Jano1987 napísal:
Prosím, STN 73 6110 a TP085, tam nájdete technické parametre.

Kde je teda značka bicyklová cesta? Ak to prezidentka podpíše, tak to platí od 1. marca či tak nejak. Podľa Jaroh sa to pripravuje že vraj už roky.

Celkom by ma zaujímalo, v čom čo sa týka vykladania zákona tam Drahovský nevie o čom hovorí. Kľudne mi to napíšte Taj do súkromnej správy.


Technicke normy/predpisy su pre vodicov/chodcov irelevantne, nevraviac o tom, ze tam ani nic z toho, co bolo v otazke, nie je a nie su to zakony.

Do 1. marca este par dni ostava a aj keby dovtedy vo vyhlaske nebola, tak sa stane akurat to, ze taka znacka nikde nebude a nikto nebude mat kde dodrziavat par. 59a. Ziadna znacka, ziadny problem :)

Sorry, ale viem si predstavit aj zmysluplnejsie stravenu hodinu svojho casu, ako rozpisovanim, co vsetko si o tych zmenach mysli zle.
03.12.2021 - 22:01:21
02
Tu pises o normach pre dopravne značenie a mas takmer pravdu:
Jano1987 napísal:
Značka patrí pod infraštruktúru patriacu k ceste. Sú určené normy, ktoré určujú, kde môže byť značka osadená (výška, vzdialenosť od kraja komunikácie, rozmery, farebné vyhotovenie atď). Použité značky určuje správca komunikácie a dopravný inšpektorát.


Preco si ale predtym tvrdil, ze su dane parametre (o.i. sirky) pesej a obytnej zony a nie iba značky?
Jano1987 napísal:
Hanku technické parametre pešej, obytnej aj školskej zóny sú známe. Šírky ciest, chodníkov, prednosti, osádzanie značiek atď, ku všetkému existuje platná technická dokumentácia. O cyklistickej ceste vieme len to, že existuje a nemá ešte ani vlastnú značku (mimochodom, pešia, obytná aj školská zóna majú vlastnú značku vďaka ktorej vieme, čo tam je)


Pliest dokumentaciu staby s normou nie je stastne, to uz mozme pliest aj zakon z vyhlaskou ako Drahovsky.
Právne závazne su zakony a napr. ten o premavke hovori: "Navrhovanie pozemných komunikácií sa vykonáva podľa platných slovenských technických noriem, technických predpisov, objektívne zistených výsledkov výskumu a vývoja pre cestnú infraštruktúru alebo obdobných technických špecifikácií." K zavaznosti noriem sa mozno vyjadri Hanku. Ja to posudit neviem.
A ked uz spominas rozmery znacenia- urcuju ich vzorove listy z 1.10.2021 pre znacky z vyhlasky, ktora bola prijata 13.2.2020 a ucinna od 1.4.2020. Cize rozmery a tvary znaciek mame 18 mesiacov po prijati ucinnosti vyhlasky a ty by si chcel aby boli teraz boli zname pred prijatim zakona? To by som chcel aj ja ale realita...
03.12.2021 - 22:07:43
11
Tak že vraj je to oficiálne. Od budúceho roka prosím obiehať na cyklotrasách pri rýchlosti do 50km/h s minimálne 1m odstupom.
08.12.2021 - 18:10:26
00
Cyklotrasu myslis beznu ,verejnu, siroku vozovku s autami atd? A autom, ci na biku myslis to obiehanie?
08.12.2021 - 18:57:15
00
neviem nájsť teraz o tom dokument, kde môžem dať priamy odkaz, ale text zmeny:
§ 15 Predchádzanie
(3) Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Pri predchádzaní musí vodič zachovávať dostatočný bočný odstup od predchádzaného vozidla; pritom je povinný prihliadať najmä na rýchlosť, druh svojho i predchádzaného vozidla, poveternostné podmienky a stav a povahu vozovky. Dostatočný bočný odstup pri predchádzaní vodiča malého motocykla, cyklistu alebo chodca je spravidla najmenej 1 m pri najvyššej dovolenej rýchlosti do 50 km · h-1 a 1,5 m v ostatných prípadoch.

Píše sa tam o vodičoch a aj cyklista je vodič vozidla.

Niekto to možno nájde, ten dokument.
08.12.2021 - 20:03:22
00
To sa mi nejak nezda.Cyklista je cyklista.Naco ho zbytocne volat vodic vozidla? Ked tak, bolo by tam uvedene vodic nemotoroveho vozidla,kolobezky atd.
08.12.2021 - 21:04:58
00
(2) Na účely tohto zákona sa ďalej rozumie

v) vodičom osoba, ktorá vedie vozidlo,
w) vozidlom motorové vozidlo, nemotorové vozidlo a električka,
m) nemotorovým vozidlom prípojné vozidlo, vozidlo pohybujúce sa pomocou ľudskej sily alebo ...
08.12.2021 - 21:17:46
02
A teda co sa zmenilo dnes? Ta formulacia mi pride rovnaka ako ta, co sme tu riesili pred dvoma tyzdnami.
08.12.2021 - 21:40:12
00
nic, jano pise ze ten 1m odstupu plati aj pri obiehani cyklistu cyklistom na uzkej cykloceste ... podla znenia zakona ano ...
08.12.2021 - 22:02:00
01
podla znenia zakona "spravidla" ano:)
08.12.2021 - 22:04:06
02
Nič sa nezmenilo, len prezidentka to podpísala, takže aj cyklista musí mi predchádzaní ďalších cyklistov, chodcov atď dodržiavať odstup podľa rýchlosti, ktorou ide. Čo na dosť miestach to môže znamenať, že nebude môcť legálne predchádzať.

Podľa toho "spravidla" to môžem aplikovať na ceste aj s 40t kamiónom potom, však vozidlo ako vozidlo. Alebo ako sa vyjadrilo pár ľudí z Cyklokoalície, Polícia SR nekontroluje chodcov, ani cyklistov, ani ich nepokutuje (tie 2 akcie do roka tam má, aby sa nepovedalo), takže sa môže veselo porušovať zákon.
08.12.2021 - 22:08:14
00
Jano1987 napísal:
Podľa toho "spravidla" to môžem aplikovať na ceste aj s 40t kamiónom potom, však vozidlo ako vozidlo.


Nie, nemôžeš. Zákon aj naďalej hovorí, že "vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje". Pri predchádzaní cyklistu cyklistom na hrádzi hravo splníš túto podmienku, takže to "spravidla" ti umožní predchádať aj s menej ako jedným metrom. Pri kamióne ohrozuješ cyklistu oveľa viac a tam sa uplatňuje "neobmedzenie/neohrozenie", nie "spravidla".
Podliehaš médiám a internetom. Všade sa píše o 1/1.5 metra, ale to je iba doplňujúci údaj, podmienka nutná, ale nie jediná. Dôležitejšou je podmienka "vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje".
08.12.2021 - 22:19:20
00
Jaroh, ak v 90tke predídem cyklistu kamiónom s 50cm odstupnom, cyklista a nebude musieť meniť smer, ani brzdiť, tak ho neohrozujem, ani neobmedzujem. To hovorí zákon.
08.12.2021 - 22:23:22
00
Neboj sa, sudny znalec uz bude dobre vediet, ci si ho ohrozil:)
Obdobnych zdanlivo vagnych formulacii je v legislative velmi vela. Napr. pri davani prednosti mozes obmedzit vodica na hlavnej, pokial "nahle" nemusi menit smer a rychlost jazdy. Mohol by si mi povedat, ze "nahle" si moze kazdy vylozit podla seba, ale verim tomu, ze kompetentni maju velmi dobru predstavu a jasny vyklad toho, co je a co nie je nahla zmena smeru/rychlosti.
08.12.2021 - 22:25:52
02
Jano1987, blbosť. Najprv si ten zákon pozri, keď sa naňho odvolávaš. Neohroziť znamená "počínať si tak, aby inému účastníkovi cestnej premávky nevzniklo nijaké nebezpečenstvo," To hovorí zákon. A tým končím.
08.12.2021 - 22:29:21
02

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up