Ahojte,

nastal cas upgradnut moj stary trekingovy bicykel (stal mozno €300 eur a urobil velku sluzbu a vzbudil vo mne lasku k rekreacnemu bicyklovaniu, vacsinou to boli take 50-60km jednodenne tury). Asi si viete predstavit, ze rafikove brzdy boli menene velakrat a rad by som si doprial uz aj nieco solidnejsie.

Ked sa zamyslim na tym, ze aky teren jazdim, tak je to to cesta/cyklocesta ktora nie je vzdy prave najhladsia, nejake jemne kamienkove, strkove cesticky, lesne spevnene (bez korenov). Cize nie je to ani horske bicyklovanie, ani cisto cestne. Nazval by som to niekde medzi. Rad jazdim po ceste, lebo sa slape lahko ale aj po takych lesnych, kamienkovych cestach dalej od aut.

Stanovil som si rozpocet €2 000.
Zaujal ma Canyon Pathlite 6 trekingovy za €1 199 https://www.canyon.com/cs-sk/hybridni-kola/trekingova-kola/pathlite/pathlite-6/2792.html?dwvar_2792_pv_rahmenfarbe=GY%2FBK
Pripomina mi to gravel, ale s odpruzenim. Nejake vidly mam aj ja a nieco to aj odizoluje.

Potom sa mi este paci Grail 6 za €1 499 https://www.canyon.com/cs-sk/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-6/3092.html?dwvar_3092_pv_rahmenfarbe=YE%2FBK

Pri graveli sa obavam mensieho komfortu, ci uz baranie rohy alebo absencia odpruzenia. Nechystam sa s bicyklom zavodit, nepredpokladam ze pojdem viac ako 40km/h. Rad by som ho vyuzil aj na nakupy, cize idealne ak by som tam vedel domontovat nejake tasky (ak by sa nedalo, tak by som na ten ucel stale pouzival mojho staruckeho authora).

Mam preferenciu na znacky ako su Canyon, Rose, Cube, Specialized, Trek, Giant, BMC. Mam pocit, ze SK znacky s malou produkciou nedokazu az tak konkurovat a potom setria na komponentoch aby udrzali cenovku dolu. Opravte ma prosim ak sa mylim. Aspon na zaklade toho co citam na internete. Par ludi co ma Canyony v okoli si ich nevie vynachvalit a cena/vykon sa zda byt super.

Diky za vase rady a komentare!
22.08.2022 - 16:51:00
00
jednozačne gravel, zamiluješ sa
22.08.2022 - 18:54:52
02
Dakujem, priznam sa, ze som neocakaval takto jednoznacu odpoved. Ono kazde kilo sa asi pocita a ta vydlica nevyzera byt ako velky benefit na tom co jazdim. Alebo to bude mozno tym, ze moj trekac ju ma celkom zalostnu.

Na tom Pathlite sa mi ale zas pacilo sprevodovanie 1x12. Grail ma 2x10. Momentalne mam 3x9 a je to otrava, naviac som musel opravovat najvacsie ozubene koleso lebo sa mierne ohlo. Preto by som absolutne uprednostnil napr. 1x11, o nieco mensi rozsah by som asi v pohode prezil, ved aj tak nezavodim.

Z Canyon Grailu som nasiel len toto https://canyon.com/cs-sk/gravel-bikes/all-road/grail/al/grail-7-etap/3094.html?dwvar_3094_pv_rahmenfarbe=YE%2FBK
ale €2 199 a to elektricke radenie sa mi zda ako luxus, ktory nepotrebujem.

Doplnujuca otazka: je spojka nutnost? Lacnejsie biky ju vacsinou nemaju.

Viete odporucit znacky, ktore maju najlepsi pomer cena/vykon? A naopak comu sa vyvarovat?
24.08.2022 - 11:02:24
00
Ja som sa rozhodoval velmi podobne, stary trekingovy CTM ma priviedol k uzivaniu si cyklistiky a chcel som casom vylepsit vozovy park, presiel som na gravel a zatial som velmi spokojny. Podla toho ake tam das pneu stihas aj cestnym bicyklom a ked je nejaky rozbitejsi teren, pripadne sotolinova cesticka tak to jazdi super. O komfort sa moc bat nemusis, na baranoch mas viac roznych uchopov ktore sa daju striedat. Konkretny model ti ale neviem poradit, ja som siel do bazaroveho Sootu 50, kde sa mi velmi pacil aj design aj komponenty mal super cena/vykon.
24.08.2022 - 11:14:42
01
piwan diky moc za spatnu vazbu.

Chcem sa opytat na nazory na tento kusok:
https://www.planetx.co.uk/i/q/CBPXTEMV3FOR1700/planet-x-tempest-sram-force-1-titanium-gravel-bike

Kolega mi odporucil kuknut sa na Platnet X, ktory by si mal tie biky sam vyrabat aj montovat. 1800 GBP za titanovy ram a Sram Force 1 nevyzera uplne zle. Co na to poviete? Nebude tam nejaky chytak? Dnes je na to este celkom pekna zlava.

Jedina nevyhoda je vzhlad, ale ten mi je ukradnuty. Aspon bude putaj menej pozornosti ?.
29.08.2022 - 18:44:26
00
Titánový bycikel je parádny sám jeden vlastním takže viem o čom hovorím ten komfort jazdy jednoducho super aj ja pokukujem ten istý model jedine čo ma odrádza je brexit lebo musíš žiaľ zaplatiť dane a clo a to už si ďaleko nad rámec 2000 eur
29.08.2022 - 19:28:55
01
Mne to v kosiku uz ukazovalo cenu bez UK dane, cize by sa to mohlo nakoniec hadam aj zmestit.

Ako alternativu vidim Grizl 7 od Canyon
https://www.canyon.com/cs-sk/gravel-bikes/bike-packing/grizl/al/grizl-7/2709.html?dwvar_2709_pv_rahmenfarbe=GN
vysiel by asi o nieco lacnejsie. Canyon ma vyhodu hrubsich kolies, trosk viac asi verim tej znacke. Zato Planet X ma lepsi ram, prevody a nakoniec ma az 48mm na hrubsie kolesa ak by bolo treba.
29.08.2022 - 20:34:59
00
Pozri ešte na Marin Headlands 1. Je mierne nad 2000€ ale už je to karbon. To je na gravel bike neoceniteľné.
29.08.2022 - 21:01:42
00
Zhodou okolnosti nedavno vyslo k tomu na gmbn video.
Treba ho brat trochu s rezervou, predsalen je to nazor dvoch konkretnych ludi na dva konkretne bicykle. Jeden bike je sice xc-cko ale s pevnou vidlicou, nie uplne najsirsimi plastami a fajn vahou, takze ho mozeme povazovat za nieco ako "trekingovy" bicykel.
thumb_up0thumb_down
29.08.2022 - 21:24:43
00
Trosku som patral po tej znacke Planet X a vyzera to tak, ze beru masovo vyrabane ramy z Ciny vo velkych mnozstvach. Niekto v diskusii na internete spomenul, ze videl ich ramy na Aliexpresse za polovicnu cenu. Toto ma popravde odraza od tej ich znacky. Taktiez tam zvykli byt problemy s QA. Na Trustpilot maju same dobre recenzie, ale aj to je asi biznis a nevidil by som sa, keby tam mazali negativne recenzie.

Otazka ohladne sirky kolies, odporucili by ste skor 40 alebo 45mm? (Canyon Grail vs Grizl).
Vahovy rozdiel je tam do cca. 1kg. Ludia na internete pisali, ze nevidia v rychlosti rozdiel, ale velmi sa mi tomu verit nechce.


Marin nevyzera zle, hlavne v zlave. Velkost ramu mi vsak nesedi :/.
30.08.2022 - 15:57:27
00
Co sa tyka komponentov tak canyon mas asi najlepsie ohadzany, aj ked grx400 mal nedavno vypadok v klukach a davaju(li?) tam OEM kluky od Rotor. Rotor robi super kluky vegast aldhu, ale nik nevie co za kluky idu na canyon. Jediny problem co maju je ze nedavno sa v mojom okoli kupovali 2 grizle a prisli poskladane so zle nastavenymi prevodnikmi, kamos mal zle dotiahnuty stred sa mu urvala skrutka na kluke(vymena skrutky). Odporucam ho dat s kontrolovat a nastavit niekomu schopnemu do servisu.

Grail je v podstate stabilnejsi pohodlnejsi cestny bicykel pojme 42mm(afaik) plaste ako max ak ostavas viac na cestach tam ti 40tka staci, 40tka je velmi univerzalna velkost a aj po miernych karpatskych lesnych cestickach sa s nou dobre beha. 45ka je pomalsia, ludia co tvrdia ze nevidia rozdiel ho nevidia preto lebo si nieco kupili tak sa rozhodnu ho nevidiet. Ale mozes si viac dovolit. Daky bikepacking na nom v pohode zvladnes. Ale ak s grailom budes behat po terene ma kratsiu zadnu stavbu, viac ta omlati, cela geometria je viac cestna v terene ti moc nepomoze, ale ako v pohode da sa jazdit.

Grizl je zaujimavy ak by si chcel viac jazdit v terene je to stabilnejsie bicykel, mozes ovesat taskami aj prednu vidlu ak by si chcel bikepackovat ( na nakupy si daj ale dozadu nosic :)).

K titanu v tejto cenovke bude mat vlastnosti ako lacna ocel v tejto cenovke cize bude to tvrde ale budes mat paradny placebo effekt asi ako 45ky co su rovnako rychle ako 40tky.

Inak mozes pozriet tento este https://www.youtube.com/watch?v=h1EnRewvokU , celkom fajn recenzia aj cely field test je dost podareny nie je to marketing excercise ako vacsina recenzii. Kamos ho ma velmi prijemny bicykel, kluky su horsej kvality po roku mu odletel zub z prevodnika. Ale upgrade na kluky grx, predna a zadna prehazka ta vide 200 eur myslim ze stale by si mal byt v budgete.
31.08.2022 - 10:44:05
00
Marianbauer peknu paranoju si si vymyslel, kazdy vacsi vyrobca bajkov berie ramy vo velkom z ciny, planetx je uplne ok
31.08.2022 - 10:50:19
00
keyboard_arrow_up