ingnovakm Nestandardny uzivatel - dlhe nohy kratke torzo? Potom vela na vyber nemas, bud kratky predstavec, mensi ram a riadla dostat co najvyssie alebo nieco s prijatelnejsou geo nez Kellys :) Inak, neviem ci je uplne koser porovnavat geometrie MTB a gravel/road.
08.02.2021 - 14:49:07
00
Niee standardny. Len som si uz nejak zvykol na posed na mojom MTB (ht) tak som si to porovnaval aby som mal predstavu o posede. Ak chces hodim sem aj foto je to banalitka. Ako som to tu uz pisal aj som si mal moznost skusit M a L. A lepsie sa mi sedelo na L len som mal uz trocha pocit ze som natiahnuty. Preto mi pride zmena z 110 na bieco ako 60-70 idealne riesenie. Ci to uz nebude zle na ovladanie na riadidlach.
08.02.2021 - 15:39:41
00
Ja mám 140mm ale ak by som našiel 150mm tak by som neváhal....
08.02.2021 - 15:48:26
00
Ja som isiel z 90 na 60 a velka zmena k lepsiemu.Pripadne si kupit barany s mensim oblukom,neviem teraz presne ako sa to odborne vola.Proste paky budu k tebe blizsie a treba si ich posunut vyssie aby si nemal krivo zapastia.Aj to spravi vela.Vcera sa mi akosi ,cele barany o nieco znizili a som ich musel zdvihnut na vyjazde a hned sa mi islo lepsie domov.
08.02.2021 - 15:58:25
00
[quote=""] ja pridám môj skromný postreh na koľko si ten gravel ešte zháňam. Dosť riešim práve tú geometriu. Gravel, ktorý predbežne plánujem Merida Silex má trochu netypickú geometriu na gravel, skôr je inšpirovaná MTB ako cestnou/endurance. Rám má dlhší a uhol prednej trubky trochu menej strmý ako "typické" gravely a tak musí mať aj kratší predstavec, 80mm tam dávajú. Myslým, Ak dáš moc krátky predstavec na "štandardný" gravel tak ovládanie by mohlo byť trochu nestabilne (aspon podla teorie), ale myslím, že ak tam nedáš nejaký extrem 4-5cm, tak je to ok. Konkrétne ten Silex je namna dobrý, kratšie nohy. Pre teba dlhonohého by asi moc nesadol.
08.02.2021 - 16:34:05
00
Kamos si kupil cez leto prave Meridu Silex velkost S. Ja mam 184cm a citil som sa na nom fakt pohodlne (trochu menej miesta na kolena :D ale predsa len 2 velkosti pod tym co jazdim ja).Kamos na nom uz co to najazdil a vravi ze je to super oproti staremu biku. myslim ze mal Felta cestak tiez velkost S. Prave tych 50mm uz mi pride na hrane. Skor rozmyslam 60-70 ale max asi 90. Uz som videl prave v tych Bike fit videach aj to co pisal RANDAL barany s mensim dropom a natocit ich mierne hore a aj paky posunut trocha smerom hore. Dalsia "finta" je mierne posunut sedlo smerom k riaditkam, ze vraj z testov vyslo ze je lepsie sediet "nad" stredom ako "za" stredom. Asi to budem musiet otestovat mozno prv na MTB :).
08.02.2021 - 17:06:14
00
ingnovakm Ahoj, tiez pridam postreh. Mam kratke nohy a dlhy drup a tiez mi chvilu trvalo, kym som nasiel posed na graveli. Zalezi od toho, aky je to gravel. 1. ak by to bol napr povodne CX alebo blizsie ku klasickej cestnej geometrii, tak tam menej ako 8-9cm predstavec nie je dobry. Mal som specialized tricross (stary cyclocross) a s dlhym predstavcom to nebolo dobre a s kratkym tusim este horsie. Aj posed aj jazdne vlastnosti... Skratka nefungovalo to. 2. Teraz mam specialized Diverge - nic extra asi 3-4 rocny uplne zakladny model. a tam som dal 6 cm predstavec, par podloziek navyse a parada. Nemam dojem, ze by to nejak zhorsilo akukolvek vlastnost, akurat sa mi konecne pohodlne sedi.
08.02.2021 - 17:37:25
00
Ja mam skor problem s krizami pri akomkolvek posede ... mam kratucky prefstavec aby som sa moc nehrbil lebo krize umieraju potom . Mozno noekto riesili ste podobny problem
08.02.2021 - 23:12:21
00
ingnovakm to je zaujímavá informácia, Silex veľkosť "S" a 184cm na nom ok. Ja meriam 180cm a podľa veľkostnej tabulky Meridy, "M" je do 175, tak som jasné "Lko" podľa toho. Teraz niesom si istý. Orientujem sa na dlhý rám, lebo moje posledné 3 MTB 29" HT mali/má najdlhšie rámy (TREK Paragon, Superfly a hlavne aktuálny Procaliber, ktorý mi paradne sedí). Môj Procaliber 19,5" má hornú trubku 62cm (predstavec mám 10cm a rajdy mierny backsweep = 9cm, sedlo tak v strede). Silex "L" horná trubka 60cm. Predstavec 8cm + cca 6cm reach baranov + pár cm na brzdách a bude to asi moc dlhé. Sedlo posunuť dopredu, to dáva zmysel. V podstate čím je viac v predu, viac nad stredom jazdec je menej prehnutý, aj ked je to veľmi málo, no na dlhých trasách to môže mať veľký vplyv. Aj sa lepšie zaprie do špurtu. Tým posunom by som pár cm dohnal, no ajtak už niesom si istý s tou veľkosťou.
08.02.2021 - 23:33:21
00
a to už neni moderná pri posede tá teória o spúšťaní ojnice koleno - os pedálu? keď mám sedlo "nad" stredom to snáď nemôže výjsť nijako..
09.02.2021 - 07:01:02
00
drifter_00 no panik kamos ma tusim okolo 175 cm preto ma Sko. Len som pisal ze aj mne sa na tom sedelo pohodlne ale previezol som sa sotva kilometer tak dlhodobo by to neviem ake bolo. On je maximalne spokojny a tusim isiel presne podla tabulky.
CraObs je to info z YT. Najdi si GCN aj ked pravdepodobne poznas, oni maju celkom fajn rady aj bike fit videa. A dalsi je Francis Cade a bike fit tuesdays tam je typek co je profi bike fitter a najdes tam odpoved asi na vsetko ?
09.02.2021 - 08:37:34
00
Nič v zlom, to len tak na odľahčenie :D. Ale po kilometri sa cítim super pohodlne aj na skladačke a predsa si podľa nej nevyberám rám na dlhšie výjazdy
09.02.2021 - 08:39:44
00
volodaj napísal:
Nič v zlom, to len tak na odľahčenie :D. Ale po kilometri sa cítim super pohodlne aj na skladačke a predsa si podľa nej nevyberám rám na dlhšie výjazdy

No ved prave preto som to takto opravil :-D islo o to ze sa mi sedelo a sliapalo pohodlne, nebol som natiahnuty, netlacil som si na zapastia atd. proste "liberta" :-D
09.02.2021 - 09:42:32
03
Presne tak, vzdy treba vediet co je cielom. Na biku je to vzdy kompromis. Nieco za nieco. Rychlost a pohdlie nejde velmi do hromady.
09.02.2021 - 13:54:25
00
Čerstvo upletené kolesá na moje SUVéčko vo výstavbe. Ešte sú teplé . Hmotnosť 1530g s mosadznými niplami a ráfiky mali obidva po 15 g naviac od deklarovanej hmotnosti . :-) Na cestu by tiež nemuseli byť zlé :-)

Prílohy:

20210209_205305.jpg
20210209_205305.jpg 891.38 KiB thumb_up0thumb_down

09.02.2021 - 21:13:53
05
keyboard_arrow_up