To co vidno na tej retazi je tam zbytocne. Treba precitat historiu tejto temy
20.11.2022 - 20:15:55
01
Idealne dat si na ruky poriadne rukavice a retaz za horuca vydrhnut handrou alebo papierovou utierkou, potom na nahriaty plech/podlozku polozit papierovu utierku a na nu na par minut pekne stocenu retaz, pripadne ju potom este raz vydrhnut?
20.11.2022 - 22:40:59
00
Tak ono to pri nizkych teplotach funguje, akurat nie moc dobre. Ja to pouzivam aj v zime, ale ratam s tym, ze to nebude ideal. Ked sa uz raz retaz rozhybe a zabehne tak uz je to OK. Len tych prvych par desiatok minut. U mna to tipicky nechce radit na dol z najvacsich pastorkov. 11s system. Na 10s je to podstatne viac v pohode, tam to len radi pomalsie.

Nemyslim si ze utieranie z vonku niecomu zasade pomoze. Problem je ze ten vosk je pri nizkej teplote ako kamen a retaz sa musi ohybat aj do stran aby radila dobre a neskakala. A to znamena ze sa musi vytvorit vola medzi pohyblivymi castami. Neviem si predstavit ako to zabezpecit tak aby tam bol parafin a zarovne nebol priestor vyplneny uplne. Proste podla mna niet pomoci, za studena je zabeh novo navoskovanej retaze dlhsi.
20.11.2022 - 23:42:46
00
mikkaeeel napísal:
Idealne dat si na ruky poriadne rukavice a retaz za horuca vydrhnut handrou alebo papierovou utierkou, potom na nahriaty plech/podlozku polozit papierovu utierku a na nu na par minut pekne stocenu retaz, pripadne ju potom este raz vydrhnut?

Viem si predstaviť ze keď tém parafin z vnútra retaze odsajem papierom na horúcej podlozke že sa rozhýbe, Ale ak v retazi nebude parafin "zmesti " sa do nej voda a začne krodovat,a možno aj hrdzaviet?.
Na hradzi,čert ber,ale v horách v blate by ta retaz šla sr*ť rozhodne rychlejsie ako mazana prevodovym olejom...
21.11.2022 - 04:09:27
00
v zime treba používať ODPAD z voňavývch ozdobných sviečok, ja som po vianociach dal dokopy vosk z nevyhorených sviečok, je mastný, voňavý a skôr sa reťaz rozhýbe, preto aj teraz dávam do nového vosku kúsok z voňavých sviečok... a reťaze nečistím pred voskovaním,iba vyfúknem kompresorom...ked je v roztopenom vosku, tak ju pretrepem aby sa vyplavili zvyšky nečistôt a ide von...špina zostane na dne, kto chce, môže vyklepnúť tuhý vosk z nádoby a zoškrabať tie nečistoty, čo sa usadia na dne. Novú reťaz veľmi nečistím, neodmasťujem, vyvarím ju v vosku, ktorý je už na vyhodenie. Časom si to každý prispôsobí, netreba robiť všet9ko tak, ako to niekto robí na YT
21.11.2022 - 08:55:58
11
https://www.cistaretaz.sk/produkt/squirt-lube-low-temperature-120ml/

    21.11.2022 - 10:32:05
    00
    Myslim, ze parafin nevyplna cely priestor medzi valcekom a nitom pocas pouzivania retaze. Dolezite je, aby dobre prilnul na povrch retaze a co najdlhsie sa tam udrzal, co je v domacich podmienkach s beznym parafinom otazne. Prebytocny parafin po case vidiet ako biele supinky na hranach clankov. Nejaka voda sa tam vzdy dostane a korozivna ochrana vosku bez nejakych aditiv (napr. MoS2, SnS...) spociva iba v tom, ze vytvara, pomerne lahko narusitelnu, vodoodpudivu vrstvu. Pouzivam parafin asi tri roky, posledny rok v kombinacii so zimnym Squirtom, retaze vsak boli vzdy 105, Ultegra, KMC X. Otazne je, ako by korozii odolavali lacnejsie/nizsie rady retazi.
    Posledne voskovanie bol experiment s mixom vcelieho a karnaubskeho vosku (cca 2:1) s pridavkom lanoveho oleja. Do buducna, ak zozeniem vhodny emulgator planujem este skusit vyrobit vodnu emulziu podobnu Squirtu.
    Skratka skusajte, experimentujte, inspirujte sa roznymi forami a pripadne dajte vediet?
    21.11.2022 - 12:09:38
    01
    Veď práve aby ho tam ostalo co najviac,vytiahnen retaz cca pred ztuhnutim...
    Doteraz som na zimu používal kazetu a retaze pred smrťou,a mazal olejom a následne vyradil. Čo pri 9s v depozitari určite nájdem,len na novom bajku 12s retaze sú nové...? A nechcem im ublížiť viac ako je nutne?
    21.11.2022 - 12:34:43
    00
    mazanie,voskovanie nemá nič spoločné s protikorozívnou ochranou, voda by nemala ublížiť, soľ si pochutná... mokrú reťaz treba osušiť
    21.11.2022 - 13:12:52
    01
    rs955i napísal:
    Viem si predstaviť ze keď tém parafin z vnútra retaze odsajem papierom na horúcej podlozke že sa rozhýbe, Ale ak v retazi nebude parafin "zmesti " sa do nej voda a začne krodovat,a možno aj hrdzaviet?.
    Na hradzi,čert ber,ale v horách v blate by ta retaz šla sr*ť rozhodne rychlejsie ako mazana prevodovym olejom...


    sorry nedalo mi, ... koroduje pan velitel. To taky ale rezevi!
    Vsetko je presne ako pises, len si nemyslim, ze by ten olej bol lepsi. Parafin nevytvara brusnu pastu za ziadnych okolnosti. A niekolko testov dokazalo, ze opotrebenie je mensia a chod lahsi, ked ide retaz na sucho ako s olejom pomiesnycm s jemnym pieskom (brusnou pastou)
    Druha vec je, ze parafin nikdy uplne neodsajes. Za tepla je vzlinavy a vytvori povlak, ktory nejde odsat dole utrenim ani odsanim. Ale ten povlak bude velmi tenky a bordel sa tam dostane,tak ako vravis. A ten bordel odtial uz nikdy nijak nedostanes von.
    21.11.2022 - 16:50:35
    01
    StanoLevice napísal:
    v zime treba používať ODPAD z voňavývch ozdobných sviečok, ja som po vianociach dal dokopy vosk z nevyhorených sviečok, je mastný, voňavý a skôr sa reťaz rozhýbe, preto aj teraz dávam do nového vosku kúsok z voňavých sviečok... a reťaze nečistím pred voskovaním,iba vyfúknem kompresorom...ked je v roztopenom vosku, tak ju pretrepem aby sa vyplavili zvyšky nečistôt a ide von...špina zostane na dne, kto chce, môže vyklepnúť tuhý vosk z nádoby a zoškrabať tie nečistoty, čo sa usadia na dne. Novú reťaz veľmi nečistím, neodmasťujem, vyvarím ju v vosku, ktorý je už na vyhodenie. Časom si to každý prispôsobí, netreba robiť všet9ko tak, ako to niekto robí na YT


    Dobry napad ! To moze fungovat, len pozor na to, ze potom uz mozes mat zasa problem s kontaminaciou cisteho "letneho" parafinu olejmi s vonavych sviecok. Ale da sa takto urobit "zimny" parafin. Treba len pridat parafinovy olej vo vhodnom moznstve. Problem je, ze cim viac oleja tym viac to bude chytat necistoty a robit brusnu pastu. Tiezs takyto makceny parafin ma vacsiu prilnavost a sucinitel trenia bude horsi ako u cisteho tvrdeho parafinu. Ale bude to po zatvrdnuti maksie. Treba najst kompromis a moze to byt fajn.
    21.11.2022 - 16:59:35
    01
    Bez obav,nemam letny zimny,pouzivam a ked je to spinave vyhodim, funguje to spolahlivo. Pohon necistim ,iba obcas vzduchom
    21.11.2022 - 17:04:39
    00
    No čo " hradzovy special" naoleujujem a koňa do hôr budem squirtovat...,a tak som sa tešil, že som sa tej pakárne zbavil🤨
    21.11.2022 - 17:48:41
    00
    V sobotu aj nedeľu teploty blízke nule a reťaz nemala problém z voskom od Morgan Blue Dry Wax. Žiadne tuhnutie článkov sa nekonalo, radenie hladké ako zvyčajne.
    https://road.cc/content/review/morgan-blue-dry-wax-283265
    21.11.2022 - 18:18:46
    00
    Uu 😐
    24.11.2022 - 22:04:39
    00
    keyboard_arrow_up