sorry ale???
"keby tu bol ten striktny zakaz vychadzania pod hrozbou zastrelenia (vojnovy stav) a do sprav by dali aj nafingovany pripad zastreleneho pri poruseni karanteny, ludia by sa bali a dodrziavali"

ako seriozne?
tak len dufaj, ze nebudes musiet ist nakupit povedzme za nejaky ten tyzden, dva potraviny.

tiez sedim uz tyzden doma a z vlastneho rozhodnutia, ale nikdy by ma nenapadlo mat taketo huste vyjadrenia, no dakujem pekne.

Jeden tu chce strielat ludi, dalsi obvinuje ludi, ze maju doma jedno, dve ruska.

a to este len presiel tyzden, neuveritelne.

a este k tomu ma tiez chytil FOP virus :-).
13.03.2020 - 01:04:08
02
Ďalšie z opatrení by mohlo byť aj vypnutie diskusií...
13.03.2020 - 04:44:35
022
Možno by sa mohol vyjadriť niektorý z lekárov. Čisto pre zaujímavosť. Je možné, že vírus "prežije" presun na väčšiu vzdialenosť? Teda, že niekto zakasle a "vyšle" prúd vírusov do vetra? Alebo, že vzduch v miestnosti ostane nejakú dobu zavírený?
13.03.2020 - 06:56:46
00
Niekde som to zachytil, ale nezapamatal :) Co si pamatam tak to nema rado teplo a sucho. Nezdrziavat sa vo vlhkom a chladnom prostredi. Miestnosti pokial mozno dezinfikovat a vetrat.
13.03.2020 - 07:33:45
00
corsair napísal:
Možno by sa mohol vyjadriť niektorý z lekárov. Čisto pre zaujímavosť. Je možné, že vírus "prežije" presun na väčšiu vzdialenosť? Teda, že niekto zakasle a "vyšle" prúd vírusov do vetra? Alebo, že vzduch v miestnosti ostane nejakú dobu zavírený?



https://www.ta3.com/clanok/1178222/siri-sa-dalej-zotrva-vo-vzduchu-zverejnili-nove-zistenia-o-viruse.html
13.03.2020 - 07:33:51
01
Ozónová čistička na klímu zabíja 85% vírusov a bakterií .... bude fungovať aj na korunu? .... už som si raz dezinfikoval pivnicu kvôli plesni a bolo to poznať
13.03.2020 - 08:10:22
01
tulenik napísal:
Kým nemáš príznaky, môže sa stať, že bude false negative (vírusíke sa musia namnožiť a ich RNA sa musí zjaviť v stere zo slizníc). Ono to má ešte B - Kórejci skúpili všetky kity, čo boli v dosahu, takže som zachytil zvesti o shortage. Momentálna cena za kit je asi 250 €, ale to odhadujem, lebo z cenníkov ceny "mysteriózne" zmizli.
15 000 denne je kus overkill, materiálne aj personálne, bikemartin ty poznáš aktuálny HW, koľko mašín/píplov na to asi tak majú (presnejšie "na to tak asi treba")?


Netuším ako sú Kórejci zorganizovaní, ale 15000 vzoriek/deň to je vojnový stav, niekoľko labákov a všetko čo má ruky, nohy v nich robí cov-19, 24hodín denne, 7 dní v týždni, všetko ostatné ide bokom.

K tomu českému videu, tá pani doktorka vyšetrí tých 100 vzoriek za deň s 2 laborantkami a adekvátnym vybavením s prstom v nose. Cena 1300 Kč je férová. 3000 - 5000 Kč za PCR test v štátnom labáku je Klondike, zlatá baňa, po slovensky úžera. Ale skôr si myslím, že to len moderátorka dostala info o cenách od nejakého úradníka, ktorý tomu tiež nerozumel, dal jej ceny od - do za rôzne vyšetrenia a ona si tú najvyššiu cenu paušalizovala. 5000 Kč by mohla byť reálna cena za sekvenovanie, čo by sa pri prvých pozitívnych vzorkách dalo považovať za konfirmačné vyšetrenie (aby si boli na betón istí, že pozit je pozit).

Podľa toho, čo čítam, tak u nás asi viazne logistika odberu a zvozu vzoriek do labáku a podľa kuloárov labák je prístrojovo poddimenzovaný. Hlavne, že Pelle si pred voľbami kúpil promočlánok za 50 litrov, už po voľbách dankovci kúpili ultramoderné protitankové strely za 14 mega, etc. a bla bla bla ...

Predvčerom som kdesi čítal ponuku Virologického ústavu SAV, že sú schopní robiť 500 vzoriek/ deň.
13.03.2020 - 08:30:49
01
https://www.branik.info/post/pravda-o-tom-prečo-na-slovensku-stále-chýbajú-ochranné-prostriedky-proti-koronavírusu
13.03.2020 - 08:48:47
00
Matejos napísal:

Bohužiaľ toto som asi nechcel vedieť... No čo už, bude čo bude...
13.03.2020 - 08:50:33
00
Viem, ze po vojne je kazdy general, ale tak ako som nechapal, ako po prepuknuti pandemie v Cine si ludia stale veselo lietali do/z Ciny, takisto nechapem, preco uz vyse 2 tyzdnov (odkedy bolo jasne, ze ITA je na tom zle) nie su zavrete hranice (preco az od dnes?).
13.03.2020 - 09:02:43
00
corsair napísal:
Bohužiaľ toto som asi nechcel vedieť... No čo už, bude čo bude...


V autobuse je klimatizácia..tam je jedno aký je dlhý..to je ako v lietadle.
13.03.2020 - 09:04:06
00
Ta klíma v lietadle je taká urban legend že je plna vírusov a bakterií. Ona ta klíma skôr ten bordel filtruje a z 99,9% ničí nakoľko sú tam Hepa filtre. Samozrejme ak na teba bude kašlať “spolusediaci”, ta funkcia klimatizácie moc nepomôže, nemáš pred ním kam ujsť. Jedine čo pomôže v takejto situácii je lietať vo first class kde máš dosť výrazný životný priestor sám pre seba...potom už len nemať smolu na nakazení palubní personál ktorí ta má na starosti :)

Dovolím si zacitovať :
—-
Airbus udává že v podstatě každé 3 minuty je vzduch v kabině kompletně vyměněn i když bereme v potaz vzduch recyklovaný. Vzduch recyklovány prochází přes tzv. HEPA filtry jejichž účinost co se týká odstranění mikro částic a bakterií je až 99,9%

Kabina je uzavřená nádoba. Z jedné strany se do ní vhání vzduch z klimatizačních packů (ten je během své cesty do kabiny místy pořádně horký - cca 350°C,takže tam viráčky nemají šanci ) - no a z kabiny se vypouští ven do atmosféry ventilem,který v kabině reguluje tlak.
Aby toho vzduchu od motorů nebylo zapotřebí tolik a aby bylo lehčí správně regulovat teplotu v kabině,jsou v kabině velké ventilátory,které zajišťují cirkulaci vzduchu. Vzduch je nasáván z kabiny přes ty HEPA filtry,míchán se vzduchem z packů a vháněn zpátky do kabiny.
Tohle celé ovšem nebrání nějakému přímému šíření virů mezi cestujícími.
13.03.2020 - 09:39:47
01
corsair napísal:
Bohužiaľ toto som asi nechcel vedieť... No čo už, bude čo bude...

Toto je práve to, prečo by bolo vhodné (celkom súhlasím s AdMich v tomto) zavrieť podobné diskusie. Na ľudí, čo nemajú duncta o tom, ako toto celé funguje, sa valí mediálny smog, ktorý má bičovať prvú signálnu a tým dvíhať predaje. Potom tu máme kadejaké prepnuté panázory zo stredoveku.
Nemusíš to riešiť. R0 sa nemení. To o.i. znamená, že virióny majú menšiu afinitu na receptory a menšiu pravdepodobnosť prieniku do bunky etc. Sú to závislé premenné.
13.03.2020 - 09:58:49
02
tulenik napísal:
Toto je práve to, prečo by bolo vhodné (celkom súhlasím s AdMich v tomto) zavrieť podobné diskusie. Na ľudí, čo nemajú duncta o tom, ako toto celé funguje, sa valí mediálny smog, ktorý má bičovať prvú signálnu a tým dvíhať predaje. Potom tu máme kadejaké prepnuté panázory zo stredoveku.
Nemusíš to riešiť. R0 sa nemení. To o.i. znamená, že virióny majú menšiu afinitu na receptory a menšiu pravdepodobnosť prieniku do bunky etc. Sú to závislé premenné.

souhlasím a podepisuji v plném rozsahu https://youtu.be/9bEwSo12Dsk?t=206
13.03.2020 - 10:06:25
00
Inak, snazim sa chovat zodpovedne a snazim sa drzat pokynov - kedze tiez chcem aby tento stav cim skor presiel, ale mam jednu otazku.
Ist si sam zabehat / zabicyklovat / ist na aute na turu do hor (nie na chatu). Myslite ze tieto aktivity nie su nijak v rozpore s pokynmi resp. s odporucaniami aby som sa nenakazil/nikoho nenakazil? Som ok s tym neist na pivo, do kina a podobne ale vyvetrat sa treba a nevidim v tom ziadny risk. :)
13.03.2020 - 10:10:23
04
keyboard_arrow_up