kup si tmel na lepenie okien do aut (cca 8 euro) a s tym ked to zalepis, este posluzia :-)

Gusto0 ja na GTX Merrelloch ficim uz niekolko rokov a zrovna som jedny vyhadzoval... 2 roky takmer dennodeneho nosenia a potom este 3 roky do zahrady, okolo domu.... a este stale vyzerali dobre nato co prezili.... takze za mna palec hore pre Merrell (pravda boli to modeli za cca 100e .... teraz mam nejaky Goretex model (neviem jaky narychlo) a vychytal som ho v zlave za cca 50.... maju 3/4 roka zas len dennodenneho nosenia (do roboty, turistika, parkrat aj bajk na flatoch) a vyzeraju stale uplne v poho


Naposledy upravil Tesak dňa 11.05.2020 - 22:54:25, celkovo upravené 1 krát.

11.05.2020 - 22:47:45
00
Nie je to rozlepené, ale tá guma vo vnútri sa rozpadáva.
11.05.2020 - 22:50:30
00
Nieje to len proste už zostarnutý a zvetralý materiál? Možno dopomohla soľ alebo niečo?
Možno by pomohli tuna :) https://www.trekovaobuv.eu/sk/ v galérií je pár zaujímavých prác, toto by určite zmákli, otázne je či by sa to oplatilo.
11.05.2020 - 22:53:56
10
Vitaj v klube. Na internetoch nájdeš o tom litánie. Volá sa to "hydrolýza PU", pokec k tomu napr. tu https://hiking.sk/hk/fo/60138/vibramky_bez_polyuretanu.html?offset=15&period=&fifo=1. A ešte promo článok Hanwag https://hiking.sk/hk/ar/4686/co_je_hydrolyza_polyuretanu_a_ako_nici_podrazky.html Ten polyuretán v medzipodošve sa dá obísť tak, že kúpiš old school šité boty, napr. Makara, alebo také čo majú namiesto PU medzipodošvu EVA - ja som kúpil Planika Mangart.
11.05.2020 - 22:54:39
10
Díky moc, o tomto som teda vôbec netušil. Budem uvažovať aj nad tou výmenou. Zvršky sú ešte OK, okrem okopaných špíc im nič nie je a sedia mi za tie roky ako uliate.
11.05.2020 - 23:22:52
00
Standart pur pena, odlezane za urcite obdobie a degradacia, ale koza a goratex ako nove, vcera som lowi vyhodil do kontajnera, ale vlozky este pouzijem. A to tu nespomieniem aj ine znacky.
11.05.2020 - 23:35:10
02
volodaj napísal:
Díky moc, o tomto som teda vôbec netušil. Budem uvažovať aj nad tou výmenou. Zvršky sú ešte OK, okrem okopaných špíc im nič nie je a sedia mi za tie roky ako uliate.


Pošli foto do https://restday.cz/ , podľa mňa vedia opraviť aj spolu s medzipodrážkou. Výmenu podrážky som tam realizoval už asi 3x (2 páry topánok) a vždy som bol spokojný. Keď sa mi tak ako tebe rozdrobil PU v medzipodrážke, tak už som to u 13 rokov starých topánok neriešil, keďže zvršok už mal riadne šrámy.
Ak je na tvojich zvršok OK, tak tých 60 EUR za opravu je lepšie dať ako 200 za nové.
12.05.2020 - 08:22:17
01
Ja som sa s tým stretol tiež, v princípe je to niečo ako zostarnutie materiálu za tie roky...
12.05.2020 - 08:27:05
01
bikemartin napísal:
Pošli foto do https://restday.cz/ , podľa mňa vedia opraviť aj spolu s medzipodrážkou. Výmenu podrážky som tam realizoval už asi 3x (2 páry topánok) a vždy som bol spokojný. Keď sa mi tak ako tebe rozdrobil PU v medzipodrážke, tak už som to u 13 rokov starých topánok neriešil, keďže zvršok už mal riadne šrámy.
Ak je na tvojich zvršok OK, tak tých 60 EUR za opravu je lepšie dať ako 200 za nové.


Ráno som im písal a poslal foto, tak čakám ako sa vyjadria. Podľa toho sa rozhodnem či pôjdem do nových alebo to nechám spraviť. Už som pozeral tie Planika Mangart a vyzerajú fajn. Si s nimi zatiaľ spokojný?
12.05.2020 - 08:32:04
00
Zatiaľ mám v nich málo nachodené. Kúpil som verziu bez membrány, s koženou podšívkou - je to super pohodlné, ale zase náročnejšie na vysušenie, keď navlhne. Po celodennej túre v snehu (Hoverla) trochu premokli, ale nie tak, že som to cítil, len bolo vidno mokré fľaky.
12.05.2020 - 08:53:48
10
Tiež podobná skúsenosť v minulosti s tur. topánkami Reichle. Cca 7-8 ročné, málo používané, najviac v zime keď veľa snehu, občas nejaká túra. Potom na 4- dňovom treku s ťažkým batohom (už si dávam väčší pozor pri balení ?) v Tatrách sa rozpadli medzipodrážky na oboch topánkach. Našťastie to bol posledný deň a ešte podrážky vydržali a neodpadli. Keďže topánky inak boli ok, dal som opraviť do restday.cz. Nebolo to lacné, ale vzhľadom k cene topánok akceptovateľné (nepamätám presne, je to už asi 6 rokov, ale cca 55€?). Viem, že mi volali a davali na výber značku novej podrážky-Vibram (tvrdšia, odolnejšia, ale na mokrých skalách trocha smyklavejšia) alebo nejaká iná značka už nepamätám názov (opačné vlastnosti)
S opravou som bol veľmi spokojný, topánky už odvtedy prešli pár kopcov a ešte slúžia....
Edit- asi rok-dva po mne si dával opravovať kamarát, taktiež spokojnosť?
12.05.2020 - 14:30:31
01
Zaujímavé, toto sú tiež Reichle Mt. Trail aj keď už s logom Mammut. Boli kupované chvíľu potom ako Mammut kúpil Reichle a ich produktom len prehodil logo. Tiež nosené hlavne v zime, prípadne občas do Tatier. Inak nosím na hory skôr nízke topánky alebo trailové tenisky.

Tá druhá možnosť bola asi tá česká podrážka Cross. Máte niekto s ňou skúsenosti?
12.05.2020 - 14:45:44
00
znacka reichle, mammut s tym nemaju nic spolocne. hoci nie som fanusik tejto znacky co sa tyka obuvi (nesedi mi pata na nich). problem j ematerial medzipodrazky PolyUretan, ktory sa rozpadne do 7 rokov, max do 10rokov - velmi optimisticke (cas treba ratat odo dna vyroby, cize rata sa aj cas straveny v skatuli v sklade, v obchode atd. - v teple a suchu). kolko su topanky realne nosene a ci v zime, v clapkanici s posypovou solou, v lete, to je uplne jedno.
12.05.2020 - 15:01:44
10
Hej, je to "vlastnosť" medzipodrážky. Značka nie je podstatná. Dokonca sa písalo, že paradoxne nastane skôr u tých, čo sú málo a nepravidelne nosené....
12.05.2020 - 16:05:23
10
mne zatial skapali kazde topanky na starobu - najcastejsie sa uplne rozisli lepene spoje. preto som zacal nosit turisticke vysoke aj ako civilne zimne topanky. a preto si aj davam pozor na rozne vypredaje - lebo kupim topanky so 40% zlavou ale uz su odlezane par rokov niekde v sklade a mozem cakat ze sa zacnu rozpadat.
mali sme tu v meste a okoli nakupene scarpy rovnaky model viaceri. a posli vsetkym uplne rovnako - rozlepila sa podrazka a bolo jedno kolko kto v nich mal nachodene alebo kto kolko vazil. dolezity bol cas. niektori to skusali lepit no zmysel to nemalo.
12.05.2020 - 18:08:38
10
keyboard_arrow_up