Zdravim,

nerozumiem sa uplne do tejto problematiky preto sa radsej vopred opytam aby som nahodou neobjednaval nejaku blbost :D
Potreboval by som vymenit kotuc za novy, mam tento naboj: https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/naboje/mtb-kotucove/shimano-naboj-predny-alivio-mt400-32d-boost-110x15mm-cierny-center-lock.html
Prikladam fotku aktualneho kotuca, netusim ci je z nej mozne urcit nieco ale aj na zaklade naboja predpokladam ze sa jedna o Center Lock s vonkajsim utahovanim. Z toho co som videl na kotuci jedna sa o 180mm a hrubku som si zmeral 1,8mm a podla typu brz potrebujem kotuc na resin/polymer dosticky.

Takze k otazkam:
1. Skusal som tuna v eshope hladat Center Lock kluc aj hlavica a nic som nenasiel. Viete teda poradit co si mam kupit na to aby som mohol kotuc odmontovat? Su rozne typy CenterLock matic a kazda potrebuje inu hlavicu na kluc?
2. Nasledne ak budem mat kluc/hlavicu, pouzivate na dotahovanie momentovy kluc? Lebo vidim ze na tej matici pise 40Nm, aby to bolo bezpecne utiahnute tak ako ma byt
3. Pozeral som na ponuku novych kotucov, vyfiltroval som si pre CenterLock + 180mm + pozeram tie vonkajsie utahovanie -> avsak ta vnutorna diera na obrazkoch u kazdeho kotuca vyzera odlisne (niektore su hladke, niektore maju nejaky vzor, niektore diery vyzeraju vacsie/mensie). Je to jedno a nemusim sa na to pozerat a utiahnem to na svoj naboj alebo musim hladat specificky tvar podla toho ako to uvidim na svojom sucasnom odmontovanom kotuci resp da sa to podla naboja zistit presne ktory typ potrebujem?
4. Mozete rovno odporucit nejaky dobry kotuc (iba 1.8mm) prosim tip na kazdu kategoriu lowend/midend/highend cenu? Pozeral som ze tuna v eshope vo vacsine pripadov nie je uvedena hrubka kotuca a jedina moznost bude len sa pytat v otazkach produktu ci ma dany kotuc 1.6mm alebo 1.8mm

Dakujem za rady.

Prílohy:

center_lock_1.jpg
center_lock_1.jpg 137.36 KiB thumb_up0thumb_down

06.01.2023 - 16:18:23
00
1. Treba ti kľúč na hollowtech stred, sú rovnaké ako na vonkajšiu maticu na centerlock. Napr. tento, pripadne hocijaký iný.

https://www.mtbiker.sk/shop/servis/naradie/stahovaky-na-stredy/shimano-tl-fc32-kluc-plochy-na-misky-hollowtech-ii.html

2. Momentový kľúč nepoužívam. 40 NM je dosť na to aby som sa bál, že strhnem závit. Používam ho len na momenty do 15-20 NM.

3. Kotúč pre vnútorné a vonkajšie uťahovanie je rovnaký. Rôzna je len matica. Kúp hociktorý a buď použi maticu, čo máš alebo ak je zničená tak kúp novú. Stojí okolo 3-4€.

4. Kotúč asi neporadím. Možno by som zobral SRAM Centerline ak sa robí pre centerlock. Mám s nimi dobré skúsenosti, vydržia dlhšie ako Shimano. Prípadne Magura má trochu hrubšie kotúče, len tiež neviem či robia aj Centerlock. Čosi sa mi marí, že hej.
06.01.2023 - 16:27:12
11
Este doplním, podľa hrúbky sa vôbec neorientuj. Platničky v strmeni sa roztiahnu na koľko treba. A kotúče sa delia buď len na organické platničky, to sú tie lacnejšie, nekvalitnejšie. A potom na tie, čo znesú aj metalické. Tie sú trochu drahšie a kvalitnejšie.
06.01.2023 - 16:55:31
00
volodaj napísal:
Este doplním, podľa hrúbky sa vôbec neorientuj. Platničky v strmeni sa roztiahnu na koľko treba. A kotúče sa delia buď len na organické platničky, to sú tie lacnejšie, nekvalitnejšie. A potom na tie, čo znesú aj metalické. Tie sú trochu drahšie a kvalitnejšie.


Ak je hrubsi kotuc tak je asi vacsia pravdepodobnost ze sa nepokruti, ci? Tiez predpokladam ze jeho zivotnost by mala byt dlhsia lebo ak 1.6mm sa ma menit pri 1.5mm (maju to kotuce niekde explicitne vygravirovane tj kazdy kotuc to ma urcene podla vyroby alebo to je len vseobecny uzus?), tak 1.8mm ak bude mat uvedene ze sa musi menit napriklad pri 1.6mm tak ho logicky budem moct dlhsie jazdit, ci zle uvazujem?

Akoze mozem rovno kupit kotuc ktory moze aj na metalicke dosticky (predpokladam ze ked je metalicky lepsi tak organicke mozem nanom pouzit implicitne, tak? len opacne to nejde?), aby som pri najblizsej vymene dosticiek presiel z organickych na metalicke. Len mam dost zvlastne brzdy ZOOM HB875/CL180
06.01.2023 - 17:20:47
00
Este otazka mimo uvedenu temu, chcel by som si kupit taky minimalisticky predny blatnik na vidlicu: Suntour XCR34, AIR, LOR, DS, 140mm, boost™ 15x110axle
Prikladam obrazok, vidim ze su tam nejake dierky na pripadne srubky, nikde som nedohladal ci na to su standardizovane blatniky podla sirky ktore sa do toho daju uchytit alebo sa vsetky uchytenia riesia iba paskami?

Prílohy:

vidlica.jpg
vidlica.jpg 157.36 KiB thumb_up0thumb_down

06.01.2023 - 17:32:47
00
https://www.cycology.sk/blatnik-predny-sr-suntour-pre-axon34-boost-raidon34-boost-xcr34-boost-p1502849/
07.01.2023 - 08:01:24
10
Ono to vážne existuje a ani to nevyzerá zle... Škoda že na moju Piku nie (až na o rok novšiu)
07.01.2023 - 17:48:30
00
A na takyto kotuc aky kluc potrebujem? Dakujem

Prílohy:

kotuc_2.jpg
kotuc_2.jpg 154.81 KiB thumb_up0thumb_down

08.01.2023 - 11:24:15
00
napr. tento
https://www.mtbiker.sk/shop/servis/naradie/stahovaky-na-kazety/kovys-stahovak-na-kazetu-shimano-hg-pozink.html
08.01.2023 - 11:29:15
10
Podla obrazku to vyzera ze aj ked mam center lock mozem kludne vybrat aj kotuc s 6 dierkami, kedze unasac ma u mna srubky a nie nity, ci?

Prílohy:

IMG_20230318_173340.jpg
IMG_20230318_173340.jpg 157.51 KiB thumb_up0thumb_down

18.03.2023 - 21:00:29
00
tieto "super kvalitne" kotuce nemaju standardnu 6-dierovu roztec! Takze jedine origos centerloc/6-dierovy klasicky kotuc pomocou normalnej redukcie
18.03.2023 - 21:09:20
01
keyboard_arrow_up