Podelim sa o uvahu, na kolko mi za posledne obdobie odislo viacero veci v obdobi do 2 rokov a vsade som dostal tu istu odpoved. Zaruka sa nevztahuje na bezne opotrebenie iba na vyrobnu vadu. Cize ak sa vyrobok pokazi za kratsiu dobu ako 2 roky zaruka nemusi byt uznana nakolko ho tak navrhli a preto neslo o vyrobnu vadu.

Je take nieco vobec legalne. Ak sa nemylim zakon na ochranu spotrebitela hovori o vinimkach kde ide o spotrebny tovar baterie napriklad.... Ale uplatnit to plosne na vsetko. Ved opotrebuvava sa kazde zariadenie.

Je to podla mna hamba nie len bike priemyslu. Vsade sa firmy hrdia zarukou, ale ked otovrite zarucne podmienky, je vlastne akekolvek zlyhanie vyrobky vylucene zo zavad krytych zarukou, okrem pripadu, ze vyrobok je uz dodany nefunkcny. Cize v momente ako nahle zacnete vyrobok pouzivat je zaruka pase.

Ake mate skusenosti ? Ste OK s tym ako sa zaruka bezne interpretuje ? Aky je vlastne rodiel ked je zaruka 2 roky, 10 rokov, 1 den ked nekryje opotrebenie a poskodenie beznym uzivanim ?
23.09.2020 - 12:22:04
00
čiže keď zjazdím plášte za 1 sezónu tak ich mám ísť reklamovať, lebo mali vydržať minimálne 2? :tmi:
23.09.2020 - 12:44:07
00
Klucove je slovo "bezne opotrebenie". Na to neni ziadna norma :D .. cize len vychadzat z nejakeho "common sense". Ak sa mi z bundy zacnu parat nitky potom, co som ju mal na seba 2 dni, to bezne opotrebenie nebude. Ale ak sa mi zacnu rozpadat bezecke topanky po 3 mesiacoch, kedy som na nich odbehol 1000km, to bezne opotrebenie bude /zovseobecnujem trochu/. Z vysledku pouzvania veci potom plynie nejake skusenost, kde clovek cca vie co ma a co nema kupovat /lebo mu vydrzi/nevydrzi/. Pneumatika ak sa zjazdi za 2 mesiace, to vada nie je, ale ak sa trhaju stuple po 100km /schvalbe/, to vada moze byt. Neda sa zovseobeccnovat. Druha vec je ale, ze uz vo velkom /su na to specializacie uz/ sa vyrobky robia tak, aby nevydrzali viac ako 2 roky. Preto, aby sa museli znovu kupovat. Co to robi s ekologiou, asi nie je nutne spominat /zelenych zvastov a co2 je vsade plno .. ale o tomto sa taktne mlci, pricom je nieco, co sa podpisuje na devastacii zeme najviac (surovinova a odpadkova zvlast) - robit veci aby nevydrzali a nedali sa opravovat/.
23.09.2020 - 12:54:50
10
lto napísal:
Pneumatika ak sa zjazdi za 2 mesiace, to vada nie je, ale ak sa trhaju stuple po 100km /schvalbe/, to vada moze byt.

Chcel si napisat Maxxis, nie?
23.09.2020 - 13:08:03
01
dobi235 Pneumatika je spotrebny material, lebo jedna z jej funkcii je, ze sa ma drat. Da sa vyrobit plast na ktorom mozes jazdit do smrti, ale sotva by si to chcel.
lto to napisal presne. Len problem je prave v tom ze to nikde nie je definovane. "common sense" dnes je uplne iny ako bol 20 rokov spat. A o 10 rokov zasa bude iny. Dnes sa bezne hovori o veciach ako spotrebnych aj ked z ich povahy spotrebnost vobec nevychadza. Mobil, PC, ale napr aj bicykel. Ked dnes niekto jazdi jeden bike viac ako 3 roky tak je za spatocnika a to aj ked tam ma najnovsiu sadu. Vela bikerov nevie co je servis capov, tlmicov pruzenia, lebo najazdia za rok 1000km v terene a na dalsi seoznu kupuju novy bike.

A ostava tu stale ta zalkadna otazka. Co vlasten znamena zaruka 2 roky. Minule som kupoval sekeru. Je na nu dozivotna zaruka, ale nevzstahuje sa na poskodenie pouzivanim. Co teda ta zaruka kryje,utok cervotoca na rukovat, nahodnu exploziu hlavy sekery na policke ? To iste u biku. Mam 2 roky zaruku ale vlastne k comu mi je dobra. Na zlomeny ram... mozno ak mi nepovedia ze som ho pretazil. Na zlomene kolesa... za to moze predsa vytlk, Na znicene loziska, kazetu prevodniky retaz, sotva to je bezne opotrebenie. Jasne uz viem, je to na zohnutie riaditok v sprinete...alebo to je nesetrne zaobchadzanie ?
23.09.2020 - 13:46:02
00
no mas 2 roky zaruku. pocas prveho roka je dokazne bremeno na strane vyrobcu - t.j. musi posudit ci si si poskodenie sposobil sam alebo to bola vyrobna vada. Pocas nasledujuceho roka je to uz na tebe, dokazat, ze problem sposobila vyrobna vada. Pri vela veciach treba brat do uvahy aj to, ze dozivotna zaruka neznamena zaruku do konca zivota jedinca, ale, ze po dobu zivotnosti produktu bude bez zavad, a to ze zivotnost niektorych produktov je menej ako 2roky sa nemusime ani bavit.
23.09.2020 - 14:21:59
02
Skor len predajca skusa, nakolko si zbehli ci blby. Ak si das spravit posudok, ze vyrobok bol vadnu, ma smolu. A ak sa do 2 rokov rozpadol a polamal, bol vadny a argument bezne pouzivanie neobstoji. Raz som udrel cisto novym kladivom do klinca a zlomil som laminatove porisko. Jasna vyrobna vada. Dalsie 3 vydrzali
23.09.2020 - 15:22:17
00
Na to je ta moznost znaleckeho posudku, odborne posudenie patricnej osoby na to urcenej. Ktora ti da vyjadrenie ci je to bezne alebo nie. Casto maju aj normy o ktorych bezny clovek ani netusi. Vsetko co sa vyraba ma nejake normy.
23.09.2020 - 15:56:44
00
keyboard_arrow_up