Zdravim,

chcel by som poprosit o radu pri kolesach, kazetach a kompaktibilite s retiazkou, klukama a vsetkym moznym.

Mam tento bajk: https://www.procycling.sk/gravel-bicykel-bianchi-impulso-allroad-disc-grx-600-11sp-2/

K tomu som si dokupil tieto kolesa za ucelom zlepsit si cestny zazitok a ponahanat sa s vami lepsie na nejakych amaterskych pretekoch. :)


Kolesa by mali byt kompaktibilne s bicyklom. Chyba mi k nim este kazeta a tu sa blizim ku gru mojej otazky. Myslim, ze mozem premienat kazetu medzi kolesami pripadne kupit tu istu, co uz mam, znovu. Mam aj nejake ine moznosti kazety co tam mozem dat, aby som:

1. nemusel vzdy prehadzovat kazety
2. zmenil rozsah na prevody (mozno trochu viac do rychla)
3. a bolo to kompaktibilne bez zasahov do bicykli alebo opravovania prehadzovania. Jednoducho nahodim kolesa a idem.

Dakujem za rady.

Andrej
03.01.2023 - 12:30:37
00
Na CX biku som mal dve sady kolies cesta 28z kazeta, terén 32z. Tiagra 2x9 bez problémov. Upgrade na 2x10 a taktiež OK.
Teraz mám niečo podobné na cestaku, "zimné" s 32z a letné 28z. Mám to na 105 11sp, všetko funguje. Na zimu som si ešte k tomu dal 48 pílu, nech sa menej trápim ?
03.01.2023 - 12:44:53
00
Ak chces dosiahnut vsetky tri body tak musis nahodit taku istu kazetu aku mas aj na graveli - co nie je problem a nie je to ani drahe a druhu kazetu vies vyuzit a aspon neopotrebujes tu povodnu (ku kazdej by som odporucal vlastnu retaz). Ak by si nahodil kazetu idealnejsiu na cestu (roviny) - povedzme 11-30 tak by si musel riesit bod 3. Problem ale je u teba skor vpedu - t.j. prevodniky (pila). Pri 46/30 je na "nahananie" na ceste naozaj malo a chcelo by to aspon 50/34, alebo 52/36 ak sa bavime o naozaj rovinach a nahanani sa. Na 46 sa naozaj utocis k smrti v momente vyssej rychlosti ale je otazne ci taku dosiahnes (netusim tvoju vykonnost a pod). Na uvod by som prehodil kazetu a otestoval na ceste tak ako je - to ta nestoji (skoro) nic. Nasledne mozes riesit tvoje moznosti podla toho aky bude vysledok testu :)
03.01.2023 - 12:46:43
10
i.imgur.com
03.01.2023 - 12:55:30
13
Dakujem za odpoved. Co sa tyka vykonu, tak som skor zaciatocnik. Skor sa pohybujem v mensich rychlostiach, takze ten rozsah by mohol stacit na vacsinu mojho jazdenia. Ked viac potrenujem mozno budem dalej vymyslat s vacsimi prevodnikmi. Zatial teda skusim vyskusat jazdit obidve sady kolies s tou istou kazetou prip dokupim tu kopiu. Co sa tyka odporucania mat dve retaze. Je to kvoli opotrebovaniu, ak spravne tipujem, ale nie je to dolezite hlavne vtedy ak by som s jednou sadou jazdil vyrazne viac ako s tou druhou?
Este podotazka: Pri vymienani retazi sa to da spravit pomocou rychlospojok, ktore sa daju pouzivat viackrat, vsak?
03.01.2023 - 14:10:56
00
Retaze je lepsie mat dve lebo kazda kazeta moze byt opotrebovana inak ale nie je to podmienka. Ak budes prehadzovat tu istu kazetu tak pravadaze stale ta ista retaz. A ano rychlospojka sa da pouzivat opakovane.
03.01.2023 - 14:39:56
00
keyboard_arrow_up