Zdravim, dnes sa mi stala taka vec, ze som vysadol na bike, potocil som pedalmi a skoro som si rozbil jaja. Pedale sa tocili naprazdno, ako ked spadne retaz. Ale ta bola riadne nasdena. Proste pedale sa tocili, koleso nie. Viete mi napisat, cim to je. Trosku som pokrutil pedalmi hore, dole a potom to naskocilo. Ale za jazdy sa mi to este dvakrat zopakovalo. Nieco sa mi mari, ze sa mi to uz pred mnohymi rokmi stalo, ale nepamatam, co bolo na vine. Neviete, ci si to vyzaduje vacsi servis (bike potrebujem denno-denne, tak ci bude oprava dlho trvat). Vdaka
24.01.2023 - 16:54:49
00
Západky v orechu
24.01.2023 - 17:04:46
00
Dam dlhsie vysvetlenie (jednej z možných pricin): je zima, v orechu je hustejsia vazelina/mazivo, ktore zalepi zapadky, tie sa nevysunu a orech sa toci naprazdno (volnobezka oboma smermi...)

Obcas/kratkodobo pomôže pretocit a chyti sa to. Ine lepsie riesenie vycistit a premazať orech olejom na to urcenym, alebo ho vymenit, zalezi co za orech tam je.
24.01.2023 - 18:22:22
02
Marli napísal:
Dam dlhsie vysvetlenie (jednej z možných pricin): je zima, v orechu je hustejsia vazelina/mazivo, ktore zalepi zapadky, tie sa nevysunu a orech sa toci naprazdno (volnobezka oboma smermi...)

Obcas/kratkodobo pomôže pretocit a chyti sa to. Ine lepsie riesenie vycistit a premazať orech olejom na to urcenym, alebo ho vymenit, zalezi co za orech tam je.


Praveze dnes nebola az taka zima. Rano som prisiel bez problemov do prace. Poobede, ked bolo relativne teplo, tak som nasadol na bike a hned sa stalo to co som pisal. Myslis, ze je lepsie vymenit rovno novy orech, ci sa to oplati vycistit? Raz som podobny problem mal s orechom, ale v servise mi povedali, ze to je lepsie vymenit. Nevyznam sa do toho. Nemam velmi chut tam nechat bike niekolko dni kym prepletu koleso (asi to bude treba vypliest, ci)? Ale zase nechcem nejake polovicate riesenie, ze to teraz len vycisti a satne sa mi to v lete na nejakom dlhsom vylete "mimo civilizacie").
24.01.2023 - 19:02:58
00
Otázka je, že aký máš náboj. Väčšina orechov sa čistí, ale napríklad shimano dosť blbo a preto sa mení.
24.01.2023 - 19:46:20
00
matko001 napísal:
Otázka je, že aký máš náboj. Väčšina orechov sa čistí, ale napríklad shimano dosť blbo a preto sa mení.

Praveze Shimano mam. Asi preto to minule nechceli cistit, alerovno menit.
24.01.2023 - 19:51:36
00
Netreba prepletat cely naboj,staci vymenit orech
24.01.2023 - 20:32:56
00
A nedržal si spojku?
Ak je to Shimano, a je to len zalepené, tak to stačí rozobrať a premazať.
Ak to teda nemá milión km.
24.01.2023 - 20:50:31
00
Este ina mozna alternativa (zalezi, ake mas koleso), kupit lacne bazarove a jazdit na nom, prevazne, v zime, a po oprave povodneho budes mat zalohu, ked potrebujes jazdit bez pauz
24.01.2023 - 20:52:45
01
Rozobrať, vyčistiť, namazať. Kamoš mal rovnaký problém pred asi 5 rokmi. Po vyčistení a namazaní bicykel doteraz používa syn druhého nášho kamoša. Servis väčšinou radšej vymení, ako sa za pár drobných drbať s orechom.
24.01.2023 - 21:16:54
01
Alebo getto riesenie - vystriekat orech WDckom bez rozoberania. :devil:
Ale tiez by som skor volil postup a la Volodaj.
24.01.2023 - 21:28:56
02
Tiež som riešil podobný problém, pri minusovych teplotach mazivo v orechu stuhlo a zapadky nezaklapli a šuchoril som naprazdno. Našťastie sa mi to stalo v kopci, tak som len zjazdil domov. Orech mi už hraproval a vydaval čudne zvuky aj praskal a preskakoval. Zhaňal som, ale márne tak som sa rozhodol pre výmenu celeho naboja.
24.01.2023 - 22:56:18
00
norulakp ak máš voackolečko tak to je najjednoduchšie rovno vymeniť a je po probléme... Ak máš orech a na ňom kazetu - buď nový orech alebo nový náboj... Ak si zručný, najrýchlejšie a najúčinnejšie riešenie - prepliesť koleso ti potrvá ½hodinu, ak zručný niesi tak dve hodiny aj s hrubým centrovaním. Treba ti plochý šrobovák, centrovací kľúč, nejaké náhradné špice a matky (pre istotu) a nový náboj...
24.01.2023 - 23:03:39
00
Pise, ze sa nevyzna.
Toto by som robil az s istotou nahradneho kolesa (nech ma na com ist, do prace).

Ano, nie je to noc extra zlozite;) ale uz len trafit (zmerat, najst v kalkulacke na webe) dlzku spicov pre novy naboj (ktoreho priruba asi nebude uplne rovnaka ako originalneho) moze byt zadrhel
24.01.2023 - 23:27:54
01
norulakp napísal:
Praveze dnes nebola az taka zima. Rano som prisiel bez problemov do prace. Poobede, ked bolo relativne teplo, tak som nasadol na bike a hned sa stalo to co som pisal. Myslis, ze je lepsie vymenit rovno novy orech, ci sa to oplati vycistit? Raz som podobny problem mal s orechom, ale v servise mi povedali, ze to je lepsie vymenit. Nevyznam sa do toho. Nemam velmi chut tam nechat bike niekolko dni kym prepletu koleso (asi to bude treba vypliest, ci)? Ale zase nechcem nejake polovicate riesenie, ze to teraz len vycisti a satne sa mi to v lete na nejakom dlhsom vylete "mimo civilizacie").

do striekačky s ihlou technický benzím , koleso daj na ležato a striekaj pomaly pri točení kazety dozadu do spoja.. preplachne to, potom tam striekačkou daj nejake hustejšieho oleja ,zas pri točení kazety na volnobeh, take jednoduchšie vyčistenie a premazanie bez rozoberania, nie je to dokonale riešenie, ale problem vie odstraniť
možeš čistenie opakovať viac x ,kým volnobežka nepojde lahučko a s výrazným cvakaním zapadiek
Pod koleso daj nejaku velkú handru, pojde bordel s technicakom z rozpustenej vonobežky
25.01.2023 - 07:22:57
04
keyboard_arrow_up