👍👍👍 ...Veď len podj*bavam aby sranda bola. Tebou menovaní sú nezmazateľne v análoch východného folklóru zapísaní 😂
22.07.2020 - 10:10:02
01
corsair napísal:
Čo to má s koronou?

Len som reagoval na to co tu bolo popisane. V tomto pripade podobny offtopic ako preberat koronu na bajkovom fore.
22.07.2020 - 10:32:34
01
Ramon1 napísal:
Zas a o5 ... dám tu o nezodpovednosti národa českého . Mišo Minikin ideeš 😂

Pravdu mas bratm,su to nezodpovedne hovada. :nod:
22.07.2020 - 14:15:27
00
Však sa nič nestalo
22.07.2020 - 14:25:48
00
Veľké šťastie. Ak by sa zrazili a záchranári by ošetrovali nezodpovedných českých cestujúcich s koronou, mohli sa nakazit.
22.07.2020 - 14:45:34
01
vran napísal:
Netvrdim ze to co svietilo bolo priamo ziarenie tak neviem preco mas potrebu ma zhadzovat. Sama Curie v popise radia pise ze jeho zlucenina svetielkuje https://www.britannica.com/topic/Marie-Curie-and-Irene-Curie-on-radium-1983710 "Radium compounds observed in the dark exhibit a spontaneous luminosity, which is particularly bright in freshly prepared chloride or bromide, and is determined by the action on the salt of its own radiation." Cize robili rozne pokusy a mohlo to tam svietit este viac. S dalsich popisov, ale to uz mozu byt myty, tak ludia co nasli ziaric rtg popisovali ze vydava svetlo a teplo. To ze umrie cela rodina i so susedmi je teraz vedlajsie.
Zaroven je fakt ze poznamky Currie su dost radioaktivne takze musia byt ulozene myslim v olovenej krabici a na leukemiu umrela i jej dcera takze moze byt zaujimave dohladat ci tiez chodila s rtg.

Luminiscencia a rádioaktivita nemajú spolu nič spoločné (okrem náhodnej koincidencie že sa vlastnosť daná zložením jadra (rádioaktivita) a vlastnosť daná elektrónovou konfiguráciou (luminiscencia) stretnú u jedného prvku, teda NEplatí, že by rádioaktívne prvky zároveň vykazovali luminiscenciu. Napr. spomínaný Becquerelov prípad uránu - ten tiež vykazuje luminiscenciu (budenú viditeľným svetlom) a preto a práve preto bolo divnô, že aj bez excitácie svetlom a bez toho, aby tá zlúčenina svetielkovala vďaka luminiscencii stále exponoval fotografickú dosku.
Čo sa týka tej "nebezpečnej" rádioaktivity Curieovej poznámok: fyzicky som ich nevidel, aj keď z vlastnej blbosti ("však sa tu ešte zastavím"), ale naozaj je možné, že z populárnych dôvodov majú tento shielding. Je to ale zas trochu inak - Ra a Po sú alfa žiariče, teda odtieni ich už pár cm vzduchu alebo papierový obal. Je tam síce nejaký sprievodný gama podiel, kde by to trochu dávalo zmysel, ale je podstatne mäkší a tvorí len nejaké 3 % celkovej aktivity. Ak "nebezpečnosť" spočíva v prekročení dnešných noriem pre povrchovú kontamináciu, s tým sa asi dá súhlasiť, ale ak ňou rozumieme, že je pre mňa fyzicky nebezpečné si ich pozrieť, tak to nie (radiačnohygienické normy sú asi o 2 rády prestrelené).
Inak s tým populárnym tienením olovom sú to tiež také half truth, keby si tienil beta žiarič priamo olovom, tak by si easily situáciu ZHORŠIL (sekundárne žiarenie - v podstate RTG žiarenie vzniknuté brzdením beta častíc v kove), preto vysoké aktivity beta žiaričov sú prechovávané v kontajneroch ktoré majú vnútri ľahký kov (Al) na záchyt beta žiarenia s čo najmenšou emisiou RTG žiarenia a zvonka olovený poťah na záchyt tej sekundárnej radiácie.
A lot of misconceptions here.
FYI toto mám "doma", keďže ma to živí:
https://www.mtbiker.sk/foto/217123/2129_co-vam-priniesla-postarka_59d52eb2801d2jpg.html
https://www.mtbiker.sk/foto/112988/2129_co-vam-priniesla-postarka_59d511413d6d5jpg.html
https://www.mtbiker.sk/foto/113010/2129_co-vam-priniesla-postarka_59d51140ed308jpg.html
sranda na tom je, že keby som išiel z Philipsu do roboty s tou RTG lampou šalinou, asi by vznikla panika a možno by na mňa nejakí kochlesi vytretí aj kliftonov zavolali, lebo commoners sa zoserú zo symbolu (a nikto kto by chcel na čierňasa preniesť rádionuklid ho nebude jak fasiger prenášať označený, a samozrejme ho nebude ani prenášať tak, aby sa sám ohrozil - nuž ale u 90 % agresívnych ľudoopíc funguje "myslenie" len na úrovni prvej signálnej). Pričom rtg lampa "svieti" len keď je na to naložené vysoké napätie, ďalej z prístroja bez akéhokoľvek ďalšieho tienenia trčí ten štítok s tým symbolom a nápismi na fotke a target je asi 3 cm za ním - ani keď priložíš dozimeter priamo na ten štítok, nenameriaš ani pri 3 kW príkonu nič zaujímavé, t.j. všetko žiarenie up to 50 keV sa pohltí v materiáli. Aj keď v smere okienok sa dá slušne dopáliť :D a nie, nič tam viditeľne nesvieti :D (preto pri justácii na otvorenej mašine so security overrides si musíš dávať majzla kam pcháš prsty) aj keď ti viem urobiť Crokesovu trubicu aj tak, aby svetielkovala (nejaká taká sa zvykne váľať vo fyzikálnych kabinetoch), ale to opäť nie je samotné to žiarenie ale jeho interakcia s úplne konkrétnym sklom konkrétneho zloženia.
Jáj a objav RTG žiarenia. Ten sa podaril tiež tak, že látky, čo mali na svetle luminiscenciu ju zrazu mali aj v tme. Ale v prítomnosti zapnutej Crokesovej trubice. U nejakého tuleňa na štruktúrnej kryštalografii prednáška č. 1.
22.07.2020 - 16:46:22
00
Nejak nerozumiem preco pises to co pises alebo to len nevies dobre vysvetlit blbovi ako som ja. A tiez neviem co presne a ci vobec tym vyvracias. Ci to ze sa tam chodila pozerat na svetielkujuce veci alebo to ze to tam bolo radioaktivne. Mam pocit ze som nikde nepisal opak toho co pises, ak ano tak ma oprav. Ano mohol som sa vyjadrit exaktnejsie ze sice to co tam svetielkovalo nebola radioaktivita ale prvok ktory svetielkuje ale zhodou okolnosti je ten prvok i radioaktivny. A kedze mam pocit ze popisovala modru ziaru tak to bolo najskor polonium. No a kedze to svietilo takmer v celej pracovni tak mi z toho vychadza ze mali polonium po takmer celej pracovni.
22.07.2020 - 17:34:07
00
Dpc už zas je korona...

Prílohy:

Screenshot_20200722-193400.jpg
Screenshot_20200722-193400.jpg 101.21 KiB thumb_up0thumb_down

22.07.2020 - 20:54:11
00
60tka ... pomohol mnohym , no zhumpľovaný je statočne . Všetko najzdravie pane Profesore :bow:

https://m.topky.sk/cl/10/1940055/Krcmery-oslavuje-60-tku--Korona-nas-naucila-pokore--kolko-toho-v-medicine-este-nevieme
23.07.2020 - 00:12:19
01
60? Ja ze ma dobre cez 70.
23.07.2020 - 08:33:35
00
Mame pandemicky plán ... otvorené pre Vás by Ramón1

https://dennikn.sk/1977554/pandemicky-plan-statu-ukazuje-pat-faz-zvladnutia-pandemie-aj-to-ako-moze-vyzerat-kolaps/?cst=8f52311e0dbbb097014c88d47db72022141667da
23.07.2020 - 14:46:40
02
Plošná opatření proti covidu by platila od pondělí. Jedině roušky, řekl Babiš

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/cesko-koronavirus-ministr-zdravotnictvi-adam-vojtech-jan-hamacek.A200723_115356_domaci_wass
23.07.2020 - 15:11:16
00
No Česi tiež majú v tom bordel. Včera som sledoval ČT aj CNN Prima a je tam dosť veľká kritika, že nie sú stanovené jasné pravidlá kedy, čo a za akých podmienok sa zavedie.
24.07.2020 - 16:00:22
00
Dnes som bol v Zlíne a nestretol som jediného človeka s rúškom,Ani v obchode ani na ulici.
24.07.2020 - 16:41:23
00
Pride pacient na pravidelnu prehliadku k obvodnemu doktorovy.
Doktor sa ho pyta: Tak Co vam Je.
Pacient: Nic pan doktor som zdravy ako ryba.
Doktor: Hmm, to bude isto COVID-19..
24.07.2020 - 22:44:49
04
keyboard_arrow_up