Zdravím friends.
Chcel by som sa vás opýtať, čo si myslíte, že odkiaľ a pravdepodobne prečo mi začal vydávať takto zvuky môj vintage bike ? Iba pri pedálovaní za jazdy. Obrátený v stoji pri tlačení pedálov nič.

VIDEO: pre lepší efekt počúvajte na slúchadlách
thumb_up0thumb_down

Naposledy čo som robil bolo asi že som doťahoval všetky povolené skrutky ale nie na tvrdo ale tak na pevno. Nemohol som niečo až moc pritiahnuť? A prešmykač nefunguje, je to trojprevodník a reťaz mám na druhom, teda stredovom prevodníku "zaseknutú" ale to mi nevadí. Prešmykač som dnes doladil aby bola reťaz presne v strede v klietke. Bicykel je 15-rýchlostný (kazeta 5, prevodníky 3). Čiže neviem kde hľadať chybu. Viem, že to video asi nepomôže ale aspoň snáď poradíte, kde pravdepodobne hľadať chybu alebo čo omrknúť
Prípadne môžem aj odfotiť nejaké party alebo video spraviť.

Menšie info k bicyklu:
Bicykel bol pravdepodobne kúpený v roku 1998 alebo 2000. Neviem presne ale ani raz sa nepoužil. Čiže stál 20 rokov a viac v garáži bez jazdy. Za tie roky mal len nejaké uvoľnené skrutky a slabé bodky hrdze na riadidlách (chróm). Ale prešmykač je asi zničený alebo neviem. Ide ťažko dohora a bojím sa, že ho zlomím tým tlačením. Lanko sa trochu natiahne ale inak sa prešmykač ani nepohne ale to neriešim. Teda pokiaľ to nieje nevyhnutné. Keď som ho prvýkrát odskúšal, tento problém ešte nebol (vŕzganie). Inak nejak sa v tom nevyznám v tých komponentoch detailne ale učím sa.

BICYKEL: Dema Orion Pro (Citybike) modrý
Prešmykač a prehadzovačka Shimano SL-TY15A
Kolesá: Barum Rubena 26"x1.50, Czech Rep.
Sedlo: SMP Telle. Čiže vyzerá, že komponenty
kvalitné značkové. Ďakujem za pomoc! ?
08.07.2021 - 02:04:51
00
Tak nakoniec som zistil, že sú to špice pri ventile na ráfiku. Keď som ich chytil a poohýbal, vydávali ten istý zvuk a vlastne ani netrebalo pedálovať, len musel byť bicykel v pohybe. Ako sa to rieši? Doťahovanie odťahovanie centrovanie? Alebo je to iný problém. Lebo pri tom by malo koleso hádzať na stranu ale to som si nevšimol. Vďaka za odpoveď
08.07.2021 - 22:27:49
00
Tak isto som riešil pukot...všetko som vynenil ale nakoniec si myslim že to boli tie špice lebo boli uvoľnené...treba kúpiť tenzometer za dvacku a dotiahnuť ak sa to moc vychylunje.
08.07.2021 - 23:50:53
01
Skúsil som nato "slav" metódu dnes :D Tam, kde sa krížili tie problémové špice som nastriekal WD-40, nech sa netrú nasucho a rovno aj na niple, náboj a tam, kde sa preplietajú špice. Nechal som odpočívať pár hodín a metóda sa podarila :D Bicykel bol tichý jak ticho. Som počul len pneumatiky, inak nič :D Aj keď viem, že WD-40 by sa nemal striekať na bike ale momentálne som potreboval lacnú domácu metódu. Samozrejme mi je jasné, že to je dočasná metóda. Už sa môžem pripravovať, kedy to začne znova ale dúfam aspoň mesiac by mohol byť ticho :D Inak ajtak koncom augusta si ho hodím do servisu keďže bicykel sa nepoužil od kúpy (1998). Ale myslím, že na špice a náboj WD neuškodí, skôr sa aspoň očistia. Na niple neviem, ale dal som (zatiekli aj do ale to neviem či bol dobrý nápad). Čiže na dočasnú metódu mi pomohlo WD-čko a dosť. Pre info vám sem napíšem, koľko vydržala tá metóda (chodím každý deň venčiť bike), čiže uvidíme :D
09.07.2021 - 23:40:20
10
keyboard_arrow_up