graveler napísal:
este by som nim chcel pred zimou vyfuknut vodu zo zavlazovacieho systemu. Inak mi nic speci uz nenapada...

na tento účel je ale potrebné hľadať kompresor s veľkým prietokom vzduchu, závisí od veľkosti rozvodu, dajme tomu tak od 16m3/hod, paradoxne tlak nie je až tak dôležitý, resp. naopak ani nesmie byť príliš veľký. ja si na to radšej každý rok kompresor požičiam, už len skladovať také hebedo mi príde ako plytvanie...
26.09.2022 - 13:18:33
00
Izzy68 napísal:
este stale je tu pneumaticke naradie do dielne, vela veci dokaze bahat na zduch.

veru, razovy utahovak na prehodenie zimakov na aute je na nezaplatenie. a stoji par euro.
26.09.2022 - 18:37:43
00
Axe1 napísal:
na tento účel je ale potrebné hľadať kompresor s veľkým prietokom vzduchu, závisí od veľkosti rozvodu, dajme tomu tak od 16m3/hod, paradoxne tlak nie je až tak dôležitý, resp. naopak ani nesmie byť príliš veľký. ja si na to radšej každý rok kompresor požičiam, už len skladovať také hebedo mi príde ako plytvanie...


A aký objem vzduchu treba tou závlahou prehnať? Tak mi napadlo urobiť si na tento účel nízkotlaký vzdušník z fitlopty. 85cm lopta má 320 litrov. Nestačilo by to?
26.09.2022 - 19:15:44
01
Ja prefuknem jednu vetvu plucami na jeden nadych... ale to si asi nechcel pocut :lol:
26.09.2022 - 22:26:07
02
Prečo myslíš, že to nechcem počuť? Ja nehľadám problémy.
Nemám závlahu, ani nikdy som ju neprefukoval. Po tohtoročných suchách o nej uvažujem, tak ma zaujímajú takéto prevádzkové skúsenosti.
26.09.2022 - 22:58:30
00
Asi je to individualne, ja mam nizkotlakovu verziu a teda kratke vetvy. Ale prefukoval som len raz. Ventil mam ca 80cm pod urovnou (v kopci), takze vypustim samospadom. Viac neriesim.
A odkedy su sucha, prestal som ca poslednych 5 rokov zalievat, setrim vodu, v auguste trava zoschne a v septembri je opat zelena. Uz som vyrastol z cias, ked som mal z travniku fetis.
26.09.2022 - 23:12:32
03
Ja prefukujem zavlahu kompresom s 24l zasobnikom, cca 260l za min. Kazda vetva zvycajne zaberie niekolko minut, kym ziadna voda nestrieka.
27.09.2022 - 01:20:07
01
Izzy68 napísal:
este stale je tu pneumaticke naradie do dielne, vela veci dokaze bahat na zduch.

Akurát, je to asi tá najdrahšia energia. Všetko, čo som mal v dielni na vzduch a bolo to možné, som zamenil za AKU a až neuveriteľné, koľko sa mi tým podarilo ušetriť.
Ako bonus, neotravuješ sa s hadicami.
27.09.2022 - 07:48:33
01
Durikan napísal:
Ja prefukujem zavlahu kompresom s 24l zasobnikom, cca 260l za min. Kazda vetva zvycajne zaberie niekolko minut, kym ziadna voda nestrieka.

čo je teda, ak správne počítam, 15,6m3/hod
27.09.2022 - 08:18:13
00
Kice napísal:
A aký objem vzduchu treba tou závlahou prehnať? Tak mi napadlo urobiť si na tento účel nízkotlaký vzdušník z fitlopty. 85cm lopta má 320 litrov. Nestačilo by to?

sorry, neber ma ako odborníka, toto je len taká veľmi obecná a známa vec, za to som odpísal
k tvojej otázke: neviem, či a aký vzťah má objem vzdušníka k prietoku, teda či väčší vzdušník = väčší prietok. ak nie, tak väčší vzdušník nepomôže, dôležitý je ten prietok. ide o to, že ak je objem pretláčaného vzduchu v čase malý, tak vzduch len prejde kvapalinou bez toho aby ju vytlačil z potrubia.
ešte sa používa finta, že sa trysky na vetve zablokujú voči vysúvaniu, okrem poslednej (čiže celá vetva sa vytláča len cez 1 trysku) , tak sa zmenší prietok potrebný na vytlačenie vody z vetvy.
27.09.2022 - 08:24:49
00
Aha, tak ja sa este doplnim, nevedel som, ze je to finta ale standard. Samozrejme pri mojom postupe vytiahnem poslednu trisku, nejdem cez tlak, tym padom to viem pretlacit aj "plucami". Resp. demontujem nasledne vsetky trisky a pripadne precistim.
27.09.2022 - 08:53:46
00
V tomto som teoretik, ale aký význam má snaha odstrániť vsetku vodu zo systému? Sedliacky rozum mi hovorí že keď v menšie množstvo zostane tak nemôže urobiť žiadnu škodu ...
27.09.2022 - 08:57:12
00
Tak je
27.09.2022 - 09:01:24
00
Francisek napísal:
Akurát, je to asi tá najdrahšia energia. Všetko, čo som mal v dielni na vzduch a bolo to možné, som zamenil za AKU a až neuveriteľné, koľko sa mi tým podarilo ušetriť.
Ako bonus, neotravuješ sa s hadicami.

ja bohuzial (chcel som farbit nejake vyrobky, ale ako hobby uzivatel stale chytim stetec) kompresor nevlastnim, ale vidim u kamarata v dielni. Tj. ekonomiku neviem posudit. Ostatne ani AKU naradie okrem vrtaciek nemam, ich cena je momentalne vyssia a to rozhoduje. Cize sa mordujem s kablami. Ale opat, ako hobby uzivatel prekusnem, zatial. Tiez mam nevykurovanu dielnu, cize aj tie 2 AKU vrtacky a razovy utahovak musim "zazimovat". Ale som prekvapeny, parkside akumulatory som myslel, ze umru za rok dva a myslim, ze drzia uz 4ty rok. Na 2A citit vek, 4A zatial slape dobre.
27.09.2022 - 09:03:16
00
Axe1 napísal:
neviem, či a aký vzťah má objem vzdušníka k prietoku, teda či väčší vzdušník = väčší prietok.


Určite neplatí väčší vzdušník = väčší prietok. Väčší prietok zabezpečí väčšia diera - hrubšie potrubie a/alebo vyšší tlak. No ale pri väčšom prietoku treba viac vzduchu. A keď nestíha kompresor, tak ten vzduch dodá zo zásob veľký vzdušník. Samozrejme na obmedzený čas, kým sa vzduch neminie.
A tam smerovala moja otázka, či tých 300 litrov postačí. Taký nápad pre tých, čo už nejaký kompresor majú a nemajú možnosť požičať ten vysokoprietokový.

Ale je to len také teoretizovanie. Najprv musím vyvrtať studňu, až potom budem riešiť závlahu.
27.09.2022 - 09:15:08
00
keyboard_arrow_up