zipsik, to bola skôr básnická otázka ale teda je asi blbosť začať spomaľovať podľa toho vľavo ( a tým "vybrzdiť" všetky autá za tebou) a čakať, kedy sa spomalením dostaneš za to auto aby sa dalo správne predbehnúť. To bol len príklad siotuácie, ktorá tvorí tak asi percento všetkých :)
22.02.2024 - 09:59:22
00
Ja by som tiež ocenil fundovane vysvetlenie situácie čo nastolila fixka, lebo zatiaľ tu boli pokusy vypichnúť ako to nie je, ale žiadne uveriteľné ako to naozaj je. A vzhľadom na to že túto tému vnímam ako otvorenú už určite viac ako desať rokov mám hypotézu, že žiadne jednoznačne nariadenie vo vyhláške neexistuje a každý si legislatívu vykladá podľa aktuálnej potreby...
22.02.2024 - 10:00:03
00
Tam proste platí pravidlo silnejšieho samca.
22.02.2024 - 10:28:07
00
Ja som si vtedy legislatívu vyložila tak, že v rámci plynulosti a bezpečnosti všetkých účastníkov premávky naokolo bolo lepšie nerobiť nič a nechať ho, nech sa vzďaluje :) ale spomenula som si na Spielbergov prvý film Duel :) ako jedno auto vytláčalo z cesty druhé a o tom bol celý film :)
22.02.2024 - 11:24:05
00
Nerozumiem co riesite. Vo fixkinej situacii predsa nepredbiehate auto co sa priblizuje zlava, ale kamion ku ktoremu sa blizite. A ten sprava po poli asi nepredbehnete, a teda pridate, aby ste zbytocne neblokovali auto v lavom, zaradite sa v bezpecnej vzdialenosti pred neho, predbehnete kamion ktory je v pravom a zaradite sa do praveho pred dany kamion. Auto iduce v strednom si bez zmeny ide v strednom. Problem v tejto situacii byva vtedy, ked to urobite neskoro, nedodrzite vzdialenosti a tym blokujete stredneho, alebo ho obmedzite ci ohrozite.

Alebo mozete spomalit, pockat kym sa auto iduce zlava dostane pred vas, zaradit sa za neho do stredneho, alebo az do laveho a predbehnut jeho aj kamion.
Osobne odporucam hlavne dat dostatocne vcas smerovku vlavo. Casto sa stane, ze auto v strede vtedy bud spomali, alebo prejde do laveho a vy sa v klude zaradite do stredu.
22.02.2024 - 12:22:23
01
cokupit napísal:
Predchadzanie je definovane v paragrafe 15, kopirovat ho tu nebudem.

Podla mna za skopirovanie stoji:
Predchádza sa vľavo. Vpravo sa predchádza vozidlo, ktoré mení smer jazdy vľavo a ak už nie je pochybnosť o ďalšom smere jeho jazdy. Pri jazde v pripájacom jazdnom pruhu alebo v odbočovacom jazdnom pruhu sa smie vpravo predchádzať aj vozidlo idúce v priebežnom jazdnom pruhu.

Nedefinuje sa tam, co je predchadzanie, paragraf len upresnuje sposob, ako sa ma predchadzanie vykonavat. Preto dava zdroj od pereza zmysel.
22.02.2024 - 13:53:18
00
Téma jazdy v strednom pruhu pri 3+ pruhoch je nevyriešiteľná, a je jedno, či je to cyklo, autíčkarske alebo iné fórum 🤣. V Rakúsku ešte horšie a v Taliansku úplný top. Ja jazdím v pravom (keď sa dá) a nevšímam si, koho v strednom "obieham".
22.02.2024 - 14:26:40
01
Zoidberg napísal:
Nedefinuje sa tam, co je predchadzanie, paragraf len upresnuje sposob, ako sa ma predchadzanie vykonavat. Preto dava zdroj od pereza zmysel.


Aky zdroj od pereza, nepresny clanok ktovie koho? Vyborne, riad sa nim. Jedine na com ale zalezi je zakon. A ten tu citoval aj miso a opravil pereza. Paragraf 10 ods 5 totiz specifikuje vylucne jazdu v obci plus stale sme sa bavili o situacii, kedy aj ja predchadzam kamiony a teda pre mna v danom momente neplati, nehovoriac o tom, ze som v strednom, a nie lavom pruhu. Co je na tom stale nejasne?
(5) Ak by vozidlá idúce v obci súčasne vo všetkých jazdných pruhoch bránili v jazde rýchlejšie idúcemu vozidlu, vodič, ktorý jazdí v ľavom jazdnom pruhu, je povinný ho čo najskôr uvoľniť; to neplatí, ak vodič používa ľavý jazdný pruh na obchádzanie, odbočovanie, otáčanie alebo predchádzanie.

(1) Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie
22.02.2024 - 14:49:30
00
Nejasne je to, ze nikde v zakone nie je definovane co to predchadzanie vlastne je.
22.02.2024 - 16:03:21
02
A? Co ti tam chyba? Riadis sa tym, co v zakone napisane je, nie co tam nie je. A nevymyslas si svoje definicie v zmysle, ze "pri predbiehani musis zmenit pruh". A este je aj moznost to nerobit, ked to nevies ;)
22.02.2024 - 16:34:34
00
Ved chyba definicia toho, co predchadzanie je. Pouzit teda mozno akurat slovnikove "dostavat sa pred niekoho". A kedze pravo je aj o slovickareni, azda by sa dalo argumentovat tym, ze som sa nedostal pred neho, iba som si spokojne pokracoval vo svojom pruhu, v ktorom on jakziv nebol.
22.02.2024 - 16:54:03
01
Ja by som subeznu jazdu (bez zmeny pruhu) nepovazoval za predbiehanie, cely zivot zijem v tomto zneni:

§ 10 Jazda v jazdných pruhoch "Pri súbežnej jazde sa nepovažuje za predchádzanie, ak vozidlá idú v jednom z jazdných pruhov rýchlejšie ako vozidlá v inom jazdnom pruhu."
22.02.2024 - 17:32:17
02
ako to tu mám ešte napísať... pokračovanie v pravom pruhu a obehnutie vozidla ktoré šlo pomalšie v strednom ma stálo pokutu.. proste ak je pred vami v hociktorom pruhu pomalšie vozidlo môžete ho obísť len Z ĽAVA
22.02.2024 - 17:46:05
01
Netvrdim, ze sa nemylim, ale argumentoval by som tymto paragrafom. Uz som raz vyhadal pokutu za rychlost v obci, kedze ma namerali pri predbiehani... a mal som pravdu.
22.02.2024 - 17:47:56
00
Dudo daj tu celý odsek, nie len jeho časť....toto je vytrhnuté z kontextu
22.02.2024 - 17:53:35
03

Výber z produktov

Prejsť do shopu (Príslušenstvo / Svetlá)
keyboard_arrow_up