70tka je super. Az na ten kratky expander je to super bike, tichucky, lahko ide. Mne prevody vyhovuju, mozno do prudkeho stupania 10% a viac by bodol lahsi prevod, ale ja som tazky. Inak ukrutis v pohode dole kopcom 50km/h ak sa da. V dolnej polovici kazety su s tym 40T prevodnikom minimalne skoky, da sa pekne vybrat vhodny prevod.
16.08.2022 - 14:12:52
00
Wescy napísal:
Čaute, prišiel som si sem po radu. Mám Soot 50 2019 z druhej ruky, parádny bicykel a rád na ňom jazdím. Pokukujem ale po nových bicykloch a tak ma zaujíma váš názor, či sa oplatí vylepšiť (pohon na 1x11 GRX, brzdy, kolesá, karbónová sedlovka, karbónové riadidlá) alebo radšej pošetriť a kúpiť nový bike - konkrétne sa mi páči Canyon Grizl CF SL. Pri tom, čo všetko tu píšete, že expander nie je vhodný, hlavové zloženie je zastaralé ... či sa vôbec oplatí vylepšovať hlinikáč. Aby ma to nestálo 900 euro v konečnom dôsledku a stále to nebude ok.


Ten tvoj je na 105-ke? Ak to nieje otázka peňazí, kúp si nový :) Mal som S30 (rám mám stále odložený) a z Clarisu som prerábal na GRX 1x11 + komplet kokpit a kolesá.
Soot má pre mňa super geometriu, preto som ho nechcel vymeniť. No nakoniec som všetko presunul na nový rám..


Naposledy upravil ll09 dňa 16.08.2022 - 14:21:19, celkovo upravené 1 krát.

16.08.2022 - 14:16:32
00
Ten tvoj je na 105-ke? Ak to nieje otázka peňazí, kúp si nový :) Mal som S30 (rám mám stále odložený) a z Clarisu som prerábal na GRX 1x11 + komplet kokpit a kolesá.
Soot má pre mňa super geometriu, preto som ho nechcel vymeniť. No nakoniec som všetko presunul na nový rám..


V zásade to nie je otázka peňazí, ten bicykel mi aktuálne postačuje, každopádne pomaly končí sezóna takže okolo novembra už asi jazdiť moc nebudem ak nebude počasie, viem tie peniaze došetriť. Presne ako hovoríš, tá geometria mi pasuje, pár komponentov a môže z toho byť úplne nový bike. Len skutočne neviem, či ísť do karbónového rámu a elektrického radenia od SRAM alebo ušetriť nejaké peniaze a mať to, čo mi vyhovuje len lepšie.

Edit: ide mi napríklad aj o to, že nový bike pravdepodobne ešte nebude mať karbonové riadidlá alebo budú príliš široké, napr. ako tu čo mám vyhliadnuté https://www.canyon.com/cs-sk/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7-etap/3106.html?dwvar_3106_pv_rahmenfarbe=RD%2FRD
16.08.2022 - 14:28:14
00
Sesulak napísal:
70tka je super. Az na ten kratky expander je to super bike, tichucky, lahko ide. Mne prevody vyhovuju, mozno do prudkeho stupania 10% a viac by bodol lahsi prevod, ale ja som tazky. Inak ukrutis v pohode dole kopcom 50km/h ak sa da. V dolnej polovici kazety su s tym 40T prevodnikom minimalne skoky, da sa pekne vybrat vhodny prevod.

Mám soot 70 asi mesiac, zatiaľ všetko okey.
Len sa mi nepáči jedna vec... stačí riaditká minimálne natočiť do strany a už sa mi úplne stočia, je to bežné ? v servise mi to dotiahnuť nechcel, vraj tak to má byť...
a čo tie pásky v ráfikoch ? meniť ich ? tu na fóre bolo dosť sťažnosti, že podostávali defekty od špicoch
16.08.2022 - 15:05:30
00
Wescy napísal:
V zásade to nie je otázka peňazí, ten bicykel mi aktuálne postačuje, každopádne pomaly končí sezóna takže okolo novembra už asi jazdiť moc nebudem ak nebude počasie, viem tie peniaze došetriť. Presne ako hovoríš, tá geometria mi pasuje, pár komponentov a môže z toho byť úplne nový bike. Len skutočne neviem, či ísť do karbónového rámu a elektrického radenia od SRAM alebo ušetriť nejaké peniaze a mať to, čo mi vyhovuje len lepšie.

Edit: ide mi napríklad aj o to, že nový bike pravdepodobne ešte nebude mať karbonové riadidlá alebo budú príliš široké, napr. ako tu čo mám vyhliadnuté https://www.canyon.com/cs-sk/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7-etap/3106.html?dwvar_3106_pv_rahmenfarbe=RD%2FRD


Ak nájdeš model, ktorý bude vybavený tak, že nebudeš mať potrebu nič meniť/"vylepšovať", tak choď do toho. V opačnom prípade by som kúpil dobrý rám a bicykel si vyskladal podľa seba. U mňa bola nakoniec dôvodom výmeny rámu S30, možnosť použitia širších plášťov (2,25) a hmotnosť.
No ak sa rozhodneš z istých dôvodov (geometria) ponechať rám (Soot), tak jeho hodnota bude zlomkom toho, čo bude stáť všetko ostatné :)
16.08.2022 - 15:15:36
00
ako nikdy som na karbonovych riaditkach nejazdil tak to neviem nejak posudit ale osobne by som to nebral ako nejaky must have item myslim ze vecsi benefit ti da poriadna omotavka.

ak sa mylim tak ma prosim opravte
105 sada by mala byť plne kompatibilna s GRX co sa tyka pak takze ak by si chcel ist do 1x11 tak by ti malo stacit kupit akurat grx kluky ktore teraz dokonca niekto predava na bazare za 80 oci. pri brzdach si myslim ze bude minimálny rozdiel. + by som si overil ako je to sprechadzovackou ci ramienko v pripade jednoprevodniku predu zvladne obsluzit aj 42 zubovu kazetu. oficialne ma pisanu max 34 ale to iste má aj GRX400 ale superior ju ma v ponuke na kazete 11-42 na jednoprevodniku https://www.mtbiker.sk/shop/bicykle/cestne-bicykle/superior-x-road-comp-gr-matte-olive-metallic.html?gclid=Cj0KCQjwgO2XBhCaARIsANrW2X1VG4RII_cC8QbbjNx6vclEACcH0d7RHjIi6ve5OPO1m9WKbpr4ld8aAgIUEALw_wcB

    16.08.2022 - 15:16:59
    00
    richard250 napísal:
    Mám soot 70 asi mesiac, zatiaľ všetko okey.
    Len sa mi nepáči jedna vec... stačí riaditká minimálne natočiť do strany a už sa mi úplne stočia, je to bežné ? v servise mi to dotiahnuť nechcel, vraj tak to má byť...
    a čo tie pásky v ráfikoch ? meniť ich ? tu na fóre bolo dosť sťažnosti, že podostávali defekty od špicoch

    Tie riaditka bude bezna vec a pasky uvidim, kym nedostanem defekt. Som sa nedavno babral s MTBckovymi bezdusakmi a nechce sa mi do toho. Bezduse na Soote asi nebudem riesit, je to dost prplacka.
    16.08.2022 - 15:51:19
    00
    Sesulak napísal:
    Tie riaditka bude bezna vec a pasky uvidim, kym nedostanem defekt. Som sa nedavno babral s MTBckovymi bezdusakmi a nechce sa mi do toho. Bezduse na Soote asi nebudem riesit, je to dost prplacka.

    no ja mám zatiaľ cca 350km na ňom bez defektu, tak asi by sa už zlá páska prejavila
    16.08.2022 - 15:57:15
    00
    Wescy napísal:
    V zásade to nie je otázka peňazí, ten bicykel mi aktuálne postačuje, každopádne pomaly končí sezóna takže okolo novembra už asi jazdiť moc nebudem ak nebude počasie, viem tie peniaze došetriť. Presne ako hovoríš, tá geometria mi pasuje, pár komponentov a môže z toho byť úplne nový bike. Len skutočne neviem, či ísť do karbónového rámu a elektrického radenia od SRAM alebo ušetriť nejaké peniaze a mať to, čo mi vyhovuje len lepšie.

    Edit: ide mi napríklad aj o to, že nový bike pravdepodobne ešte nebude mať karbonové riadidlá alebo budú príliš široké, napr. ako tu čo mám vyhliadnuté https://www.canyon.com/cs-sk/gravel-bikes/bike-packing/grizl/cf-sl/grizl-cf-sl-7-etap/3106.html?dwvar_3106_pv_rahmenfarbe=RD%2FRD


    Ako písal rybicka, ak Ti ide iba o zmenu prevodov na 1x11 (t.j. kazeta, kluky+prevodník, ramienko/resp. prehadzovacka), tak je to najjednoduchšia cesta ako najlepšie využiť to čo máš.
    16.08.2022 - 16:49:43
    00
    ll09 napísal:
    Ak nájdeš model, ktorý bude vybavený tak, že nebudeš mať potrebu nič meniť/"vylepšovať", tak choď do toho. V opačnom prípade by som kúpil dobrý rám a bicykel si vyskladal podľa seba. U mňa bola nakoniec dôvodom výmeny rámu S30, možnosť použitia širších plášťov (2,25) a hmotnosť.
    No ak sa rozhodneš z istých dôvodov (geometria) ponechať rám (Soot), tak jeho hodnota bude zlomkom toho, čo bude stáť všetko ostatné :)


    Áno, pozeral som už aj rámy samotné, no väčšina výrobcov pýta za rámové sady strašené rakety. Našiel som však český e-shop https://gravelbike.cz/cs/94-ramy, kde ponúkajú rámy a za celkom fajn peniaze (teda podľa toho čo považuješ za "fajn"). Sú tam kúsky, ktoré sa mi páčia.
    16.08.2022 - 17:18:31
    00
    mathiasbiker napísal:
    Tak ta potom dobre nachytali, že sa nemusíš báť kľudne jazdí až kým to ne praskne. Ide o to, ze ty keď dotiahnes predstavec na požadovaných 6NM tak ten karbon krk nemá šancu. Nemá mu co robiť oporu zvnútra preto to praská pre nič iné.


    AMEN! pekne ma osrali. dnes prvá jazda po servise a po 20km opäť rovnaké praskanie :@
    teraz mám dilemu, či to riešiť ako reklamáciu, keď je to nový bajk alebo to vymeniť a mať (snáď) pokoj ???

    chlapi, je to náročné vymeniť? koľko zručnosti ako ITčkár k tomu potrebujem a náradie? (momentový kľúč si viem zohnať od kolegu)
    17.08.2022 - 18:47:34
    00
    lear1 napísal:
    AMEN! pekne ma osrali. dnes prvá jazda po servise a po 20km opäť rovnaké praskanie :@
    teraz mám dilemu, či to riešiť ako reklamáciu, keď je to nový bajk alebo to vymeniť a mať (snáď) pokoj ???

    chlapi, je to náročné vymeniť? koľko zručnosti ako ITčkár k tomu potrebujem a náradie? (momentový kľúč si viem zohnať od kolegu)


    Ak to máš v záruke, riešil by som to s nimi. Ak to však chceš risknúť, tak možno požičať si ten momentový kľúč, povoliť a dotiahnúť predstavec, riadidlá a toho ježka, vymeniť za väčšieho. Niekde v tejto téme posielali lepšieho, ja som ho dnes zohnal v lokálnom obchode bez balenia, veľkosti,ničoho ale je to lepšie, ako to čo tam bolo a dotiahnúť to. Ten by sa mal na +- 8Nm doťahovať? Ak nie, opravte ma.
    17.08.2022 - 18:58:24
    00
    postoval sa tu tento https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/hlavove-zlozenia/jezkovia-a-krytky/kcnc-expander-1-18.html?itm_medium=widget&itm_campaign=forum-topic
    výmenu si predstavujem jednoducho alebo bojím sa takýchto vecí :D vycvaknúť tú malú krytku, imbusások vyšrobovať a len našróbovať nový a dotiahnúť momentovým.

    tebe to tiež praskalo?
    17.08.2022 - 19:03:49
    00
    Alebo takýto typ. Dával som ho na Soot 30. Odkaz je pre ilustráciu, dá sa kúpiť aj inde:
    https://www.santafixie.com/en/deda-elementi-expander-45mm-headset-spider-red.html
    17.08.2022 - 19:07:40
    00
    lear1 napísal:
    postoval sa tu tento https://www.mtbiker.sk/shop/komponenty/hlavove-zlozenia/jezkovia-a-krytky/kcnc-expander-1-18.html?itm_medium=widget&itm_campaign=forum-topic
    výmenu si predstavujem jednoducho alebo bojím sa takýchto vecí :D vycvaknúť tú malú krytku, imbusások vyšrobovať a len našróbovať nový a dotiahnúť momentovým.

    tebe to tiež praskalo?



    Ja som počul hlavne v zábere nejaké "praskanie" alebo dačo podobné, dnes som to vymenil a neviem ešte, či pomohlo. Spravil som to hlavne preventívne
    17.08.2022 - 19:45:05
    00
    keyboard_arrow_up