Takže ďalší, čo tvrdí, že chodec a cyklista môžu všetko a šofér musí mať krištáľovú guľu.

Šofér má zodpovednosť. Ale nemá mať zodpovednosť za tuposť ľudí. Tiež má nárok na právnu ochranu.
13.03.2024 - 14:24:57
00
Nevkladaj mi do ust slova, ktore som nevyslovil/nenapisal, nazavadzaj prosim. Nic take som netvrdil. Ak nevidis rozdiel v miere zodpovednosti chodca, cyklistu a vodica motoroveho vozidla, tak niet uz o com diskutovat.
13.03.2024 - 14:31:43
05
Nie nevidím, všetci majú práva ak povinnosti.
13.03.2024 - 14:34:59
00
si dost off-topic bro
13.03.2024 - 14:42:00
05
perez vsak aj ty =)
Ludia tu budu obhajovat dovtedy kym sa to nestane im samym. To budu mat hned jasno, kto je na vine.
Vsetci ucastnici cestnej premavky maju svoje povinnosti.
Ked niekto argumentuje, ze mal predpokladat, mal vediet, tak aj ten slabsi ucastnik mal vediet, ze to auto ho rozmlati ked bude porusovat pravidla cestnej premavky.
Jasne, ze sa chrania ti slabsi ucastnici ale to neznamena, ze teda mozu vsetko.
13.03.2024 - 15:46:16
06
Dnes som skoro zrazil cyklistu, resp on mna, rutil si to po chodniku a cez prechod, Ja som ho nevidel, lebo tam je plny plot. Prosim, davajte pozor na to, ked uz porusujete zakon a netlacite bicykel po prechode vedla seba, tak aspon spomalte. V tomto pripade by bol vinnik cyklista, skody na aute vs na cyklistovi by boli jasne, clovek nema plechove telo.
13.03.2024 - 16:00:23
01
Keď vlak zrazí na priecestí auto/cyklistu/chodca, tak by podľa zmýšľania ,,mal predvídať" mal byť na vine rušňovodič, lebo mal predvídať, že vodiči/cyklisti/chodci nebudú rešpektovať svetelnú a zvukovú výstrahu, a niekde aj spustené závory, a budú prechádzať priecestím, a teda mal spomaliť vlak pred priecestím, keďže vlak je silnejší ako auto/cyklita/chodec, tak má väčšiu zodpovednosť. Čo tam po predpise, že ak sa dáva výstraha prerušovaným svetelným znamením a zvukovým znamením, a ak sa spúšťajú závory, sú spustené alebo sa zdvíhajú, vodič/cyklista/chodec nesmie prechádzať cez železničné priecestie. Ja len tak.
13.03.2024 - 22:31:33
04
Ak neratam deti, tak si dovolim tipnut, ze sofer, ktory nedokaze v dostatocnej miere odhadnut situaciu bude casto prave ten problematicky chodec co danu situaciu sposobi.
13.03.2024 - 23:00:20
03
Osobne vždy odmietam platiť pokuty za to že neviem predvídať. Ak by som totiž vedel predvídať, tak by som vedel že ma chytí policajt a nešiel by som tam. Naviac predvídavosť nieje vlastnosť ktorú má každý rovnako rozvinutú.
Ak to s tou predvídavosťou chcú zlegalizovať, mala by byť predvídavosť zahrnutá do výuky v autoškole a testovaná pri praktických skúškach pred vydaním vodičáku.

To ako by podvedený manžel mal predvídať že jeho žena je v hĺbke duše devka, alebo že nieko mal predvídať že banka krachne a vybrať si peniaze ešte pred tým ... alebo že som mal predvídať že mi ukradnú bicykel ... ľudská mysel nie vždy je schopná vygenerovať všetky potenciálne možnosti čo sa môžu stať. A za to by človek nemal niesť takú zodpovednosť.
14.03.2024 - 10:29:25
00
Jano1987 napísal:
Nabudúce to nemusí byť autobus, môže to byť červená na semafore, môže vybehnúť spoza zaparkovaného auta, alebo si to len tak zrazu strihne z chodníka na cestu, vybehne v noci z lesa atď. Šofér nemá krištáľovú guľu, ani nemá nadprirodzené schopnosti...


Ak máš vodičák a spomína sa autobus, resp. blbosť ľudí s tým spojená, tak si dohľadaj zákon o cestnej premávke č. 8/2009 §14 bod č. 2 "Vodič je povinný pri obchádzaní stojaceho vozidla pravidelnej verejnej dopravy osôb prihliadnuť na možnosť vbehnutia osôb na vozovku a jazdu prispôsobiť tak, aby neboli ohrozené; to platí aj pre vodiča vozidla jazdiaceho v protismere. Osobitnú pozornosť musí vodič venovať, ak ide o autobus označený ako autobus prepravujúci deti."
15.03.2024 - 11:42:54
01
Toto je to spravne slovo Prihliadať na možnosť…. a nie Predvidať.
15.03.2024 - 12:22:22
00
Mám vodičák.

V zmysle zákona 8/2009 Z.z. (o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
§ 53

(1) Pri prechádzaní cez cestu je chodec povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Na priechode pre chodcov sa chodí vpravo. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, ak prichádza vozidlo s právom prednostnej jazdy; ak sa chodec nachádza na vozovke, musí takémuto vozidlu bez meškania uvoľniť priestor na prejazd. Chodec je povinný umožniť električke plynulý prejazd.

(2) Chodci, ktorí prechádzajú cez priechod pre chodcov, musia brať ohľad na vodičov prichádzajúcich vozidiel najmä tým, že neprechádzajú jednotlivo, ale v skupinách. To platí aj voči vodičom odbočujúcim na cestu, cez ktorú chodci prechádzajú. Chodec nesmie vstupovať na vozovku, a to ani pri použití priechodu pre chodcov, ak vzhľadom na rýchlosť a vzdialenosť prichádzajúcich vozidiel nemôže cez vozovku bezpečne prejsť. Iným účastníkom cestnej premávky ako chodcom je používanie priechodu pre chodcov zakázané.

(3) Mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. Chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, len ak s ohľadom na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel nedonútia ich vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.

(4) Pred vstupom na vozovku sa chodec musí presvedčiť, či tak môže urobiť bez nebezpečenstva, a len čo vstúpi na vozovku, nesmie sa tam bezdôvodne zdržiavať ani zastavovať. To platí na priechode pre chodcov i mimo neho. Chodec nesmie prekonávať zábradlie ani iné zábrany.

Takže skús ešte raz, že kto hrubo porušil predpisy.
15.03.2024 - 12:29:32
00
Ak by som mal ako vodiť predvídať všetky možnosti a prispôsobiť tomu jazdu, aby som bezpodmienečne mojim konanim odvrátil všetky rizikové situácie, tak by som musel jazdiť max do 30km/h, všade aj na diaľnici. Akonáhle ak idem viac ako 30km/h, tak sa musím spoliehať na to, že všetci učastníci budú dodržovať svoje pravidlá (vodič, cyklista aj chodec), lebo pravidlá sú nastavené tak, že keď ich budú všetci dobodky dodržovať, tak sa nikomu nič nestane. Ísť autom 30km/h vždy a všade nie je samo o sebe problém, ale to potom súkromné auto bude zbytočné pre 99% populácie…
15.03.2024 - 12:47:13
01
napriek tomu, e máte zákonnú pravdu ... dokonca aj Jano ju má ... napriek tomu ja osobne budem naďalej v situáciách ako je tá zastávka autobusu alebo všeobecne na sídlisku mať oči na stopkách nohu ba brzde a pozornosť na 365%
15.03.2024 - 13:58:06
01
a to je stále málo....
15.03.2024 - 14:01:23
00
keyboard_arrow_up