Riešim nákup nových kolies na cesťák a preto by som Vás chcel poprosiť o Vaše skúsenosti a prípadne nejaké tipy. Momentálne vážne uvažujem o Fulcrum Racing 5 Evo len neviem ako by to bolo s dostupnosťou náhradných dielov. Cenová hladina asi do tých 300 Eur, nie som žiadny veľký pretekár.
Aké šírky ráfikov sú teraz v móde? Jazdím viac MTB tak to aj viac sledujem ale čo sa týka cesty som skôr "začiatočník" Plánujem do budúcna zainvestovať do karbónových kolies tak si chcem urobiť trocha rozhľad. Plášte momentálne jazdím 25C na 19mm ráfiku ale do budúcna zvažujem aj 28C plášte.
SumecSK Na ceste je to s rafikmi asi este vacsi cirkus ako v MTB? Obcas nahodis 25c na 19tku a mas z toho realne 28c, ludom ale nikdy nestaci. Karbonove rafiky "raziace cestu aerom" idu cez 20mm, mozno s vynimkou Shimano a Mavic. Hlinikove sa drzia medzi 18-21.
Za mna 19-20 je super, 17-18 stale dostacujuce (aj na 28-30c).
Tiež je pre mňa záhadou,čo vlastne ,,dať pevnejšie špice" znamená.Môžeš nám napísať,čo vlastne chceš týmto dosiahnuť? Ja som si tiež teraz na jar vyplietal cestné kolesá -ráfiky zostali, menil som špice a náboje,tak by ma to zaujímalo.
Tiež je pre mňa záhadou,čo vlastne ,,dať pevnejšie špice" znamená.Môžeš nám napísať,čo vlastne chceš týmto dosiahnuť? Ja som si tiež teraz na jar vyplietal cestné kolesá -ráfiky zostali, menil som špice a náboje,tak by ma to zaujímalo.
Aby sa tie kolesa podomnou nekrutili a nesuchali o brzdu Napriklad tu vs. spice, ktore je vidiet po pretoceni na 7:40 https://youtu.be/YI6I5b23r4M?t=395
Zoslabovane spice (s redukovanym prierezom v strede) pripadne spice s mensim priemerom maju za predpokladu rovnakeho materialu (a teda rovnakeho modulu pruznosti) vacsie predlzenie pri rovnakom zatazeni a teda vypletene koleso bude flexibilnejsie - menej tuhe. Da sa to ciastocne elimimovat vyssim predpatim, ale ma to limity (pevnost spice, pevnost priruby naboja)...
Kiny Lacne - lahke - pevne, vyber si dva, ako vravi Tom Ritchey.
Bolo by fajn dat specifikaciu tych kolies, pripadne povedat aj nieco o rame, o vykone jazdca.
Ano,ja som tiež kvôli tomu preplietal,pretože tie ,,blatové" výplety kde je limit na strane kazety max.120kg/f tak opačná strana má koľko-80? sú dobré akurát pre 60-65 kg chrtov.Ja nie som žiadny ťažkotonážnik(73kg) a vytáčalo ma,keď som sa zdvihol zo sedla a krútilo sa to a drelo o ráfik.Ako sa správajú také kolesá pod 90-100 kg jazdcom? Ja som to vyriešil radikálne,vymenil som náboj(iný typ a vzdialenosť prírub a pomer špicov) dal som tam 3,2mm ploché špice, pod niple dal 1mm hrubé podložky,do každého niplu som švacol loctitu,aby som eliminoval povoľovanie a výplet napol na vyššie hodnoty,ako je max.môjho ráfika(130kg/f)Odvtedy mám na výjazdoch pokoj,to sa nedá porovnať s tým,čo som mal pôvodne.
Ono to, ako sa bude koleso správať,záleží od veľa vecí,ale podľa mňa asi najviac od náboja-rozmer a vzdialenosť prírub, pomer špicov(či 1:1,2:1,G3) ale vôbec netušíme,či sa bavíme o karbonových alebo hliníkových ráfoch,ak by si dal konkrétne info o ráfiku,nábojoch a špicoch tak tu je určite dosť vypletačov,ktorí by vedeli poradiť.
Ahojte, vedeli by ste mi odporucit cestne kolesa, ktore "vydrzia"? Vymenil som OEM, ktore dosli na bicykli, za DT Swiss P1800 a po par kilometroch zacalo zadne koleso cinkat. Na forach som dodatocne nasiel ze tym trpia dost casto, takze pojdu naspat a hladam nieco ine. Mam skoro 100 kil takze vahu vobec neriesim, chcem aby boli pevne a nieco vydrzali.
Tie ffwd tyro/ryot nie somsi istý, ktoré, ma kamoš(cez 100kg) už dva roky, cez 5000 km a chváli si.
Ja som kupoval minulý rok fulcrum racing 4 db (cca88kg a zatiaľ len 1000km) a som spoko. Musíš sám vedieť, koľko chceš investovať.
Ak mi spravia sluzbu kolesa za 300-400e budem velmi stastny Nenahanam sa za sekundami. Casto jazdim sam daleko z domu, na prvom mieste je pre mna spolahlivost. Chcem sa vyhnut prekvapeniam a aby som ich po par mesiacoch musel nosit do servisu lebo pod takou vahou nefunguju. V tom pripade by som si radsej na zaciatku priplatil a mal pokoj. Neviem posudit, ci je to nutne, zatial som sa vvzdy vozil len na kolesach, co dosli na bicykli.
Cicon Ja som kus cez 100kil a na CTM Koyuk jazdim tieto https://www.muziker.sk/mavic-allroad-s-pair-disc-center-lock
Len som ich kupoval za 330e, teraz kus podrazili. Najazdenych okolo 1500km, vacsinou jazdenie do prace, ale zazili aj par gravel vyjazdov. Zatial bez problemov. Velka vyhoda, ze nemaju diery na spice na rafiku a bezduse drzia tlak 2-3 tyzdne. Tiez som ich kupoval ako vymenu povodnych kolies, ktore ma nezvladali...
Skusim aj ja trochu obdobne (nastastie poziadavka nie pre mna) - karbon kolesa, idealne 60mm rafik, disc brakes, jazdene TL - vaha jazdca 110kg. Mavic sa neosvedcil...
Zasielanie zaujímavých akcií a noviniek emailomZasielanie zaujímavých akcií a noviniek emailomZasielanie darčekov a možnosti výhodnejšieho nákupuZasielanie Akcie týždňa
Zvoľ si, prosím, o ktoré informácie máš záujem:
Raz za týždeň / mesiac posielame súhrn toho čo pribudlo na MTBIKERi. Nikdy neposielame reklamu ani iný spam.
K narodeninám a meninám posielame menší darček s možnosťami výhodnejšieho nákupu a občas posielame email s akciami na tovar, ktorý Ťa môže zaujímať.
Raz za týždeň posielame súhrn našej Akcie týždňa a občas posielame email o špeciálnych akciách a novinkách v našom e-shope.
Dávam spoločnosti MTBIKER community s.r.o., so sídlom 225, Hrádok 916 33, Slovensko, IČO: 52 770 222, súhlas na zasielanie bezplatných informácií podľa špecifikácie uvedenej vyššie a so spracúvaním mojich osobných údajov na tento účel. Môj súhlas je dobrovoľný a beriem na vedomie, že mám právo ho kedykoľvek odvolať v sekcii Nastavenia e-mailov. Zároveň potvrdzujem, že som sa oboznámil(a) s informáciami v sekcii Ochrana súkromia a osobných údajov.
check_circle
error
MTBIKER používa cookies
Súbory cookies používame na zabezpečenie funkčnosti webu a na personalizáciu obsahu. S Tvojim súhlasom ich budeme používať na meranie užívania webovej stránky, k personalizácii a na zobrazenie relevantných reklám a informácií. Ak nám udelíš súhlas, môžeš ho zrušiť alebo môžeš zmeniť svoje preferencie v sekcii Nastavenia cookies. Ak nesúhlasíš s ukladaním cookies, môžeš ich odmietnuť. Viac o cookies si môžeš prečítať v sekcii Ochrana súkromia a osobných údajov.
Za mna 19-20 je super, 17-18 stale dostacujuce (aj na 28-30c).
Aby sa tie kolesa podomnou nekrutili a nesuchali o brzdu
Bolo by fajn dat specifikaciu tych kolies, pripadne povedat aj nieco o rame, o vykone jazdca.
Ano,ja som tiež kvôli tomu preplietal,pretože tie ,,blatové" výplety kde je limit na strane kazety max.120kg/f tak opačná strana má koľko-80? sú dobré akurát pre 60-65 kg chrtov.Ja nie som žiadny ťažkotonážnik(73kg) a vytáčalo ma,keď som sa zdvihol zo sedla a krútilo sa to a drelo o ráfik.Ako sa správajú také kolesá pod 90-100 kg jazdcom? Ja som to vyriešil radikálne,vymenil som náboj(iný typ a vzdialenosť prírub a pomer špicov) dal som tam 3,2mm ploché špice, pod niple dal 1mm hrubé podložky,do každého niplu som švacol loctitu,aby som eliminoval povoľovanie a výplet napol na vyššie hodnoty,ako je max.môjho ráfika(130kg/f)Odvtedy mám na výjazdoch pokoj,to sa nedá porovnať s tým,čo som mal pôvodne.
Ono to, ako sa bude koleso správať,záleží od veľa vecí,ale podľa mňa asi najviac od náboja-rozmer a vzdialenosť prírub, pomer špicov(či 1:1,2:1,G3) ale vôbec netušíme,či sa bavíme o karbonových alebo hliníkových ráfoch,ak by si dal konkrétne info o ráfiku,nábojoch a špicoch tak tu je určite dosť vypletačov,ktorí by vedeli poradiť.
Celkom sa mi pozdavaju mavic allroad alebo fulcrum 5 ale nenasiel som na ne recenzie https://www.mtbiker.sk/shop/kolesa-a-rafiky/vypletene-kolesa/cestne-kolesa/mavic-allroad-disc-cl-cestne-vypletene-kolesa.html https://www.fulcrumwheels.com/en/wheels/road-bike-wheels/racing-5-db
Pripadne ma vyznam priplatit si za vyssiu radu (vydrzia viac rokov)? Karbon samotny pre mna urcite vyznam nema no na FFWD som cital dobre ohlasy, ze vydrzia https://sportano.sk/p/66449/ffwd-carbon-tyro-fcc-shimano-kolesa-cierne-astyrofccffwdgrsh
Ja som kupoval minulý rok fulcrum racing 4 db (cca88kg a zatiaľ len 1000km) a som spoko. Musíš sám vedieť, koľko chceš investovať.
Len som ich kupoval za 330e, teraz kus podrazili. Najazdenych okolo 1500km, vacsinou jazdenie do prace, ale zazili aj par gravel vyjazdov. Zatial bez problemov. Velka vyhoda, ze nemaju diery na spice na rafiku a bezduse drzia tlak 2-3 tyzdne. Tiez som ich kupoval ako vymenu povodnych kolies, ktore ma nezvladali...