Čaute.
Chcem si kúpiť bike na cyklotrasy, zriedkavo menší terén a vyberám medzi dvoma. Možno bude mať niekto skúsenosti a poradí.
Nejde mi teraz o komponenty, ale veľkosť.
Mám 184cm a mám na ruke XL rám s 27,5 kolesami, alebo 19" rám a 29 kolesa. Na ktorom by mohol byť väčší predpoklad, že sa menej unavým?
Dik, za hocijaký postreh ?
05.07.2022 - 12:26:54
00
SVK cyklotrasy vedu dost casto v terene, dokonca i v tazsom kde vela ludi z biku zostupuje. Strme stupania, zjazdy po sikmych korenoch, polne cesty s odtlacenymi stopami traktora, velke jamy, hrany, cesticky vysypane stavebnym materialom, zarastene chodnicky atd. Za mna 29" kolesa. Velkost ta ktora sadne - XL a 19" je v dnesnej dobe totiz takmer nic nehovoriace znacenie velkosti. Vseobecne sa menej unavis na tom biku ktory ti sadne, bude lahsi a urceny na to kde ho budes pouzivat. Plus dalsie malickosti ako dezen, tlaky, posed, aero, tlmenie, atd, atd...
05.07.2022 - 12:54:08
00
Dik za radu. Ide hlavne o to, že keď som sedel v decathlone na XL ráme, cítil som sa lepšie, ako na L, ale tam si nemôžem vyskúšať pojazdiť, preto neviem, či veľkosť kolies až tak závaží voči tomu, že by som si kúpil menší bike, ako by som normálne chcel.
05.07.2022 - 13:38:26
00
No prave Decathlon ma to cislovanie bicyklov ine, pri MTB maju vacsinou uvedene v tabulkach L do 185cm cize ich bicykle su "mensie". Ako pisal vrabc0, velkost XL nema vypovednu hodnotu, musis sa pozerat na konkretny bicykel. Pri 184cm budes u vacsiny znaciek v strede velkosti L (19"). Najlepsie bude ked tu das linky na konkretne bicykle.
05.07.2022 - 13:51:37
00
To sú 5 korunové bicykle, tak tam nepočítaj s nejakými zložitými nadcasovými kostrami.
Rockrider 520 (xl-27,5) a Kenzel shade 29 (L-29)
05.07.2022 - 14:11:39
00
L niektorych znaciek moze byt vacsie ako XL inych znaciek, tak som to myslel. Ak porovnavas dve velkosti rovnakeho vyrobcu/modelu tak musis vediet co ti sadne viac, ci a ako vies upravit posed. Ak si v nejakom normalnom obchode tak ti vedia predavaci poradit kedze vidia ako na tom sedi, mtbiker ma napriklad i bikefit sluzbu. Treba si ale uvedomit ze jedna vec je velkost ramu a druha velkost kolies. Najskor vyberies velkost kolies, potom vyberas velkost ramu (pripadne niekto i naopak). Niektore modely maju mensie velkosti na mensich kolesach ale tam ide o to ze mensi ludia sa pri 29" viac natrapia, sedia viac v bajku, maju kratsie nohy a i ine pomery napr ich vyska voci dlzke biku na 29" atd.
29" kolesa pomalsie zrychluju ale maju vacsiu hybnost cize lepsie drzia rychlost. Naviac maju lepsiu priechodnost terenom.
27.5" kolesa lahsie jednoduchsie roztocis ale musis tomu dodavat viac sily aby si tu rychlost udrzal. Priechodnost je sica horsia ale ovladatelnost lepsia.

Cize ak by si mal dva pary kolies s podobnymi parametrami (vaha, plast, sirka, tuhost atd) a testoval to na kratkej trati ktora by pozostavala z kratkeho rozjazdu dolekopcom a protisvahu s terenymi prekazkami ako nizke schody, kamene a korene tak pri rozbehu bez prisliapania by 29ina zrychlovala pomalsie ale pravdepodobne by sa do protisvahu dostala vyssie.
Lenze velkost kolies nie je vsetko, zavisi od hmotnosti ktora rotuje takze uz ine porovnanie by bolo pri lahsich 29" voci tazsim 27.5".
Na cyklotrasy teda vychadzaju lepsie 29" kolesa, kedze tam potrebujes skor drzat rychlost ako neustale spomalovat/zrychlovat a prudko menit smer. Priechodnost terenom 29-in ti naviac zcasti nahradi i vyssi zdvih.

Pri ramoch potom vseobecne plati ze mensi ram je obratnejsi a s mensim trojuholnikom i tvrdsi/tuhsi (pokial to vyrobca nekompenzuje inymi trubkami), vacsi ram stabilnejsi a lepsi do vyslapov. Na dlhe trasy je ale lepsi kratsi posed ako sportovo natiahnuty (co nevylucuje vacsi ram, posed si vies upravit posunutim sedla a inou dlzkou predstavca)

Osobne by som na cyklotrasy vyberal dlhsi zadok, pohodlny posed, pohodlny ram, lahsi bike a 29" kolesa. Podla mna ak ti sadne XL ram tak nema zmysel riesit mensie kolesa ako 29" a koli vacsim kolesam nema zmysel vyberat ram co ti bude maly. Ak ti je to L-ko dobre tak vezmi to. Ak nie tak skus popozerat ine znacky. Ak sa citis dobre na XL a z nejakeho dovodu nechces pozerat dalsie znacky, najvhodnejsi bike alebo riesit prkotiny ako ja tak mozes zvolit i to aj ked ma mensie kolesa, nakoniec ide o to ako sa na tom biku citis.
05.07.2022 - 14:18:31
00
Vyčerpávajúca odpoveď, dik ?
Z toho mi vypliva, že mám zobrať menší rám a väčšie kolesá. Sú to bicykle z druhej ruky, takže málo muziky za málo peňazí, ale na tých párkrát do roka, čo pôjdem 20-30km to snáď bude stačiť.
Pri kolesách viem výhody a nevýhody pri veľkosti.
Len ten rám, neviem, či na dlhšiu trasu má nejakú výhodu, ak by som bol viac natiahnutý (XL)
05.07.2022 - 14:38:31
00
Par krat do roka (pocitam menej ako 10x) 20-30km nemusis vobec riesit velkost kolies a zvladnes to i na sobi 20.
05.07.2022 - 14:45:18
00
To zas nie. Myslím napríklad každý víkend, možno aj do práce. Na sobi 20 som bol v detstve kráľ ulice 😅
05.07.2022 - 14:53:36
00
Každopádne dik za rady a tipy. Snáď si v tom nájde svoju odpoveď aj niekto ďalší.
05.07.2022 - 14:54:31
00
Tak to je uz rozdiel. Dajme tomu ze jazdis maj-september cize 5 mesiacov co je cca 20 tyzdnov. Priemerne za tyzden 25km ale myslim ze to bude nakoniec este viac. To je minimalne 500km za rok (bez dochadzania do prace). Ono ludia maju predstavu ze budu jazdit cez vikend 25km ale nakoniec zistia ze tych 25km im nemusi stacit ani na cestu do najblizsej dediny a naspat. A stale sa bavime o minimalnej vzdialenosti. To uz ma zmysel riesit nieco na com sa ti bude jazdit dobre. Nie je dobry ani maly ani velky bike ale to casom zistis.
05.07.2022 - 16:03:12
00
keyboard_arrow_up