastovych projektilov .... hrotov je viac druhov a pouziva sa konkretny na danu zver podla hrubky kostí atd. na lov lukom sa robia osobitne skusky kde sa toto ucia ,preteky 3d a pravidla v nich su vlastne obdobou zaverecnej praktickej skusky strelby pri robeni kurzu....
lovi sa z blizsej vzdialenosti a na cakanu ,viacmenej kvoli istote rany ,su aj sedacky co sa upnu na strom-posedy , pri minuti sa zver neplasi co casto umoznuje opakovat vystrel,sip zabranuje pohybu pri zasahu ale castokrat preleti celym zvieratom....
su uz rozne doplnky za tie roky co sa tomu nevenujem ,aj nocne videnie na luk ...na kusu date to co na pusku je tam ta ista montaz....
26.09.2017 - 16:02:19
01
Prečo sa neloví lukom je čisto vecou legislatívy. Kedysi sa lovilo, potom prišli palné zbrane, ktoré luky a kuše v mnohom prekonávajú. Luky a kuše prakticky vymizli, vracajú sa až v posledných rokoch. Dôvod je proste ten, že luky "morálne zastarali" a preto boli považované za prekonané. Dnes je však v móde všetko oldschool, preto sa vracajú aj luky.
A konkrétne od r. 2010 možno aj na Slovensku loviť lukom, ale zatiaľ len v zverniciach.
Mimochodom zakázané sú aj predovky, krátke zbrane (pištole a pod.) alebo tlmiče. To je zas pozostatok strachu z pytliakov. Tiež je otázka, či tento strach je dnes ešte na mieste. Lenže Slovensko je sto rokov za opicami a poľovníci nie sú zrovna pokroková komunita...



Zákon č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve
§ 65

Zakázané spôsoby lovu a iné zákazy

(1) Poľovať na zver možno len spôsobom zodpovedajúcim zásadám lovu a ochrany zveri podľa tohto zákona.

(2) Zakázaným spôsobom lovu zveri je

a) trávenie jedom, usmrcovanie plynom, vydymovanie, chytanie do slučiek, nášľapných pascí,35) čeľusťových pascí, na lep a na háčiky,

b) chytanie do pascí, ktoré sú založené na princípe neselektívneho odchytu alebo ktoré za určitých podmienok chytajú neselektívne,

c) používanie mieridiel a puškových ďalekohľadov vybavených hľadáčikom na streľbu v noci s elektronickým zväčšením obrazu alebo na prevrátenie obrazu a ďalších podobných zariadení umožňujúcich streľbu v noci, infrazameriavačov, noktovízorov, laserových zameriavačov, zameriavačov so zosilnením svetla a optických zameriavačov, ktoré sú prispôsobené na videnie v noci,

d) lov z motorových vozidiel, poľnohospodárskych mechanizmov a iných mechanizmov, lietadiel, helikoptér a iných lietajúcich zariadení, ako aj z lodiek a člnov pohybujúcich sa rýchlejšie ako 5 km/h,

e) používanie oslepenej alebo inak poranenej živej zveri ako živej návnady,

f) lov pomocou prehrávania jej hlasových prejavov z magnetofónových pások alebo iných nosičov zvuku,

g) strieľanie zveri z luku alebo kuše okrem jej lovu lukom vo zverniciach s najnižšou napínacou hmotnosťou 220 N,

h) loviť zver predovkami, plynovými zbraňami, zbraňami s tlmičmi hluku výstrelu, krátkou zbraňou a loviť zver samostrelmi,

i) loviť alebo naháňať zver na účely jej lovu pomocou výbušnín a zabíjanie zveri elektrickým prúdom alebo elektronickým zariadením schopným ju zabiť alebo omráčiť,

j) omračovanie zveri chemickými preparátmi okrem ich použitia vyškolenými osobami pri chytaní a preprave živej zveri so súhlasom alebo na príkaz užívateľa poľovného revíru,

k) lov za použitia zdrojov umelého osvetlenia, zariadení na osvetľovanie terčov, zrkadiel a iných oslňujúcich prostriedkov,

l) lov do sietí okrem sietí na odchyt zajaca, bažanta a jarabice na ďalší chov a malých sietí pri chytaní divého králika a líšky,

m) lov inou zbraňou ako zbraňou na poľovné účely, lov zakázanou zbraňou alebo zbraňou vybavenou zakázaným doplnkom,36)

n) strieľanie na zver samonabíjacou zbraňou alebo samočinnou zbraňou, ktorej zásobník obsahuje viac ako dva náboje.
26.09.2017 - 17:35:32
00
lubor1 napísal:
Unas je zakazane lovit lukom a kusou, tak toto neprejde. Ohlasene su len hromadne polovacky, ak ma niekto jednu povolenku tak to nikomu nehlasia. Ma sa ale hlasit vystrel ak k nemu pride. Poznam polovnika co mal povolenku, chodil na posed a nic neprislo tak mu aj potom prepadla. Ohladom bezpecnosti si staci pozriet spravy za kazdy rok, kolki sa postrielaju medzi sebou.

Kde nájdem tie správy? A koľký teda? Napr. za minulý rok.
27.09.2017 - 10:12:41
00
Take spravy sa nerobia...
ale napriklad Lukac z Vlk-a si robil nejake statistiky na zaklade sprav z medii a „Asi do roku 2005 som si robil vlastné štatistiky podľa správ z médií a takýchto úmrtí bolo každý rok dve až desať. Neverím, že to odvtedy kleslo.“
27.09.2017 - 10:24:04
00
3 obete za 6 rokov: https://domov.sme.sk/c/20071840/polovnici-hlasia-troch-mrtvych-za-sest-rokov-niektori-obchadzaju-pripravni-kurz.html
27.09.2017 - 13:39:10
00
Myslel som spravy z TV co idu kazdy den od 19:00 Na joj su to noviny a su v archive na nete.
Aj tento rok uz bola sprava o opitom polovnikovi aj sposobenom zraneni, uz si ale presne nepamatam kedy to bolo. Pravdou je, ze ma problemy polovnikov az tak netrapia, udivuje ma ale, ze ako komunita maju najviac vyhod na drzanie zbrani a najviac preslapov na rozdiel od sportovcov a sukromne osoby.
27.09.2017 - 15:05:08
00

+ čo nenahlásia :)
27.09.2017 - 15:06:30
00
..ako nenahlasia, to akoze ho postrelia a dohodnu sa ze to nenahlasia a zahrabu ho v lese? :D
27.09.2017 - 15:29:25
01
Z clanku: Ak by sa brali do úvahy všetky úmrtia, ktoré poľovníci spôsobia zbraňou, nie len tie, ktoré sa stanú priamo na poľovačkách, výsledné číslo by bolo oveľa vyššie, hovorí Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia Vlk.

To znamena, ze sa postrelia na polovacke, ale nahlasia ze sa to stalo napriklad pri manipulacii so zbranou doma.
27.09.2017 - 15:34:03
00
To vážne si takto jednoducho predstavuje smrť človeka?
27.09.2017 - 15:44:02
00
Ten clanok pisali v sme, dokazu prekrutit a zbastardit hocico :D, v Novom Case su kvalitnejsie clanky.
27.09.2017 - 15:51:02
01
darebak napísal:
..ako nenahlasia, to akoze ho postrelia a dohodnu sa ze to nenahlasia a zahrabu ho v lese? :D

No ked sa dohodnu bikeri, tak asi hej ...
27.09.2017 - 18:29:37
02
lubor1 napísal:
Pravdou je, ze ma problemy polovnikov az tak netrapia, udivuje ma ale, ze ako komunita maju najviac vyhod na drzanie zbrani a najviac preslapov na rozdiel od sportovcov a sukromne osoby.

Problemy polovnikov by ta trapit mali a to druhe by ta naopak udivovat nemalo.
Dovod v oboch pripadoch je, ze polovnici su velmi silna lobisticka skupina. (lebo je medzi nimi vela politikov, sudcov, prokuratorov, vplyvných podnikatelov .... a inej smotanky).
Pre pripomenutie toto je poslanec, co inicioval tie navrhy na obmedzenie pohybu v lese. Nastastie to nevyslo uplne tak ako chceli, ale nejasna pravna uprava im urcite vyhovuje.
27.09.2017 - 19:44:45
05

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Oblečenie a batohy / Okuliare)
keyboard_arrow_up