Moznost komunikacie je vzdy. "Diplomati" sa ale nevyhostuju preto, pretoze potom by oni vyhostili vsetkych nasich. Co nam, slovenskej dzamahirii moze byt jedno. Ale eu ako celku spolu s usa to jedno nie je, pretoze vacsina z tych diplomatov su kdejaki agenti. A tych tam jednoducho potrebujeme. Cim viac nepriatelska krajina, tym viac ich tam potrebujeme. Ked ich tam nepotrebujeme robi sa to tak, ze sa okrem velvyslanca a par "sekretarok" vsetci vyhostia. Ti potom stihaju akurat tu civilnu agendu, ale uz nie moc skodit a kupovat si stetky z hlavnych sprav.
25.03.2024 - 21:15:31
01
este nieco k tomu utoku pri Moskve
citajte aj komentare nizsie

https://twitter.com/betyna71/status/1771902044120514853
25.03.2024 - 21:36:55
11
tamojšie special forces sú určené len na reštrikcie proti civilom, nie proti profíkom s ozajstným výcvikom
keď prigožin vyrazil na moskvu na jediné čo sa zmohli bol nápad, že rozkopú prístupovú cestu....
25.03.2024 - 21:42:40
01
Nebudem sa hádať s vojenskými expertami, ale dovolím si citovať vyjadrenie Operačného veliteľstva poľských ozbrojených síl, prečo nezostrelili ruskú raketu:

„O sestřelení ruské rakety se neuvažovalo, protože se v polském vzdušném prostoru nacházela velmi krátkou dobu a nebyla v dosahu našich střelných zbraní. Neuvažovalo se ani o tom, že by proti ní zasáhly polské stíhačky, protože tato řízená střela nesměřovala do našeho vnitrozemí,“ uvedl v neděli na tiskové konferenci mluvčí DO RSZ plukovník Jacek Gorzysewski."

A prečo nebola v dosahu poľských zbraní vysvetľuje vojenský publicista Jaroslav Wolski:

"Protiletecká obrana nepokrývá nikde 100 procent území a země tak musí mít priority, které části budou přednostně bránit. Obvykle jde o velká města, vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu. Polsko podle něj má mezery a lepší pokrytí PVO bude mít až za několik let. „Pokud by se tedy Ch-101 ztratil a letěl směrem na Varšavu nebo Rzeszów, pravděpodobně by byl sestřelen"

Predstava, že okolo hraníc stále lietajú poľské stíhačky, hranica je posiata batériami PVO a existujú zázračné radary ktoré pokrývajú a sledujú celé územie Ukrajiny a Ruska je dosť naivná. Strela s plochou dráhou letu nie je balistická raketa a je jasné, že pozemný radar ju nemôže vidieť na veľkú vzdialenosť. AWACS vidí teoreticky do 400km.
25.03.2024 - 23:39:34
02
ešte k tomu českému zelenému mužikovi, reportér sa ho mohol opýtať či by po vzore ZSSR chcel mat tiež taký dôchodok ako ruský mužik, namiesto 14 000 korún 4 000 korún

https://twitter.com/BarekSvata/status/1772221056603869470?s=20
25.03.2024 - 23:45:02
00
Kristina napísal:
Všetky ruSSké rafinérie v európskej časti kontinentu boli už údajne aspoň raz zasiahnuté a úplne, dočasne, alebo čiastočne vyradené z prevádzky.

A potvrdzuje to najcerstvejsia sprava:
"Ruská vláda nařídila domácím ropným společnostem, aby ve druhém čtvrtletí snížily těžbu, a zajistily tak dodržení těžebního limitu ve výši devíti milionů barelů denně. K němu se země zavázala jako člen skupiny OPEC+. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z ropného průmyslu" (ČTK)
26.03.2024 - 00:13:15
12
Joe70 napísal:
Nebudem sa hádať s vojenskými expertami, ale dovolím si citovať vyjadrenie Operačného veliteľstva poľských ozbrojených síl, prečo nezostrelili ruskú raketu:

„O sestřelení ruské rakety se neuvažovalo, protože se v polském vzdušném prostoru nacházela velmi krátkou dobu a nebyla v dosahu našich střelných zbraní. Neuvažovalo se ani o tom, že by proti ní zasáhly polské stíhačky, protože tato řízená střela nesměřovala do našeho vnitrozemí,“ uvedl v neděli na tiskové konferenci mluvčí DO RSZ plukovník Jacek Gorzysewski."

A prečo nebola v dosahu poľských zbraní vysvetľuje vojenský publicista Jaroslav Wolski:

"Protiletecká obrana nepokrývá nikde 100 procent území a země tak musí mít priority, které části budou přednostně bránit. Obvykle jde o velká města, vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu. Polsko podle něj má mezery a lepší pokrytí PVO bude mít až za několik let. „Pokud by se tedy Ch-101 ztratil a letěl směrem na Varšavu nebo Rzeszów, pravděpodobně by byl sestřelen"

Predstava, že okolo hraníc stále lietajú poľské stíhačky, hranica je posiata batériami PVO a existujú zázračné radary ktoré pokrývajú a sledujú celé územie Ukrajiny a Ruska je dosť naivná. Strela s plochou dráhou letu nie je balistická raketa a je jasné, že pozemný radar ju nemôže vidieť na veľkú vzdialenosť. AWACS vidí teoreticky do 400km.

Ako som predpokladal...👍
26.03.2024 - 01:53:58
00
Joe70 napísal:
Nebudem sa hádať s vojenskými expertami
Predpokladam, ze to je narazka na mna. :-) Na ziadneho vojenskeho experta sa ale necitim, a to, co som pisal, je len vyuzitie verejne znamych faktov a zakladnych fyzikalnych principov.

V kazdom pripade si dovolim okomentovat.
Vyjadrenie Operačného veliteľstva poľských ozbrojených síl, prečo nezostrelili ruskú raketu je uplne v poriadku, ak si precitas moje prispevky, tak zdorazdnujem :
Ja nehovorim, co maju Poliaci robit. Hovorim, ze ignorovat rakety narusujuce hranicu nevedie ku ochrane zivotov a objektov, je to len ignorovanie problemu a kym tam tie rakety budu lietat, vdy bude riziko, ze si to niekto odnesie. A dokazom je to, ze uz takto zomreli dvaja Poliaci.

Oni sami priznavaju ze tam nemaju ani PVO, ani stihacku! Ja to akceptujem, ze je to polske rozhodnutie, ale konstatujem, ze je to vedome rozhodnutie, pricom ale riskuju, ze sa na hranici znovu nieco stane. V podstate, takto ta diskusia zacala, ked niekto povedal, ze nestrielali, aby predisli skodam a ja som len argumentoval, ze ked predtym nestrielali, tak zomreli dvaja Poliaci a ak budu Poliaci s tymto pristupom pokracovat, tak skodam nepredchadzaju, len ich ignoruju. Co konkretne na mojom tvrdeni nie je pravda? Nijako s s vyjadrenim Poliakov nebije.

Wolskeho komentar je zase vseobecny a tyka sa pozemnej PVO
i]"Protiletecká obrana nepokrývá nikde 100 procent území a země tak musí mít priority, které části budou přednostně bránit. Obvykle jde o velká města, vojenská zařízení a kritickou infrastrukturu. Polsko podle něj má mezery a lepší pokrytí PVO bude mít až za několik let. „Pokud by se tedy Ch-101 ztratil a letěl směrem na Varšavu nebo Rzeszów, pravděpodobně by byl sestřelen"[/i]
,

pricom je jasne, ze som si toho uplne vedomy a prave preto som napisal:
"Nepotrebuju ziadne pozemne PVO, staci po tom, co Rusi odpalia strely s plochou drahou letu. (nie je az tak casto) poslat do vzduchu par F16, a tie pockaju si pri hraniciach a rakety zostrelia."


Ani jeden z tych komentarov nijako nevyvracia, ze by F16 nedokazala zasiahnut, len konstatuju, ze ich tam neposielaju. A tu ma fakt zaujima, ako si z tohoto mojho tvrdenia :
To, ze ruske bombardery startuju Ukrajinci vedia okamzite. Ukrajinska PVO updatuje vsetky ohrozene oblasti, hned ako identifikuje, ze rakety smeruju tym smerom. Takze Poliaci nie su v ziadnej tme, informacie o potencionalnej hrozbe maju niekolko hodin dopradu o vzlete a desiatky minut ak nie viac o moznosti ohrozenia hranice. Tot sa deje max 10-15 krat do mesiaca. (hovorim o ohrozeni zapadnej Ukrajiny). Okrem toho su Poliaci v NATO, maju informacie od NATINAMDS, tie rakety vidia priamo na radare, ano do poslednej chvile nevedia, ci vleti do polskeho vzdusneho priestoru, ale nie je problem byt s F16 nablizku predtym, nez sa to stane. ... Poliaci ...vidia aspon 300 km do UA uzemia.


prisiel k takejto odpovedi?
Predstava, že okolo hraníc stále lietajú poľské stíhačky, hranica je posiata batériami PVO a existujú zázračné radary ktoré pokrývajú a sledujú celé územie Ukrajiny a Ruska je dosť naivná. Strela s plochou dráhou letu nie je balistická raketa a je jasné, že pozemný radar ju nemôže vidieť na veľkú vzdialenosť. AWACS vidí teoreticky do 400km.


Proste odpovedas na veci, ktore nikto nepovedal, alebo opakujes veci, ktore som ja povedal, pricom sa tvaris, ako keby som ja povedal presne naopak.

Mna by pritom skor zaujimalo, aby si zargumentoval tie svoje predchadzajuce tvrdenia ako su napriklad, "piloti si nestihnu ani kombinezy zapnut", a pod,
26.03.2024 - 03:03:06
00
Dudo napísal:
A potvrdzuje to najcerstvejsia sprava:
"Ruská vláda nařídila domácím ropným společnostem, aby ve druhém čtvrtletí snížily těžbu, a zajistily tak dodržení těžebního limitu ve výši devíti milionů barelů denně. K němu se země zavázala jako člen skupiny OPEC+. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z ropného průmyslu" (ČTK)


Útoky dronov ničia ruskú ekonomiku lepšie ako západné sankcie...
https://x.com/Doktor_Klein/status/1772373333968928985?s=20
26.03.2024 - 06:33:35
02
Sorry svrbela ma ruka tak musim, navyse sa tu volalo po expertoch, takze...;o).
Odznelo tu par nepresnosti, ktore musim opravit.
Za prve iba malo rakiet vystrelenych na UA su balisticke a kedze slo o Ch-22 alebo Ch-101 tak tato balisticka urcite nebola . To len tak na okraj, inak to dolezite nie je.
Za druhe na UA lietaju rakety dennodenne, takze predstava, ze voci nim startuju PL F16 je usmevna...to by museli byt vo vzduchu neustale a zachvilku by boli vsetky servisovane;o).
Za tretie tu asi vladna mylna predstava, ze rakety lietaju priamo na ciel. Nie rakety letia vacsinou uplne mimo ciela a otacaju sa nan az v poslednej chvili, aby sa do poslednej chvile netusilo kam mieria. Pocas cesty menia trajektoria aj viackrat. Napriklad na Kyjev sa utoci vacsinou zo zapadu, ci z juhu, aj ked rakety boli vystrelne zo severu a vychodu.
Na nete sa daju dohladat trajektorie RU rakiet, opat odporucam Coopra, ktory tomu venoval kedysi cely clanok.
Za stvrte ten reakcny cas je naozaj kratky, aj ked PL PVO urcite sledovala raketu este na UA uzemim, ale keby na nu vystrelila aj hned po tom, co prekrocila ich vzdusny priestor nie je iste, ci by ju zasiahla na svojim uzemim.
Nehovoriac o tom, ze zasah nad svojim uzemim je riskantny, pretoze trosky oboch rakiet padaju na zem, kde nieco zasiahnu.
Aj vcera UA zostrelili skoro vsetko co potrebovali a napriek tomu trosky z rakiet sposobili dost velke maerialne skody.
Netreba zabudat, ze vsetko co vystrelite smerom hore, spadne zase dole.
26.03.2024 - 08:38:01
01
Ukrajinské ozbrojené sily hlásia úspešný útok na veľkú pristávaciu loď Konstantin Olshansky s použitím domácej protilodnej rakety Neptún R-360. Rusko túto loď ukradlo Ukrajine v roku 2014, keď vtrhla na Krym

https://twitter.com/igorsushko/status/1772537914783658072
26.03.2024 - 09:41:10
03
Ruský veľvyslanec v #Poľsku odmietol ísť na poľské ministerstvo zahraničia, kde ho pozvali o rakete, ktorá narušila poľský vzdušný priestor

"Varšava neposkytla dôkazový základ,"
- povedal Sergej Andrejev.

Poľský minister zahraničných vecí Władysław Kosiniak-Kamysz v reakcii uviedol, že v tejto súvislosti budú v blízkej budúcnosti podniknuté ďalšie kroky.

Minister označil rozhodnutie ruského veľvyslanca za chybné: "Je to vyjadrenie pohŕdania a nemôžeme k tomu zostať ľahostajní," povedal.

Foto: Sergei Andreev po poliatí farbou vo Varšave

https://twitter.com/nexta_tv/status/1772534440641585390
26.03.2024 - 10:02:36
00
@yojo - pozri si toto video https://www.youtube.com/watch?v=NISjy6A_8iw
v minulosti boli aj u nas situacie, ze piloti presedeli sluzbu v kokpitoch, dokonca si pamatam (ale to tusim nebolo u nas) ze ostri sedeli v "nastartovanych". A ano, aj situacia ze je vo vzduchu nepretrzite niekto je mozna. Ale nevsimol som si, ze by Polsko bolo vo vojne, ze by vykonavali aktivne operacie...
26.03.2024 - 13:50:59
00
Dano5 napísal:
Ruský veľvyslanec v #Poľsku odmietol ísť na poľské ministerstvo zahraničia, kde ho pozvali o rakete, ktorá narušila poľský vzdušný priestor

"Varšava neposkytla dôkazový základ,"
- povedal Sergej Andrejev.

Poľský minister zahraničných vecí Władysław Kosiniak-Kamysz v reakcii uviedol, že v tejto súvislosti budú v blízkej budúcnosti podniknuté ďalšie kroky.

Minister označil rozhodnutie ruského veľvyslanca za chybné: "Je to vyjadrenie pohŕdania a nemôžeme k tomu zostať ľahostajní," povedal.

Foto: Sergei Andreev po poliatí farbou vo Varšave

https://twitter.com/nexta_tv/status/1772534440641585390


len opravím, že min. zahraničných vecí je Radek Sikorski, ten pán uvedený v texte je vicepremiér
26.03.2024 - 14:03:03
00
len doplnim ked uz opravujeme a doplname: ten pán uvedený v texte je vicepremiér a ... minister narodnej obrany polska.
26.03.2024 - 15:58:08
02
keyboard_arrow_up