Tlaci niekto s GreenyHT ? Je pevnejsi ako PLA, ale hlavne o dost viac odolava teplotam (do 90st). Akurat teda skoro 4x drahsi :D
24.03.2024 - 13:15:28
00
Hack3r napísal:
chalani mam dopyt, resp. prosbu. Potrebujem vytlacit taky plastovy tanier pod fotak na fotenie zo zeme, urcene hlavne na fotenie teleobjektivom, vacsinou vodne vtactvo. Skrutka sa vklada zo spodu, to si tam dam ja. Mam 3D subor aj fotky no nepoznam nikoho kto by mi to vedel vytlacit.
Samozrejme vybrat material ktory to vydrzi.
Poslite mi prosim do spravy ponuku ak sa vam to chce tlacit. staci mi jeden ks a ak ste mimo arealu Ziliny a okolia tak to budem potrebovat asi poslat postou, pripadne by kolegovci co chodia na sluzobky vyzdvihli. Dakujem :)


som z rk, ak mas cestu tak to mozem pomerat a spravit, alebo ak mas uz model tak vytlacit :D
25.03.2024 - 08:53:59
00
diky za ponuku, uz to mam vyriesene :)
25.03.2024 - 09:24:13
00
lto Tie rôzne HT PLA filamenty sú naozaj odolnejšie ako klasické, dobre sa tlačia, ale ich hlavná nevýhoda ostáva rovnaká - časom krehnú a výrobky z nich sa doslova môžu rozpadnúť/prasknúť. Záleží veľmi na podmienkach. Celkovo PLA na funkčné veci do exteriéru nie je cesta.

btw: 4x drahší? Pokiaľ ostaneme pri značke Spectrum, tak obyčajné PLA stojí okolo 22€/1kg a greenyHT PLA 40€/kg (dá sa aj za výrazne menej), takže ani nie dvojnásobok.
25.03.2024 - 11:57:37
00
Za 10.90e kupis PLAcko, greeny som zatial inde nepozeral, ako v alze. S krehnutim zatial nemam skusenosti, kedze sa tomu venujem len chvilku. Ale ked o tom pisu, ze je kompostovatelny, tak asi hej, otazka za aky cas. Inak PLA sa da este zosilnit a spravit ho odolnejsim aj voci teplote (>90st). Suhlasim vsak, do exterieru to je len ako model. Urcite bude lepsie na patku PETG (ak nebude moc flex, este som neskusal).
25.03.2024 - 12:06:19
00
Samozrejme že kúpiš, dokonca aj lacnejšie, ale fér je porovnávať produkty jedného výrobcu a nie GreenyHT od Spectrum a PLA od nejakého Číňana. Spectrum je síce poľský výrobca, ale slušný a majú aj zaujímavé materiály. Podobne Devil Design, Fiberlogy alebo Aurapol.
A prvý odkaz google: https://www.cdrmarket.sk/spectrum-3d-filament-greenyht-1-75mm-1000g-80699-traffic-black/ - tu je napríklad za 26€.
V alze majú slabý výber, ale občas tam hodia dobrú cenu na niektoré filamenty. No vyhol by som sa niektorým značkám, ktoré predávajú.
Ja mám aj dlhodobejšie skúsenosti s PLA v exteriéri a už po roku bolo dosť krehké a praskalo. PETG bez problémov, ABS napodiv tiež, aj keď by nemalo byť UV odolné. ASA bez problémov, PMMA tiež OK.
Žíhanie som skúšal s PETG. Výsledok sa zhoduje so zistením Prusu: https://blog.prusa3d.com/cs/jak-zesilit-svuj-vytisk-zihanim_31088/
Na prototypovanie môžeš pohľadať aj prebehy od rôznych výrobcov.
25.03.2024 - 13:10:12
00
@MATHEW_MC_DONALD Ako si spokojný s Bambulov?
Teda aj ostatní ktorí ju máte. Rozmýšľam stále nad Bambulab P1S, len sa neviem dokopať a presvedčiť či na začiatok je vhodné relatívne drahú 3D tlačiareň kúpiť.
25.03.2024 - 13:18:50
00
tomtom7: v tomto kontexte vobec nejde o porovnavanie jedneho vyrobcu ale porovnanie vseobecne PLA (nemyslim si, ze by cinske bolo horsie ako polske, chutia urcite rovnako :lol:) vs. modifikovane PLA ,vzhladom na ciel a otazka povodne bola, ci niekto s greeny tlacil a ma skusenosti . Zatial som sa to nedozvedel :). Btw to cinske PLA fuguje velmi dobre. A sladkasto vonia :D, zrejme dobry rocnik kukurice :lol:

Inak devildesign mam napr. ABS+ Ale nevidim zmysel kupovat nieco 3-4x drahsie , ak mi to neprinesie prislusne vyhody za tu cenu (okrem skusania, co nie je tento pripad, PLA skusat nepotrebujem). Mam v merku inde PLAcko , ktore je urcene priamo pre zihanie, tak mozno skusim to. K PETG mam nevedno preco volajaky odpor :lol: , musim ho zlomit. Asi nemam rad PET flasky :D Ale je tam zaujimava moznost hacknut tu priesvitnost. S acetonom nechcem robit, ked nemusim.

UV degradacia mozno nebola, ze vyrobca pridal daky matros do toho ABS, aby to lepsie odolavalo UV? To sa robieva, ale to by sa mozno pochvalil v specs. Asi si to malo opaloval , ak to nezazltlo :D Alebo to mozno je problem, ak by si to nechal nonstop na slnku, pri beznom pouziti to nezvykne byt problem. ABS vyrobky clovek pouziva cely zivot, takze skusenosti su.
25.03.2024 - 13:51:17
00
skynet: zalezi co od toho ocakavas a co s tym robit. Ak len vyskusat, ze ci ta to zaujme, tak skor nejaku lacnu, na vyskusanie. Ak ta to zaujme, kupis druhu a budes mat dve. Ak nie lacno predas :D Inak je to fajn tlaciaren.
25.03.2024 - 13:53:31
00
skynet
Ja som začal slabšou 3d ender s1 pro a hned na to vyššiel bambulab A. Hodne som to študoval, laboroval, nastavoval a zistil som že ak chcem nieco tlačiť musím dlho odlaďovať filamenty a nastavenia atď. Nakopia sa ti nepoužitelne filamenty a stále je vysledok neistý. Nakoniec to preplatíš …

Teraz by som volil cestu odladeného systemu s filamentami bambulab. Založíš a tlačíš. Za polovicu ceny
prúšu a nie veľmi viac ako obycajné tlačiarne. Už chcem pouzitelné vysledky na prvý pokus a nie zmetky na ktoré čakáš hodiny a nič z toho. Aj to AMS by som hneď bral-rychlo si na to zvykneš ako na prehadzovačku na bicykli. Robil som na tom u kamoša a je to pecka …
25.03.2024 - 14:07:04
01
A neviete či máva Bambulab zľavy aj inokedy ako pred vianocami?
25.03.2024 - 14:19:32
00
lto - Neviem čo konkrétnejšie by ťa zaujímalo k HT PLA, dobré by bolo napísať čo si od neho sľubuješ, prípadne na akú aplikáciu má byť použité. K tlačeniu som ti napísal, že s ním nie je problém, dajú sa tlačiť malé detaily, určite krajšie ako napríklad s PETG. Na druhej strane v rovnakej cene je ASA, čo je lepší materiál takmer po každej stránke.

ABS+ od DD je tiež dobrý filament, zrovna napríklad z neho mám špecifickú redukciu na IBP nádrži, ktorá je vonku už asi 3 roky a stále drží. A plno ďalších vecí, na ktoré som už aj zabudol keďže fungujú :D Vyrábal som si z neho aj nejaké formy pre karbónové výrobky - napríklad viečko na predstavec. Vydrží lisovanie, aj následný ohrev/podtlak... Akurát tie žlté formy sú tuším z PETG, to bola skúška separácie, ktorá nemusí byť takmer žiadna pri použití PETG, resp. oveľa menej precíznejšie spravená ako pri ABS.

skynet skús si na bambu zohnať nejaké kupóny na fb skupinách, často ich ľudia predávajú a niečo sa dá takto ušetriť.

Prílohy:

1711373365404.jpg
1711373365404.jpg 228.64 KiB thumb_up0thumb_down

1711373365409.jpeg
1711373365409.jpeg 161.74 KiB thumb_up0thumb_down

1711373365414.jpeg
1711373365414.jpeg 171.41 KiB thumb_up0thumb_down

25.03.2024 - 14:37:25
03
Niekedy hodne zlacnia aj pred vydaním nového modelu. Tu je nejaký pokec strojárov okolo toho bambulabu ... https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?t=42803&hilit=bambulab
25.03.2024 - 14:45:33
01
tomtom7: fiha, robis si karbonove veci ? To by ma tiez zaujimalo, len kde zobrat na to cas. Asi prestat bicyklovat :D ASA mam tiez, teda skusal som, len jak s ASA, tak s ABS je komplikovanejsie tlacit, aj neviem este aj rychlost (resp. volumetria) aka sa da dosiahnut. A na take veci ako patka je to trosku prilis pruzne asi.

K greeny, tak som zle pochopil, mas s nim skusenosti. Super, vdaka sa prispevok. Myslel som prave na ten exterier, ako ho zvlada, ci lepsie ako obyko PLA . Ci plati aj tu, ze ako model ok, ale na prakticke pouzitie je to stale tam kde PLA. Hlavne teda ta teplotna odolnost, ale medzitym som nastudoval trochu to zihanie.

Taveniu plastov si sa nevenoval ? Rozculuje ma plastovy odpad, ale zaroven sa nan uz pozeram ako na mnozstvo stavebneho materialu , co lezi ladom :D Filamenty z toho nechcem robit, zatial, aj ked fajn vyrobnu som videl za asi 700e z nemecka, len treba do toho granule nadrvit, zatim to neni az tak zajimave. Chcel by som vylisovat aspon dosku z plastu, staci aj 20x20 s hrubkou cca 4mm.
25.03.2024 - 14:52:44
00
Aby sme sa správne chápali, tak konkrétne so Spectrum GreenyHT nemám skúsenosť, ale s nejakým iným PLA HT áno, nepoviem ti teraz z hlavy výrobcu, môžem doma pozrieť. Ale celkovo PLA používam tak možno 10% zo všetkej tlače. Samozrejme v začiatkoch to bolo viac, ale práve kvôli zlým skúsenostiam pri použití v exteriéri som od neho upustil (na figúrky a pod. je to ale ideálny materiál).

ASA/ABS - nemyslím že sú komplikovanejšie na tlač, určite je ich jednoduchšie odladiť ako PETG a to už nehovorím o PETG+CF a pod. Pokiaľ máš okrytovanú tlačiareň, tak sa dajú parádne tlačiť aj väčšie veci, pretože najväčší problém je udržať ich na podložke. Druhý dobrý trik, ktorý sa málo spomína, ale funguje 100% je používať ako podložku materiál FR4 (G10).

Tavenie plastov nie. A ako píšeš, času je málo, nedá sa všetko stihnúť :)
25.03.2024 - 14:59:41
00
keyboard_arrow_up