lapaloma napísal:
Ja takmer dufam, ze kenaia stretnem. Tak ako som svojho casu tuzil "uvidiet" zipsika neskor scarinka tak teraz tuzim kenaia. S fullom ale len zdialky a potajomky radsej


Ja myslim ze uz si stretol. Ci ten divne zazerajuci chlapik vezuci sa okolo nasej skupinku v sobotu tesne po 13:00 tak sokovany, ze nezvladol ani na ahoj odpovedat si nebol ty ? :facepalm:

Ked sa pristavis dam ti aj autogram na prilbu. :* Teraz ked viem, ze sa ludia boja, budem nosit cukriky, ako spravny pedofil.
30.08.2022 - 14:39:23
00
.

Prílohy:

this-is-getting-good.jpg
this-is-getting-good.jpg 26.24 KiB thumb_up0thumb_down

30.08.2022 - 15:02:00
06
Na toľkých stranách ste hľadali ideálny trail až vám unikla podstata, ktorú krásne Kenai sám napísal:

Kenai napísal:
...Dostanem sa do MK tak na 2-3 hod 1-2x do tyzdna aj to len v urcitych casoch...

...20 rokov jazdil hradzu a zvaznice o trailoch ani nevedel. Minuly rok kupil Stoic (trail HT) chceli sme spolu zacat jazdit traily. Lenze vsetko okrem Pisaneho kamena mu je strme alebo uzke. Totiz nevie poriadne pracovat s taziskom a bike body separation nejestvuje (dusty roadie diagnoza). Ano, mohol by drilovat na parkovisku, ale kto sa k tomu donuti, nie kazdy je masochista ako ja...

...To su vsetko ludia +- okolo 40. To nie je vek kde sa pustis do niecoho, ved skusim. To je vek ze pozries na skok a vidis ze rodina nebude mat co jest ked budes 2 mesiacne PN. Ano, mozes povedat, ze sme sa mali naucit jazdit ked sme mali 15 a budes mat pravdu. Ale teraz co, mame ostat na zvazniciach ?


Ľudia, čo sa v 40 dostanú na pár hodín do lesa a majú od začiatku slabú až žiadnu techniku, môžu mať naštudovanú všetku teóriu sveta ale tie roky jazdenia v teréne neoklamú.
A keď idú na skok alebo do strmšieho úseku s tým, že už sa vidia ako budú 2 mesiace PN, veľmi tažko sa také niečo naučia jazdiť aj na ideálnom traile, ak vôbec.
Zrejme videli niekde na internete trailové jazdenie, zrazu sa im to zapáčilo a tiež by to chceli robiť ale drilovať na parkovisku alebo jazdiť jednu klopku, jeden skok do zblnutia, to nie. To už nie je až taká sranda. Treba rovno celý trail, alebo najlepšie viac trailov, presne pre mňa a tam sa to určite naučím. Lebo veď na videu to vyzerá jednoducho, teóriu naštudujem a hurá idem jazdiť.
A keď to nejde, tak je to chyba všetkého možného, len nie mňa a chýbajúceho odhodlania, trpezlivosti a času na tréning.

Môžete to zvaľovať na začiatočnícke traily, ale ani ten najideálnejší začiatočnícky trail z nikoho nespraví profíka za 3 poobedia.
Žial čas sa nedá vrátiť a kto to zanedbal v mladosti, možno sa len treba zmieriť s tým, že sa už nikdy nedostane tam, kam by chcel a nebude jazdiť tak, ako si predstavoval.

Kluďne sa choďte niekedy pozrieť na Klanec, ako tam decká lietajú tie zle postavené skoky a určite neriešia, aký dlhý je odpal a či má 32 alebo 33° sklon. Neriešia, len sa proste bavia, jazdia čo to dá každý deň a keď niečo chcú, nakopú si a opať sa posúvajú po krôčikoch ďalej. A o tom to je ;)
30.08.2022 - 17:26:08
46
danokercel, uplny suhlas. Ked niekto zacina jazdit v 40+ (a nie, vozenie sa po zvazniciach nie je jazdenie), tak pokial nie je zabudnuty talent, uz sa nikdy nedostane na “pro” uroven. A tych trailov vhodnych aj pre zaciatocnika je v MK podla mna dost. Je to hlavne o tom, ci je clovek ochotny tomu venovat cas a usilie. Ja som zacinal v 41, najtazsie bolo zbavit sa roznych zlozvykov (a stale som sa ich nezbavil uplne). Casto je aj problem s casom, skombinovat pracu s rodinou a drilovanim nie je easy. Osobne sa snazim drilovat hlavne v zimnom obdobi, kedy vybehnem na nejaku malo frekventovanu cestu a skusam (b-hop, track stand, manual, wheelie), alebo zajdem na nejaky mensi skok a skusam ho stale dookola (a zmieril som sa s tym, ze 5m+ polety uz su mimo mna). V lete sa snazim jazdit a aplikovat “zimnu” pripravu. Na skakanie mi pride najjednoduchsi ohek (bez tych dvoch najnovsich gapov) a strmok. Nieco poskacem na pajstune aj na tbk, ale na tie vacsie si veru netrufam. Mociarna je skvela na precvicenie si G-ciek, Banske je fajn na pracu s bikom, Batkuf jarok (ci ako sa to vola) mi uz pride moc trialovy a nemam na to skill. Inak povedane, MK su celkom vhodne pre zaciatocnikov, clovek nemusi skakat vsetko a vzdy si vie najst useky/traily zamerane na inu techniku a tu na nich drilovat.
30.08.2022 - 19:17:16
03
scarinko napísal:
Fuha, ja si nepamatam ze by sme sa stretli. Nejaky stalking?


Nestretli
30.08.2022 - 20:06:39
11
Kenai napísal:
Ja myslim ze uz si stretol.

Mozno ta len nespoznal... :)
30.08.2022 - 21:05:15
01
clxno1
Mas pravdu, v 40-tke sa na tu lepsiu uroven uz dostat neda. Staci ale byt trpezlivy, pockat 10 rokov a potom to uz pojde https://www.instagram.com/p/CTPEFqYKi7Z/?hl=en. Dokonca s ucenim sa aj na parkovisku.
Je rozdiel medzi chciet sa to naucit a obetovat tomu nieco a tym chciet hned jazdit a vediet prejst nejake mensie prekazky. Ak chce jazdec hned jazdit a citit sa ze to vie tak je pravda ze mu zostava akurat jazdit lahke singlace a najlachsie trailiky. K tomu vam chalani akurat odporucam bajkpark s vyvozom a lahsimi trailikmi, napriklad Kalnicu. Za ten jeden den by ste sa mali citelne zlepsit.
Ja si o sebe nemyslim ze som dobry jazdec, plno veci mi nejde a dokonca uz jazdim horsie ako par rokov dozadu. Taha mi na 40-tku ale snazim sa posuvat. V ramci kratkeho vyjazdu sa obcas niekde zastavim a skusam si veci. Aktualne planujem dlhsi vyjazd sucastou ktoreho budu i tazsie switchbacky, tie som dakedy celkom vedel ale zistil som ze ich uz absolutne neviem. Tak som tomu obetoval zatial jeden cely vyjazd (cez dve hodiny som sa tym mordoval) a par skusani pocas inych vyjazdov a za cca tyzden som sa v tom opat zlepsil. Sice to nie je 100% ale ide to. A to tu ani nemame nejaky chodnik kde by sa dali skoro 180 stupnove switche robit, nejake su ale nie tak ostre a uzke, ... a poradil som si i bez toho.
30.08.2022 - 21:34:05
02
vrabc0, to by si nebol ty, keby si nemal problem s porozumenim pisaneho textu ? Pisem niekde, ze v 40ke sa neda posuvat? Len som napisal, ze ten, kto zacne v 40ke a nie je “talent”, tak uz ako “pro” jazdit nebude, tie roky jednoducho nenahradis (hlava, rekonvalescencia zo zraneni, …). Ale sam vidim na sebe aky progres som za +- 4 roky urobil. Ale tu nejde o mna, tu ide hlavne o survival teoretika, ktory len mudruje a hlada vyhovorky. Pisal som, ze fakt nevidim problem v existujucich trailoch v MK ani pre zaciatocnika, akym som bol aj ja v 40ke, nic viac. Ale som rad, ze v 50ke to uz bude pohoda jahoda, deti uz budu samostatne, takze ak zdravie vydrzi, tak treningu budem venovat ovela viac casu (a mozno sa do 60ky na ten 15m gap v kalnici odhodlam ? )
30.08.2022 - 21:48:57
03
clxno1 napísal:
danokercel, uplny suhlas. Ked niekto zacina jazdit v 40+ (a nie, vozenie sa po zvazniciach nie je jazdenie), tak pokial nie je zabudnuty talent, uz sa nikdy nedostane na “pro” uroven. A tych trailov vhodnych aj pre zaciatocnika je v MK podla mna dost. Je to hlavne o tom, ci je clovek ochotny tomu venovat cas a usilie. Ja som zacinal v 41, najtazsie bolo zbavit sa roznych zlozvykov (a stale som sa ich nezbavil uplne). Casto je aj problem s casom, skombinovat pracu s rodinou a drilovanim nie je easy. Osobne sa snazim drilovat hlavne v zimnom obdobi, kedy vybehnem na nejaku malo frekventovanu cestu a skusam (b-hop, track stand, manual, wheelie), alebo zajdem na nejaky mensi skok a skusam ho stale dookola (a zmieril som sa s tym, ze 5m+ polety uz su mimo mna). V lete sa snazim jazdit a aplikovat “zimnu” pripravu. Na skakanie mi pride najjednoduchsi ohek (bez tych dvoch najnovsich gapov) a strmok. Nieco poskacem na pajstune aj na tbk, ale na tie vacsie si veru netrufam. Mociarna je skvela na precvicenie si G-ciek, Banske je fajn na pracu s bikom, Batkuf jarok (ci ako sa to vola) mi uz pride moc trialovy a nemam na to skill. Inak povedane, MK su celkom vhodne pre zaciatocnikov, clovek nemusi skakat vsetko a vzdy si vie najst useky/traily zamerane na inu techniku a tu na nich drilovat.


To sme na tom rovnako, len traily jazdime ine ;) :y:

To ci si napisal je upla pravda aj to co pisal danokercel. Majorita problemu je naozaj tam. Na druhu stranu v kazdej diere na svete v ktorej je bikepark je zaciatocnicka lajna postavena na ucenie sa pre deti vsetkeho veku. Su tam skoky ktore su max bezpecne a lahke, klopky, dropy od 20cm po 2m odstupnovane po 20cm ..... Keby sme nieco take mali v BA bol by zivot pre zacinajucich lahsi.
Deti neriesia, lebo za prve nemaju strach a zodpovednost su lahkovazne, za druhe ani nevedia riesit. Pred detmi mame jedinu vyhodu rozum, tak ho pouzime, aby sme si trocha pomohli. Ale situacia sa pomaly zlepsuje kazdym rokom. Uz mame aspon pumtrack na urovni, pribudnu aj nejake velke lavice na ucenie, mozno raz aj profesionalne poistaveny skill park. Mozno skor ako budem mat 70 rokov.
30.08.2022 - 22:04:11
00
A Blue trail je prosím pekne čo? Ideálny trail pre začiatočníka, kde sa môže naučiť jazdiť klopky, pretlmiť nerovnosti, skákať bezpečne na laviciach a potom skúšať kľudne aj dvojáky, ktoré predtým tlmil... Chalani hrozne teoretizujete, až to nie je pekné... Ak vám chýba technika, choďte na pumptrack, zaplaťte si trénera alebo ja neviem, polemizujte na pive alebo ss do toho pustite a postavte si trail, "ktorý je v každom bikeparku" Kenai aj si v nejakom bikeparku bol? Lebo napríklad na Slovensku taký trail ako popisuješ určite 80% bikeparkov nemá..
30.08.2022 - 22:32:38
02
clxno1 napísal:
Ked niekto zacina jazdit v 40+ (a nie, vozenie sa po zvazniciach nie je jazdenie), tak pokial nie je zabudnuty talent, uz sa nikdy nedostane na “pro” uroven.


Toto je co? Ze tam je barlicka v podobe nejakeho zabudnuteho talentu pravda ignorujem lebo si nemyslim ze nieco ako zazracny talent vdaka ktoremu zacnes zrazu posielat velke veci existuje. Skor je to nejaky pohybovy zaklad z minulosti, mozno iny sport a odhodlanie pre ktore to pojde niekomu lepsie a niekomu horsie. Co si vsimam je skor ta "pro" uroven v uvodzovkach co uz moze znamenat vselico len nie uroven profi zjazdoveho svetakoveho jazdca, lebo to by nebolo v uvodzovkach. Tym padom si myslim ze moze byt clovek uplny antitalent aby sa dostal na "pro" uroven v uvodzovakach (dajme tomu traily v MK o ktorych sa tu bavime), len to bude trvat dlhsie. Takze na to co si pisal som reagoval. Snad som nic nepochopil inak ako bolo napisane, mozno ak tak inak ako bolo povodne myslene.

PS: Myslim ze taky 15m gap uz voci 5m nebude o nejakom o dost lepsom skille ktory by bolo treba drillovat skor o skusenostiach s dlhym poletom, o pohode pocas letu, o odhodlani sa do toho pustit a riskovat viac. Ak ma clovek zavazky tak o to viac si to rozmysli ale nejake veci naviac oproti tym 5m sa tam asi diat nebudu. Je preto pochopitelne ze do toho clovek po 40 nepojde aj ked by na to pravdepodobne i mal. A tak je to so vsetkymi prekazkami, aj s tymi najmensimi. Uz si povies co si ochotny risknut a cez to nejdes.
Ja skoky, hlavne umele, moc nemusim a to kalnicke hebedo je mimo mna lebo mi ziadny pocit zo skoku neprinasa nic koli comu by som bol ochotny riskovat pad a zranenie. V podstate ja z umelo postaveneho skoku nemam ziadny pocit, skor taky neutral ako ked prejdem rovnym chodnickom: "no dobre tak som to skocil a co teraz". Aspon teda ked si to porovnam s nejakym prirodnym technickym pomalym zjazdom ktory ma vyslovene bavi a je mi luto ked skonci. Preto umele skoky nejak casto nejazdim, akurat teraz mam obdobie ze si skacem aspon ten driver aby som to skakanie uplne nezabudol. Cize i toto moze byt dovod preco sa do niektorych veci ludia nehrnu, ze im to nic nedava ze ze koli tomu nie su ochotni viac riskovat.
30.08.2022 - 22:55:02
02
Jackob47 napísal:
.... na Slovensku taký trail ako popisuješ určite 80% bikeparkov nemá..

Ved prave! :!:

Blue trail :
Priemerny sklon 11.8%, max 23.8% (uplny zaciatocnicky trail imho)
Pre istotu musia byt komentare a reporty potvrdene moderatorom. Preto je ich tam malo ale tie co su sa zhoduju :
3 Comments za 6 rokov :-)

miskolci Trailforks Pro Subscriber (Oct 15, 2021 at 13:32)
Krasny, hravy trail. Zvladne priemerny jazdec bez problemov. Jazdil som ho v noci a s dobrym svetlom uplna radost .. vrelo odporucam!

MalokarpatskaSrnka (Dec 21, 2021 at 6:00)
Je to fajn ale málo udržiavané

Mattey0 (Mar 4, 2022 at 2:06)
Dobrý trail pre začiatočníkov alebo na rozcvičku. Malo udržiavaný

Reporty:
Veľa vybrzdených rolet, suchý ale dá sa vpohode jazdiť zábavny trail
Chyba udrzba, vybrzdene hrboly aj v klopkach, erozia.
Miestami blato
Podklad suchy, tvrdy, zamrznuty
Minor erosion (trail braiding, small ruts developing, brake bumps)
Minor Water drainage issue, standing water on trail surface
Erozia, uvolnene kamene, vymyte jarky na dopadoch skokov, Braking bumps.
výborné, aj keď pomaly to začína schnúť, klopenky trochu kĺzali
v dolnej casti blato na niektorych miestach
Par miest v spodnej casti je blatistych, inak dobre
Podklad tvrdy, zamrznuty, na 3 miestach tecie po traile vyvierajuca voda. Predchadzajuce dni bolo rozjazdene blato, ktore teraz zamrzlo a niektore stopy maju zaujimave tvary.
vycistene, par novych vln a odrazov. najdlhsi table kope a da sa lahko doletiet, pripadne na sa nom prizabit
V druhej polovici sa zrobili strašne rolety
Minor erosion (trail braiding, brake bumps, erosion in berms)
To su VSETKY povolene reporty od roku 2019. Nechcem vediet, co bolo v nepovolenych.
30.08.2022 - 23:14:28
00
Človeče, tak teda v MK nemáme optimálny začiatočnícky trail. Žiaľ, nebude to ani zďaleka jediná neoptimálna vec na Slovensku... Dobrá správa ale je, že trénovať môžeš úplne bez problémov aj na tých menej optimálnych. Možno bude tvoj progres trochu pomalší, no ak to nebudeš príliš hrotiť, riziko zranenia by nemalo byť nijako výrazne vyššie. Akurát treba ísť von a jazdiť. A potom znova a znova. Cvičenie robí majstra. Sťažovaním sa na fóre prečo to nejde sa ešte z nikoho kvalitnejší jazdec nestal.
31.08.2022 - 00:26:54
19
24% sklon je asi 13,5 stupna co sa mi na maximalny sklon zda velmi malo. Podla mna to bude strmsie.

K tomu chybajucemu skillparku. Nieco je pri juvente vyskladane z paliet a dreva. I to volaju "skillpark". Takisto tam boli rozne i mensie skocky, i mensie dirtove skocky ktore uz asi zanikli ako sa tam naviezla zemina. Nejaky prejazd po naskladanych skalkach a "polienka" na bunnyhop su na zaciatku TBK 2/3, nejake palety na ktore sa dalo vyskakovat boli pri pumptracku v petrzalke. Isto toho bude viac kade tade a predpokladam ze niekde i v ovela vacsom rozsahu. Dalej sa detsky skillpark niekde v mestskych lesoch planoval, tusim dolu pri lanovke. Planoval sa i v Petrzalke na pumptracku. Netusim ako to skoncilo, pri pumptracku v petrzalke uz asi nebude. Pumptrackov je plno, v karlovke je taky detsky nevhodny pre pokrocilich, pre pomalych bude asi fajn. Mensi a pomalsi pumptrack (strk) je i pri juvente kde budu tie lavice. Na tkj su za sebou 2-3 nizke northshory/skinny, relativne lahko dostupne hned za prvym vyslapom (po ten vrchol ani netreba ist po traily). Ako sa tu dookola omiela tak na ucenie je fajn BT a preto tam ucia zaciatocnikov i pokrocilich. Niektore klopky su tam upravene na ucenie sa (najazd z vyssia a zosiroka), su tam na roznych miestach upravene skoky na ucenie sa ktore su relativne bezpecne. Stepupik do ktoreho sa neda zapichnut, lavica s malym odpalom ktora sa tiez neda zapichnut, normalna lavica, lavica na zaciatku luky za ktorou je i vidno ze sa toci dookola lebo stopy koncia mimo trailu. Tych lavic je tam plno, malych i vacsich. Styri rychle klopky za sebou a tie skocky na konci. Na tie vsetky miesta sa da bicykel i dotlacit a odtial zase odtlacit ak je ten trail narocny.
31.08.2022 - 00:31:57
03
polovica fora sa na bajku naucila jazdit v Malych Karpatoch, ale Kenai nam dokazal ze sa to neda, lebo tu chyba o 3° ostrejsia lavica... treba sa prestahovat do Whistleru
31.08.2022 - 10:48:09
18
keyboard_arrow_up