Volodja napísal:
Áno, existuje 100% istota, že nebola mierená na cieľ v Poľsku.

Podľa mňa je to úplne jedno. Rusi nemajú žiadne právo tade tie rakety posielať. Poliaci už majú dvoch mŕtvych, lebo tam zablúdila UA PVO a jediný dôvod je ten, že Rusi úmyselne lietajú v hraničnom pásme. Ja by som si dovolil tvrdiť, že rovnako dúfajú, že dôjde k ďalším podobným incidentom. Jediný spôsob ako tomu predísť je tie rakety zostreľovať. Vtedy majú aspoň pod kontrolou, kde sa o zostrel pokúsia. A mali by sa samozrejme predtým dohodnúť s UA a dať Bielorusku na vedomie,že rakety smerujúce na Poľsko sú neakceptovateľné a ak si s tým Bielorusi nevedia poradiť, bude zostrelené ešte pred vstupom nad PL územie.
24.03.2024 - 17:30:09
02
predvolali si rus.velvyslanca...určite mu strašne vynadali.
24.03.2024 - 17:32:32
00
Poliaci vedia prečo nezostreľujú. Ja nie. Možno zostrelením rakety by trosky ohrozili poľské územie, možno bieloRuZZ chce zistiť presné pozície PVO, možno RuZZ provokuje a ktovie ešte aké možno je za tým. Mám pocit, že všetci ovládame vojnovú taktiku na úrovni "lodičiek"
24.03.2024 - 17:38:50
02
Otázka, je či ju technicky vôbec boli schopní počas tých 39 s zostreliť....Nepredstavujme si to tak, že PVO-čkou majú pokrytý každý centimeter štvorcový územia....🤔
24.03.2024 - 17:52:25
01
SlavoSToto nie je vojenska taktika, toto je politika A ja nehovorim, co maju Poliaci robit. Hovorim, ze ignorovat rakety narusujuce hranicu nevedie ku ochrane zivotov a objektov, je to len ignorovanie problemu a kym tam tie rakety budu lietat, vdy bude riziko, ze si to niekto odnesie. A dokazom je to, ze uz takto zomreli dvaja Poliaci.

bladerunner
Co sa tyka prevedenia vojenskeho prevedenia, je to celkom jednoduche. Poliaci maju podstatne vacsi moznosti, ako tie rakety sledovat, ako Ukrajinci. Vedeli presne na kolko sekund a presne kde ta raketa prekrocila hranice. Maju k dispozicii najnovsie NATO monitorovacie lietadla, ktore nepretrzite v okoli monitoruju, kedze nedaleko je letisko Rzesow, kadial prudi pomoc od NATO na UA. Takisto vedia, kedy su tie strely vypalene, Maju F16, ktore su podstatne modernejsie, nez cokolvek co UA momentalne ma. Nepotrebuju ziadne pozemne PVO, staci po tom, co Rusi odpalia strely s plochou drahou letu. (nie je az tak casto) poslat do vzduchu par F16, a tie pockaju si pri hraniciach a rakety zostrelia.
24.03.2024 - 18:47:31
02
Nevieme podrobnosti, takže sú to len špekulácie....
Áno, zistili na radare, že narušila ich vzdušný priestor, o 39 s bola mimo, zrejme dopredu nevedeli, že sa tak stane a neboli nachystaní🤔🙄... písali, že strela bola vypálená z bombardéra, ale nepísali kde, ako dlho letela pred vstupom do PL vzdušného priestoru....ja si fakt nemyslím, že je to také úplne jednoduché behom pár sekúnd "dať dole" takú raketu, ktorá neletí presne tam, kde máš "zacielenú" PVO
24.03.2024 - 20:10:21
01
Ako mali asi Poliaci tú raketu zostreliť? Neviem koľko batérií PVO majú, ale majú ich rozmiestnené okolo strategických objektov a nie na hranici kde okrem pár dedín nič nie je. Za 39s si pilot stíhačky ledva stihne zapnúť kombinézu a nie priletieť k cieľu. Ďalšia vec je bezpečnosť obyvateľstva na zemi a civilného letectva. Raketa letela podľa všetkého z juhu a v tom výbežku zaletela nad poľské územie. Si to dosť predstavujeme ako Hurvínek válku, ale vzdušný priestor nikdy nebude 100% chránený. Ani Rusi nezachytávajú ukrajinské drony na hranici ale až v cieli kde majú sústredenú PVO. Ak by Ukrajinci útočili tak ako Rusi na strategicky bezvýznamné školy či paneláky niekde v zapadákove, tak by s tým nič moc nemohli spraviť.
Ak by tá raketa raketa letela na nejaký strategický objekt v Poľsku, tak by PVO istotne reagovala.
24.03.2024 - 23:00:30
03
Z juhu???
To mi nejak nevychádza...
Skôr si myslím, že ju odpálili niekde nad Bieloruskom....
25.03.2024 - 00:02:53
00
Joe70 napísal:
Ako mali asi Poliaci tú raketu zostreliť?
F16

Joe70 napísal:
Za 39s si pilot stíhačky ledva stihne zapnúť kombinézu a nie priletieť k cieľu.

Nerozumiem tym 39 sekundam. Reakcny cas nezacina, ked raketa vstupi do vzdusneho priestoru. Turci zostrelili rusku stihacku, ktore bola v ich vzdusnom priestore polovicu toho casu. Vedeli, ze Rusi tam chodia, tak si ich tam pockali. Do Turecka potom prestali chodit ruski turisti, ale aj ruske vojenske lietadla. A tak musia postupovat aj Poliaci, ak chcu mat pokoj. Rusi neprestanu vyuzivat, nieco co uspesne funguje.

Rusko tie strely odpaluje zo strategickych bombarderov tisic km od Polska. To, ze ruske bombardery startuju Ukrajinci vedia okamzite. Ukrajinska PVO updatuje vsetky ohrozene oblasti, hned ako identifikuje, ze rakety smeruju tym smerom. Takze Poliaci nie su v ziadnej tme, informacie o potencionalnej hrozbe maju niekolko hodin dopradu o vzlete a desiatky minut ak nie viac o moznosti ohrozenia hranice. Tot sa deje max 10-15 krat do mesiaca. (hoovirm o ohrozenie zapadnej Ukrajiny)
Okrem toho su Poliaci v NATO, maju informacie od NATINAMDS, tie rakety vidia priamo na radare, ano do poslednej chvile nevedia, ci vleti do polskeho vzdusneho priestoru, ale nie je problem byt s F16 nablizku predtym, nez sa to stane.

Joe70 napísal:
Ďalšia vec je bezpečnosť obyvateľstva na zemi a civilného letectva.
Ale predsa o tom som pisal, Polsko uz ma 2 mrtvych, lebo nereagovali.

Joe70 napísal:
Ani Rusi nezachytávajú ukrajinské drony na hranici ale až v cieli kde majú sústredenú PVO.
Sorry, ale to je uplne odveci argument z mnohych dovodov.
1. Ukrajinci strielaju tesne spoza hranice, tj reakcny cas by bol velmi kratky. Poliaci su tisic km daleko, vidia aspon 300 km do UA uzemia.
2. Hocijaka ruska PVO v blizkosti hranic je cielom UA antiradarovych rakiet a HIMARSov, takze nemoze fungovat nepretrzite a je neustale nicena.
3. Ruske letectvo je pretazene aj bez toho, aby lietalo specialne sorties na odchytavanie Ukrajinskych dronov.
4. Mas pocit, ze ruska PVO na tych strategickych miestach je uspesna?
5. Hranica medzi UA a RUskom obsahuje aj more, tj UA moze drony posielat aj obklukou a Rusi by museli strazit aj cele pobrezie, vyrataj si kolko je to kilometrov.
6. NATO radary su omnoho kvalitnejsie ako ruske a su uplne integrovane, pilot F16 vidi na obrazovke to, co obsluha AWASC s podstatne vykonnejsim radarom.

Joe70 napísal:
Ak by tá raketa raketa letela na nejaký strategický objekt v Poľsku, tak by PVO istotne reagovala.
To nikto nezpochybnuje. Preco ale zostrelovat nad strategickym objektom, ked to mozes spravit na hranici a vybrat si menej ludnate miesto. Este raz, nehrajme sa na to, ze Poliaci tu strelu vidia az ked prekroci hranice.

Len zopakujem, technicky to nie je pre Poliakov problem, ide o politicke rozhodnutie, nakolko sa do toho zapojit. To potvrdzuje aj vyjadrenie tohto typka, co je sef polskeho bezpecnostneho vyboru a hovori, ze Polsko/NATO musi zacat zostrelovat rakety smerujuce na Polske uzemie. https://twitter.com/JacekSiewiera/status/1771981338700140639
25.03.2024 - 03:46:15
43
Ďakujem,napísal si to jasne-samozrejme že UA aj všetky krajiny v okolí vedia o raketách už v momente,keď sa Ruzké bombardéry zoraďujú na štar,potom ich sledujú,vidia aj presne,kedy a kde odpália rakety a kam tie rakety smerujú-je naivná predstava,že Poľský piloti F16 štartujú až keď tie rakety vstúpia do ich vzdušného priestoru.
Ide tu aj o to,že RA si takto "ohmatáva" reakciu Poľskej PVO a je isté,že v tom budú pokračovať.

edit: aktuálna info

Šéf poľského úradu národnej bezpečnosti @JacekSiewiera
hovorí, že NATO musí zmeniť postoj k tomu, ako bráni vzdušný priestor aliancie.
Hovorí, že všetky ruské rakety musia byť zostrelené.
Vzdušný priestor Poľska a Rumunska narušili drony a rakety

https://twitter.com/visegrad24/status/1771970964797989248
25.03.2024 - 06:51:49
01
:y: parádne video,ako UA dron napáli do veže Ruzkej rafinérie,a Ruzká PVO ani ťuk :wasntme:

Rafinéria Novokuybyshevsk, región Samara, Rusko, bola tak vážne poškodená, že zastavila všetky operácie. Tieto zábery tiež ilustrujú presnosť UAV.
Rafinéria sa nachádza viac ako 900 km od ukrajinských hraníc.
Zdroj videa: Telegram / Unianne

https://twitter.com/Tendar/status/1771944298595930469
25.03.2024 - 07:09:21
04
Skvelé video-Rozhovor s Ekaterinou Kanakovou 22. února 2024 v pořadu Prostor X:

Novinářka Kanakova: Putin hraje o vše, Carlson je jeho štěně. Padlých ruských vojáků mi líto není

https://www.youtube.com/watch?v=nvTjk-9HDZ8&t=1s
25.03.2024 - 07:56:16
02
Kto neprizna, zomrie pri "vysluchu". V oficialnej sprave samozrejme bude, ze sa smykol v sprche abo nieco podobne.

https://www.aktuality.sk/clanok/aZYgjCA/traja-podozrivi-z-teroristickeho-utoku-v-moskve-priznali-vinu/
25.03.2024 - 08:18:20
03
no skoro ako "museli byt pouzite donucovacie prostriedky" na Slopensku... utocnici neboli maskovani, takze asi maju spravnych, a Ukrajincov z nich uz nespravia
25.03.2024 - 10:15:17
01
problém majú rusi na svojej hranici,ale nie ukrajinskej.chorasánsky isis je z afganistanu.

https://echo24.cz/a/HrSaL/zpravy-svet-v-rusku-zabili-pres-sto-padesat-lidi-ve-stredni-asii-tisice-isis-k
25.03.2024 - 11:30:38
00
keyboard_arrow_up