Po veľmi nepríjemnom víkendovom zážitku na Vrchárskej cyklomagistrále z Malého Borového do Malatinej,keď som 80% bike tlačil po totálne zničenej cyklotrase honosne nazývanej cyklomagistrála,by som sa vás chcel opýtať,či si tiež nemyslíte,že by mali ničitelia našich lesov mať povinnosť zo zákona opraviť po sebe všetky/aspoň/oficiálne cyklotrasy a tiež turistické trasy po sebe opravovať a očistiť od orezaných konárov,tak ako ma každý zo zákona dať cestu po znečistení do pôvodného stavu.
09.05.2023 - 19:39:35
02
Bohužiaľ, momentálne de iure neexistuje právna kategória "turistická trasa" a "cykloturistická trasa" a tak (veľmi zjednodušujem) ničitelia nemajú čo napravovať. Lesný zákon im ukladá udržiavať cesty v stave primeranom ich účelu a tým je starostlivosť o les a nie cykloturistika. No a teda cesta priemeraná traktoru či offroadu vyzerá inak, ako cesta primeraná bicyklu.

Bohužiaľ II., v parlamente síce je práve zákon o turistických trasách (tu je link), ktorý by tento stav do značnej miery riešil, ale takmer na 100% nebude vďaka nadpráci poslancov a eminencií SME rodina prijatý.
09.05.2023 - 19:46:37
05
stretávam sa s tým v okolí ZV, Kremnické vrchy, Štiavnické vrchy zo strany od ZV. chápem, že ťažba sa robiť musí, nechápem že pri tom doslova roz*ebú značené trasy ako turistické, tak aj cyklo a jednoducho nechajú tak. tuto od ZV na Ostrú lúku je jeden veľmi pekný úsek lesom, bohužiaľ aj v strede leta človek vyjde odtiaľ zablatený. po ťažbe tam zostali koľaje, celoročne sa tam drží voda a neodteká, hoci svah je strmý a trvá to roky. pokiaľ na to nebude zákon a pokuty, neverím že sa niečo zmení.
09.05.2023 - 19:59:58
00
Dnes som sa motal medzi Borinkou a Mariankou. Na cyklotrase stojí naštartovaný stroj na približovanie, vodič na mňa pozerá, ako sa predieram bahnom, stačilo, keby sa pár metrov posunul, ale nie. To, čo robia firmy, pracujúce pre štátny podnik Lesy, je v úplnom rozpore so záväzným nariadením, kde sú dodavatelia povinní dať cestu, trasu do pôvodného stavu.
Bod 4.5
https://www.lesy.sk/files/OZ/Trencin/Vseobecne-zavazne-poziadavky.pdf

Je aj na nás, aby sme tieto veci pranierovali, upozorňovali lesné správy, aby si láskavo kontrolovali, čo im robia dodavatelia. Nafoťte miesto a posielajte to priamo kompetentným s poznámkou, že budú informované aj médiá. To, čo sa deje v lesoch je už anarchia !

https://www.lesy.sk/o-nas/organizacne_zlozky/


Naposledy upravil Mak dňa 09.05.2023 - 20:37:53, celkovo upravené 1 krát.

09.05.2023 - 20:24:57
00
Čo sa dá robiť .ale zase si treba uvedomiť že bez nich by žiadne cyklotrasy po horách neboli..sú to zvaznice vybudované na ťažbu dreva
09.05.2023 - 20:35:51
00
nemo1 Prečítaj si bod 4.5 VZN čo som dal vyššie, takže nie že, čo sa dá robiť, ale čo musia robiť.
09.05.2023 - 20:42:35
00
Juloilja napísal:
Po veľmi nepríjemnom víkendovom zážitku na Vrchárskej cyklomagistrále z Malého Borového do Malatinej,keď som 80% bike tlačil po totálne zničenej cyklotrase honosne nazývanej cyklomagistrála,by som sa vás chcel opýtať,či si tiež nemyslíte,že by mali ničitelia našich lesov mať povinnosť zo zákona opraviť po sebe všetky/aspoň/oficiálne cyklotrasy a tiež turistické trasy po sebe opravovať a očistiť od orezaných konárov,tak ako ma každý zo zákona dať cestu po znečistení do pôvodného stavu.


Však je to tu paráda :muscle: :lol:
A to si tadiaľ ešte nešiel po daždi.
Kvalitné lepivé blatko a keď očistíš bike, budeš zrobený ako baník :lol:
K nám by mali chodiť testovať bike komponenty a zimné návleky :lol:
09.05.2023 - 20:46:35
05
Ale aj tak nechápem, že prečo si tlačil?
Teraz je sucho, pekne sa to dá jazdiť úplne celé. Sú tam síce koľaje od traktorov, ale nič, čo by nebolo zjazdné.
Problém je len občasné blato, ale takých dní v roku zasa nie je až tak veľa.
09.05.2023 - 21:05:26
12
zalezi aj aku ma clovek techniku jazdy. na slovenku je ako cyklotrasa povyznacovane vselico. mam co to pojazdene a zazil som teda toho dost. v slovenskych lesoch musis ratat aj s nemoznym.
a ano - da sa povedat ze drviva vacsina lesnych ciest je budovana za ucelom tazby. polne zase na presun techniky. da sa povedat ze vyznacenie cyklocesty je len dobra vola vlastnikov pozemkov. ak by sa mali zaviazat aj za ich zjazdnost tak nikto nic nepodpise.
to ze sa ti tazbar neuhne je take - moze, nemusi. on je v praci a pracuje a ty mu vlastne zavadzias a este na teba musi davat pozor, v podstate tam nemas co hladat - vacsinou si miesta tazby aj oznacuju zakazom vstupu. ja to tak vzdy beriem, respektujem ich, ak sa neda bezpecne obist, pockam kym ma zaregistruje, dorobi si a pusti. necakam ze mi bude uhybat. ak uhne je to jeho dobra vola a vzdy gestom podakujem.
to by bolo z pohladu cyklistu

zo vseobecneho pohladu - aj mimo znacenych tras - je mi bluvno z toho ako si sukromna firma vytazi les za co najnizsie naklady, rozdrbe cesty, necha po sebe spust a nasledne sa to opravuje z nasich (statnych) penazi, kedze vacsina tych ciest su statne. nuz a su schovane v lese kde to nikto nevidi, hlavne nie hlasne truby a konzumne media. videl som aj pekne tazby, po tazbaroch cisto, cesty zrovnane ale to boli fakt len vynimky.

prilozim jednu nad Zilinou - kedysi tam bolo tusim aj C-ko ktore tam uz nieje. obist sa to dalo jedine lesom na peso - niekolko km usek. mal som prave bike s taskou - bolo to v ramci 2 dnoveho vyjazdu https://www.mtbiker.sk/forum/post1617110.html#p1617110 a nad borovym bolo par kaluzi ale pamatam si to skor ako spestrenie a peknu trasu.
09.05.2023 - 21:33:25
06
PINY napísal:
Však je to tu paráda :muscle: :lol:
A to si tadiaľ ešte nešiel po daždi.
Kvalitné lepivé blatko a keď očistíš bike, budeš zrobený ako baník :lol:
K nám by mali chodiť testovať bike komponenty a zimné návleky :lol:

Si mi oživila spomienky na Žaškov, bol som tam asi 2x a dopadol som rovnako ak nie horšie a to som tam nešiel úplne bezprostredne po daždi. Milujem oravský íl :lol:
09.05.2023 - 23:35:45
02
A veď nech pridá nejaké fotky z nedele a tej rozbitej trasy aj Juloilja, nech vidíme s čím to tam bojoval :muscle: :lol: ;)
10.05.2023 - 07:29:13
01
PINY napísal:
Ale aj tak nechápem, že prečo si tlačil?
Teraz je sucho, pekne sa to dá jazdiť úplne celé. Sú tam síce koľaje od traktorov, ale nič, čo by nebolo zjazdné.
Problém je len občasné blato, ale takých dní v roku zasa nie je až tak veľa.

V sobotu sme boli na túre v Prosieckej,a pekne sme zmokli.
10.05.2023 - 07:36:47
00
Vsetko tu uz bolo povedane, ci skor napisane. Bohuzial je to tak, lesne cesty a zvaznice boli vytvorene pre zvazanie dreva, zachranne zlozky atd., poziarne cesty a nie pre bikerov. Je to ich pracovna napln a my sme tam v ramci volneho casu a nebyt tohto priemyslu, tak by sme v konecnom dosledku nemali ani kade jazdit. A tym to neobhajujem, ale vzdy sa tym aspon utesujem :( To ze niekde vyuziva znacena trasa tuto existujucu je len "dobra vola" a nezarucuje jej priechodnost vzdy a vsade. Aj ked uz by sa mohlo dat na to spolahnut... Je mi z toho smutno ked to vidim a pravidelne ma to tiez vytoci do nepricetna, ale skratka je to tak. Nastastie nie som typ expedicneho bikera a jazdim viac menej len po lokalnych a znamych trasach, tak ked viem ze niekde zacala tazba tak sa docasne v ramci vlastneho kludu tomu miestu radsej vyhybam. Bohuzial, dokaze to pokazit vylet, je to krute pre nas ale taky je zivot...
10.05.2023 - 08:53:18
02
Jauib, tak zasa občas také cesty vedia preveriť technickú zdatnosť jazdca a aj to , v akom stave je bike :D
10.05.2023 - 09:00:01
04
Ono to len o "dobrej vôli" až tak nie je... Značené cyklotrasy prechádzajú nie práve jednoduchým schvaľovacím konaním a vyžadujú súhlasy všetkých zúčastnených strán... Súčasne to znamená aj špecifikáciu povinností týchto strán... Jednou z týchto povinností je aj starostlivosť o tieto trasy aj zo strany majiteľa/správcu lesa a lesných komunikácií, za čo dostávajú aj peniaze... Takže keď lesníci pri ťažbe rozryjú lesnú cestu na ktorej sa cyklotrasa nachádza "na padrť", nie je to v poriadku... Stalo sa nám, že lesníci nám dokonca vytrhali aj stĺpiky so značkami a šípkami, "pretože im zavadzali", čo ale museli (či sa im to páčilo alebo nie) všetko vrátiť do pôvodného stavu... Ale všetko záleží aj na tom, ako je príslušná zmluva napísaná...
10.05.2023 - 09:18:16
13
keyboard_arrow_up