Ahojte, dnes som si objednal trochu lepší stojan na centrovanie s uchylkomerom a taktiež tenzomer. Pokiaľ pricestuje rád by som získal nejake poznatky ako na to. Predtým som už kolesa vypletal a centroval, ale len ako sa povie od oka. Prišla doba, ked som prešiel na karboňaky a tie by som si rád udržal čím dlhšie v kondícii. Takže zaujímalo by ma kde zistím nejaké hodnoty na aké španovat špice. Aký je postup, ako postupujete pri centrovani tenzomerom.
Tenzomer som kúpil bbb BTL-186 TENSIONGAUGE.
Centrovaciu stolicu Super B TB-PF36 pro.
Vopred ďakujem za vaše rady, informácie a návody ;)
28.07.2022 - 15:09:52
00
K tenzomeru som mal tuto tabulku,vysmetli mi ju niekto? ;) Taie hodnoty pod spicami su kila na ktore chcem koleso nastavit?

Prílohy:

IMG_20220729_154852.jpg
IMG_20220729_154852.jpg 255.27 KiB thumb_up0thumb_down

29.07.2022 - 15:49:41
00
prvy stlpec (ten pod textom "Measured Reading") by mal oznacovat hodnotu ktoru ti ukazuje tenzomer (zrejme vychylka, tipujem v stotinach mm?). Tuto hodnotu treba ale previest na pnutie (kgf) - to ale zavisi od druhu a rozmerov pouziteho spicu --> kazdy nasledujuci stlpec je pnutie v kgf pre dany druh a rozmer spicu.

To na aku hodnotu napinat - treba pozriet specifik rafiku a spicu a podla toho - neprekracovat najnizsiu z vyrobcami udavanych maximalnych hodnot.
29.07.2022 - 21:17:09
01
hladal som na webe ale moc som sa nedopatral k tym hodnotam pnutia spicov a ak aj k niektorym bola tam iba jedna hodnota. Zaujimalo by ma v akom pomere risit pnutie na napriklad zadnom kolese, kde jedna strana je menej napnuta ako druha. Park tool ma velmi dobru apku, skoda ze som chcel zasetrit a kupil som o polovicu lacnejsi bbb tenzometer. Hodnoty stupnice má ine ako parktool takze sa neda pouzit apka s bbb.
31.07.2022 - 08:30:53
00
Kazdy moze mat ine hodnoty, preto sa uvadza prepocet na kgf. Ci uz na zadnom alebo na prednom kolese, vsade riesis max pripustnu hodnotu ku stavu aby si mal koleso vystredene a nie posunuty rafik napr. nad kazetu. Max hodnotu drz na zatazovanej strane, pri zadnom strana kazety, pri prednom strana kotuca (v pripade V-brake budes mat hodnoty rovnake). Napr. pri dotahovani zadneho pri strane kazety budes mat 130kgf (zalezi od rafiku) a lavu stranu tak aby bolo vystredene koleso (hodnota bude mensia pokial nemas asymetricky dierovany rafik). Ak anglictina nerobi problem, odporucam precitat: https://www.sheldonbrown.com/wheelbuild.html
31.07.2022 - 10:04:03
10
picco napísal:
Kazdy moze mat ine hodnoty, preto sa uvadza prepocet na kgf. Ci uz na zadnom alebo na prednom kolese, vsade riesis max pripustnu hodnotu ku stavu aby si mal koleso vystredene a nie posunuty rafik napr. nad kazetu. Max hodnotu drz na zatazovanej strane, pri zadnom strana kazety, pri prednom strana kotuca (v pripade V-brake budes mat hodnoty rovnake). Napr. pri dotahovani zadneho pri strane kazety budes mat 130kgf (zalezi od rafiku) a lavu stranu tak aby bolo vystredene koleso (hodnota bude mensia pokial nemas asymetricky dierovany rafik). Ak anglictina nerobi problem, odporucam precitat: https://www.sheldonbrown.com/wheelbuild.html

prectam a diky za odpoved
31.07.2022 - 13:32:16
00
keyboard_arrow_up