Áno však o to tu celý čas ide že ty ho nemôžeš predbehnúť z prava alebo nepredbehnut ale iba obist alebo ako to nazveme,ale on ti má uvoľniť ten pruh keďže si rýchlejšie jazdiace vozidlo za ním ale takychto zákonov a ludi čo to nenodržuju je vela takže tu to nedoriešime, a tieto članky ako je vysšie na sme podla mna niesu najštastnejšie lebo ludia potom myslia ze ozaj z každeho pruhu môžem ist kde ja chcem ked idem rýchlejšie ako ostatný? 🤔
21.02.2024 - 15:49:42
00
Len tam chyba jeden detail, a to ten, ze to (žiaľ) platí len v obci:

(5)
Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie
21.02.2024 - 15:50:35
01
perez napísal:
predchadzanie je okrem ineho definovane aj zmenou jazdneho pruhu. Ked si ho nemenil, tak si nepredbiehal. Ten policajt bol mimo. Potom by to znamenalo, ze ked ide na useku TT-BA niekto v uplne lavom povedzme 80km/h, tak zablokuje celu dialnicu, lebo by ho nikto nemohol predist v strednom alebo pravom pruhu.


Predchadzanie je definovane v paragrafe 15, kopirovat ho tu nebudem.
Ale skopirujem §10 ods 4 nech to este viac zamotam :)
(4) Ak je na ceste s dvoma a alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy taká hustá premávka, že sa utvoria súvislé prúdy vozidiel, v ktorých vodič motorového vozidla môže jazdiť len takou rýchlosťou, ktorá závisí od rýchlosti vozidiel idúcich pred ním, vozidlá môžu ísť súbežne vedľa seba (ďalej len „súbežná jazda“). Pri súbežnej jazde sa nepovažuje za predchádzanie, ak vozidlá idú v jednom z jazdných pruhov rýchlejšie ako vozidlá v inom jazdnom pruhu.


Policajt nebol mimo. Ja by som mu dal za 40e s tym, ze tych dalsich 20e ma za to, ze nepozera do spataka a robi blbosti rovno pred policajnym autom. Mimochodom ten jazdiaci 80 v lavom by to mal podla sadzobnika za 60e, lebo porusil §10 ods 1.
A ti experti, co obiehaju stylom rychlo skocim do laveho a idem 90 a vybrzdim tym toho, co ide 130 by to mali za 60e, lebo porusuju §36 ods4.

Cely zakon tu https://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-8
Sadzobnik pokut tu https://www.slovensko.sk/dokument.axd?id=19a5b1d2-4892-451f-87e3-a1c60093f6c1&langid=8180a719-8685-46a4-a77e-9f3400afbb57
Na citanie pre niekoho mozno privela textu, tak staci hladat klucove slova a vyssie spomenute paragrafy
21.02.2024 - 15:52:34
00
Zipsik napísal:
Toto som robil aj ja az pokym som si za to nevysluzil 20€ pokutku…

Policajt neriesil ze idiot isiel v strede…

Zevraj ja nemam co predbiehat z prava a mal som proste spomalit na rychlost toho v strede a pockat kym ho budem moct obehnut z lava 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Nie. Policajt riešil, že idiot predbiehal vpravo.

Ja som, človeče, naozaj fascinovaný touto tvojou extrémnou sebadôverou, kde to čo robíš ty je automaticky správne a ostatní, ktorí dosť možno aj neúmyselne urobli chybu (zas priznajme si, že nijako závažnú) alebo si len inak vykladajú nejaké pravidlo, sú idioti, trottli, kreténi a podobne. Trochu pokory by občas nezaškodilo, skús to niekedy, je to celkom fajn :-)
21.02.2024 - 16:03:19
00
kokos tomáš, čo keby si mi prestal vkldať do úst niečo čo som nenapísal? :D domýšľaš si nezmysli, nevnímaš celú debatu ako celok.... a úplne si odignoroval príspevok nad týmto mojím.. na ktorý som mojím príspevkom reagoval....

ja som vedel že tým že ho obehnem z prava porušujem prepisy, dokonca som aj vedel že za mnou ide policajné auto... ale úprimne, zaujímalo ma čo budú policajti riešiť viac... či debila ktorý ide pomaly v strede alebo mňa keď ho pokračovaním v pravom predbehnem... riešili mňa.. :)

inak nepísal som to sem pre to že by som mal pocit že ja som nič neporušil..ale keby si čítal celú diskusiu.. niekto nadomnou práve radil pokračovať pravým pruhom... a ja som to sem dal na vyvrátenie toho tvrdenia... pokračovanie pravým pruhom nieje správne a je to na pokutu...

PS: stále si myslím že stredopruhári sú tu tí problémoví... nebyť ich jazdy v strednom pruhu, podbiehanie z prava by neexistovalo :)
21.02.2024 - 17:26:35
01
perez napísal:
predchadzanie je okrem ineho definovane aj zmenou jazdneho pruhu. Ked si ho nemenil, tak si nepredbiehal. Ten policajt bol mimo. Potom by to znamenalo, ze ked ide na useku TT-BA niekto v uplne lavom povedzme 80km/h, tak zablokuje celu dialnicu, lebo by ho nikto nemohol predist v strednom alebo pravom pruhu.



áno presne tak mi bolo protiargumentované na moju otázku že čo ak by sa takto vliekol v ľavo alebo na 2vojpruhovej v ľavo... že či by sme sa mali všetci vliect za ním za debilom.. odpoveď policajta bola že áno... :D

proste z prava je to vždy na pokutu..a je jedno či meníš jazdný pruh alebo či len pokračuješ v tom pravom...
21.02.2024 - 17:29:25
00
Zipsik napísal:
kokos tomáš, čo keby si mi prestal vkldať do úst niečo čo som nenapísal? :D domýšľaš si nezmysli, nevnímaš celú debatu ako celok.... a úplne si odignoroval príspevok nad týmto mojím.. na ktorý som mojím príspevkom reagoval....

ja som vedel že tým že ho obehnem z prava porušujem prepisy, dokonca som aj vedel že za mnou ide policajné auto... ale úprimne, zaujímalo ma čo budú policajti riešiť viac... či debila ktorý ide pomaly v strede alebo mňa keď ho pokračovaním v pravom predbehnem... riešili mňa.. :)

inak nepísal som to sem pre to že by som mal pocit že ja som nič neporušil..ale keby si čítal celú diskusiu.. niekto nadomnou práve radil pokračovať pravým pruhom... a ja som to sem dal na vyvrátenie toho tvrdenia... pokračovanie pravým pruhom nieje správne a je to na pokutu...

PS: stále si myslím že stredopruhári sú tu tí problémoví... nebyť ich jazdy v strednom pruhu, podbiehanie z prava by neexistovalo :)


Nemám pocit, že by som ti čokoľvek vkladal do úst, akurát som napísal jednu vetu "tvojim štýlom." Sorry, nedalo mi :D

Jasné, že stredoprúhari sú problém, no vyblikávať ich, alebo im ukazovať fakerov za oknom za mňa rozhodne nie je najšťatnejší prístup. A už vôbec nie, ak máš možnosť predbehnúť ich zľava.

Predbiehanie sprava je imho takisto nič moc riešenie, aj keby to rovno nebolo pokutované, nemáš tam v prípade problémov veľmi kam uhnúť a skončiť vo zvodidlách či priekope len preto, že "on v tom strednom pruhu nemá čo hľadať" myslím si tiež nie je bohvieaký deal :-)

Vyhodiť smerovku, prejsť do ľavého, predbehnúť a zaradiť sa späť do pravého je myslím si postup, ktorým neriskuješ pokutu a nikoho tým neohrozíš, neobmedzíš ani nenaserieš. Akurát potom nemôžeš na internetoch machrovať, že, parafrázujem, vychovávaš stredoprúharov. Ale to je myslím si vec, bez ktorej sa dá celkom v pohode žiť :-)

A ako tu už bolo spomínané, je to na debatu a neplatí to úplne na 100 %, ale aj tak mám za to, že pokiaľ vyslovene nemusíš, lepšie je netrúbiť, neblikať a nezapínať fakerov. Analógiou budiž napr. agresívne hulákanie na pomalších bajkerov na maratóne v zjazde, čo je za mňa správanie na dosť nízkej úrovni. Jednoducho, "normálny pomalší" vrámci možností uhne a takisto "normálny rýchlejší" vie, že nie vždy sa to dá a niekedy je treba holt chvíľu počkať. Hulákaním sa akurát vyrába nervozita na oboch stranách, čo väčšinou ničomu neprospeje.
21.02.2024 - 18:27:46
00
ale ja nikde netvrdím že moje riešenie je ideál :D inak debata sa už celkom pohla od fakerov k tomu obiehaniu z prava a už som riešil len to takže neviem na čo sa stále vraciaš ku fakerom...

hneď niekoľko ľudí to už riešilo obiehanie z prava a preto som to zapojil do debaty... to je celé..aj Jezus písal že niekedy len pokračuje z prava napríklad.. tak preto som písal že ja som za to dostal pokutu.. tak nech si dá nabudúce bacha lebo to proste na pokutu je :)

inak k tím maratónom, zrovna tam bežne rýchlejší keď sa blíži zakričí "z prava " alebo "z ľava" aby pomalší vedel že ho niekto bude obiehať... čo je dosť podobné ako to bliknutie debilovi v strednom nech sa uprace rýchlejšiemu autu z cesty

PS: neblikám po každom v strednom pruhu...ale keď má stredopruhár minimálne 100metrov pred sebou voľno v prvom pruhu a vedla neho / za ním nieje nič okrem blížiaceho sa mňa, tak bliknem...
21.02.2024 - 19:14:37
00
§ 31 Výstražné znamenie
(1)
Vodič smie dávať zvukové výstražné znamenie len vtedy, ak je to potrebné na odvrátenie hroziaceho nebezpečenstva, a mimo obce aj na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla.
(2)
Vodič smie namiesto zvukového výstražného znamenia dávať svetelné výstražné znamenie prerušovaným zapínaním stretávacích svetlometov alebo diaľkových svetlometov; na upozornenie vodiča predchádzaného vozidla ho smie dávať aj v obci.
(3)
Ak je nevyhnutné upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky na hroziace nebezpečenstvo, najmä v prípadoch, keď je potrebné náhle znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo, vodič dáva svetelné výstražné znamenie zapnutím výstražnej funkcie smerových svietidiel. Funkciu výstražných smerových svietidiel možno v iných prípadoch použiť len za podmienok podľa odseku 1.
(4)
Výstražné znamenie sa smie použiť len v nevyhnutne potrebnom čase.
21.02.2024 - 19:30:24
02
ked byvas na spravnom mieste, tak vzdy vies kedy je sobota....klakson neklakson zakon nezakon
21.02.2024 - 23:59:28
00
Inak k tým ŠPZ-kam. Fakt je škoda že sa stávajú univerzálne a že sa mixujú regióny. Človek dakedy vedel predpokladať podľa špz ako sa dotyčný vodič bude správať a tiež že treba byť k nemu zhovievavejší, keď bol z iného mesta a nevyznal sa tu. Tiež autá z niektorých regiónov indikovali problémy.
22.02.2024 - 07:10:09
15
Aspoň nebudeš mať dvojaký meter, lebo nebudeš vedieť prečo by si ho mal mať 🙂
22.02.2024 - 08:10:53
06
Ešte k tej trojprúdovke, idem si pekne 110 v pravom, za mnou s rozumným odstupom nejaké nákladné auto, občas niekto "rýchlo" predbehol stredom, predo mnou dlho nikto a zrazu sa v strednom začalo blížiť auto, veľmi pomaly. Tak som si myslela, že ma predbehne a zaradí sa (alebo sa nezaradí :)) predo mňa ale teda že prednehne ale to auto išlo dlhšie nejak na úrovni medzi mnou a tým nákladným za mnou, potom vedľa mňa a potom diagonálne predo mnou a zrazu začalo spomaľovať, čím som ho v podstate "nechtiac" predbehla sprava. Čo má človek robiť? A to už som sa začala blížiť ku kamiónom v pravom tak by som aj tak musela spomaliť, lebo ten v strede ma vlastne blokoval v prejazde do stredného pruhu.
22.02.2024 - 08:33:08
00
Ponspravnoati by si sa mala preradit do laveho cez dva pruhy obehnut ho a zase sa zaradit doprava….

Ako pisem stredopruhar zbytocne ohrozuje teba kedze musis robit nebezpecny ukon (predbiehanie) a to hned cez dva pruhy…

Ale po spravnosti nemas na vyber nic ine.. bud ho obehnut cez dva pruhy alebo ostat v pravo a spomalit na jeho rychlost :)
22.02.2024 - 08:59:18
01
zipsik a spol, sú aj iné problémy v živote ako strednoprúdari a všeobecne ľudia, čo enem zavadzajú ?
22.02.2024 - 09:47:30
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up