milos21 napísal:
Nebol hlavný problém vždy (aj v roku 2008 či kedy), že ľudia v panike sa nahrnuli do banky a začali vyberať peniaze? Lebo ľudia nevedia pochopiť že žiadna banka nebude schopná v jednom momente vyplatiť všetkých klientov? Proste takéto emotívne správanie ľudí banku a ich úspory proste vždy zrazí na zem...

nie nebol
15.03.2023 - 20:22:49
02
milos21, kazdu banku vies polozit runom, to je princip fungovania banky, ze vklady nie su vsetky rovnako likvidne. No ak je banka relativne zdrava, tak run vies obmedzit administrativne, vid napr. Russko a obmedzenia na klienta. Opacne Sberbank CZ to neustala, lebo ine banky odmietli spolupracu (cut linky) a klienti odliali vklady.
Problem spominanych bank je v skutku len zly management rizika a pre managerov neocakavany prudky rast urokov a ignorovanie likvidity. (vysvetlene v prispevkoch vyssie). To by normalne fungujucej tzv. systemovej banke hrozit nemalo. (ak sa nebavim o nejakom podvode).
15.03.2023 - 22:45:14
17
Kamarát, v Mečiarových časoch riaditeľ dosť veľkého vydavateľstva časopisov (cca 500 tis. predaných výtlačkov týždenne) sa jedného dňa nasral... Mečiar začal útočiť na médiá a chystal sa zmeniť tlačový a autorský zákon - prudko v neprospech novinárov a v prospech vlády. Na nejakom raute sa stretol s vtedajším ministrom financií Tóthom a pri poháriku ho upozornil, nech sa Mečiar krotí, lebo v tlačovinách (boli tam aj šéfovia denníkov) vyvolajú taký run na slovenské banky, že sa mladá slovenská mena položí... Zákony sa nemenili.
Pre tých, čo vtedy ešte neboli na svete, alebo si mysleli, že ho majú len na čúranie, tak overnighty vtedy boli 15-20%, maximum bolo 30%.

Ak sa dobre pamätám, tak banky musia mať disponibilnú likviditu vo výške 10% vkladov. Takže ak sa ľudia rozhodnú, že si vyberú v priebehu dňa-dvoch viac ako 10% svojich vkladov, tak banka potrebuje pomoc - od iných bánk, od štátu, alebo je v sračkách.
16.03.2023 - 20:13:57
01
sice "iba" crypto youtuber ale trafil klinec po hlavičke
12:20-19:25
thumb_up0thumb_down
17.03.2023 - 18:31:56
00
dalsi co nechape jak funguju "bailouty"
17.03.2023 - 19:12:49
02
dalsi, co nechape ale ze vobec nic... alebo uplne vsetko? :(
17.03.2023 - 19:28:56
00
No co som ja cital o SVB, tak to bolo take rychle prave kvoli specifikam tejto banky. Umoznuje velmi rychly prevod vyssich sum penazi a ma maly pomer osobnych uctov. Peniaze hlavne patrili startupom, kde plati, ze v ich radach sedia a financuju ich ti isti ludia. Tj stacila "jedna" sprava a vedeli to vsetci.

Inak uz kvoli tomu na nich aj vela ludi nadava, su to velky kapitalisti a hned ako to ruplo, najviac kricali, aby ich zachranovali. Pritom to bola banka specializovana presne na rizikovy kapital.

Dudo Inak ked spominas tu makroekonomiu, by ma zaujimal Tvoj nazor nahlasy, ktore hovoria, ze momentalne sa svet do situacie, ktora tu este nebola - prestarnuta populacia, poklas populacie, pokles pracovnej sily, deglobalizacia a s tym spojene inflacne tlaky. Proste ide o kombinaciu, o ktorej sa hovori, ze s nou nie su skusenosti a je mozne, ze sa pojde cestou pokus/omyl.
17.03.2023 - 20:02:29
00
To by bolo na dlhu diskusiu. Ale skusme zacat prvym bodom, ze starnuca populacia v ekonomike posobi prave deflacne. Sledujem uz 20 rokov Japonsko ako taky lakmusovy papierik, prave vdaka ich "laboratornemu" testu prezitia bez migracie. Da sa z toho vela vycitat aj ked nie vsetko automaticky aplikovat.
Viac ma zaujima a trochu studujem behavioralnu ekonomiu, ktora stavia doterajsie teorie na hlavu. A plati to obzvlast na financne trhy.
A este, kedze ekonomia nie je exaktna veda, posobenim mnohych externych premennych kazdy dalsi krok je v podstate "pokus-omyl".
17.03.2023 - 20:39:36
01
marecej Dudo môžem poprosiť aspoň jednou vetou vysvetliť co nechápe? Nech sa niečo naučíme, lebo takáto reakcia je veľmi vagna az nicnehovoriaca
17.03.2023 - 22:24:19
01
bailout neznamena, ze stat da banke peniaze a zaplatia to danovi poplatnici
jeden priklad, v skratke:
v 2008 ked crasha Fannie Mae tak dostala "bailout" 116 miliard usd, ale za to ziskala US treasury podiel v tej spolocnosti na ktorom na dividendach od vtedy ziskala 146 miliard
17.03.2023 - 22:59:30
03
Sebanaplnujuce proroctvo - ked si myslis, ze "tlacenie penazi zo vzduchu" centralnou bankou sposobuje inflaciu. Priklad na Japonsku som uviedol vyssie.
18.03.2023 - 01:28:56
00
Nad ich chybami sa mi zastavuje rozum. Exbankár vysvetľuje pád Credit Suisse
https://www.forbes.sk/nad-ich-chybami-sa-mi-zastavuje-rozum-exbankar-vysvetluje-pad-credit-suisse/
18.03.2023 - 13:14:38
01
Slovenská sporiteľna od minulého týždňa uviedla nový produkt - pravidelné investovanie do ETF fondov. Minimálna suma, ktorú je možné investovať je 50€. Na výber sú zatiaľ 2 ETF a to iShares Core MSCI World a iShares S&P 500 EUR Hedged . Poplatky za nákup 0,5% a držiteľská správa 0,6% (to už je zarátané v cene akcie). Viac na ich stránke tu:
https://www.slsp.sk/sk/ludia/investovanie/etf-fondy
Určite lepší produkt ako tie ich podielové fondy!
18.03.2023 - 17:51:13
00
Ludia ich zrejme k tomu S&P 500 dotlačili, ale ked už tak aspon ich zoderú na poplatkoch
"sprava" 8x viac ako samotný zostavovateľ ETFka strašné dačo a ten Hedged fond tiež nie je vyhrá zbytočne znižuje dlhodobú výkonnosť

Prílohy:

sdsdsdasdsadsadsdsss.jpg
sdsdsdasdsadsadsdsss.jpg 14.76 KiB thumb_up0thumb_down

Komentár súboru: hedged vs unhedged
sdsdsds2dsdsds.jpg
sdsdsds2dsdsds.jpg 101.89 KiB thumb_up0thumb_down

18.03.2023 - 20:04:55
00
Čo sa týka poplatkov, je na tom lepšie ako finax... viď príloha. Ale ten Hedged fond si mohli odpustiť a ponúknuť non hedged. Aj ten majú v ponuke, ale nákup sa už nedá realizovať čiastkovo, ale je nutné kúpiť celú akciu s poplatkom 1%...

Prílohy:

invest.png
invest.png 77.45 KiB thumb_up1thumb_down

18.03.2023 - 20:34:31
02
keyboard_arrow_up