skorpion napísal:
Parlament to musi schvalit legislativne, v sucasnosti zakonnik prace nedovoluje 4 dnovy pracovny tyzden. Ale je ti jasne, ze by to znamenalo aj kratenie vyplaty? U nas bola v praci anketa, ci chceme skratit pracovny tyzden zo 40h na 37.5h, a/alebo par dni dovolenky naviac. Vsetko s adektvatnym znizenim platu. Ani jedno nepreslo. Ked sa povie 4-dnovy pracovny tyzden, vacsina ludi si mysli, ze budu robit menej a plat im zostane. Tak to su na omyle.


Nie je to úplne tak ako píšeš, je aj varianta B ktorá funguje už niekde a ja na Slovensku. Že miesto 8hodin pracuješ 10 hodín. Počas ten istý pracovný výkon (týždenný), máš tú istú mzdu a odrobis mesačne toľko isto hodín. A pracuješ 4dni v týždni.
04.04.2024 - 20:04:39
02
V súkromnej firme asi parlament neschvaľuje dĺžku pracovného času...
04.04.2024 - 20:17:21
04
eaten napísal:
To mi je jasne, ale bez dokazov budu vsetci hovorit ze len tara a nic nema - takze to nema taky vplyv. Video, fotky, mozno spravy by mali iny efekt. Tak ako ten Nahlikov dom, ktory je momentalne len tvrdenie a podozrenie.


Matelkovým cieľom nie je usvedčiť Pelého z niečoho, ale odstrašiť 2 dni pred voľbami aspoň nejakých jeho voličov. A spolieha sa na to, že skrátka aspoň nejaká časť voličov Pellého nepotrebuje dôkazy ... Len neviem, či sa trochu neprepočítaváva - oni by nepotrebovali dôkazy, keby išlo o Korčoka. Ak ide o Pellého, tak tam by ich ani dôkazy neodradili.
04.04.2024 - 20:22:59
06
Z predchadzajucich rozhovorov zjavne neslo o nic nelegalne ale hlboko nemoralne. Takze "usvedcit" ho moze len pred verejnostou. Uplne nechapem, preco by ho toho usetril - mozno aby usetril seba nejakej zaloby. Ale verim tomu, ze on vie o dost lepsie co robi - ma s tym aj nejake skusenosti aj nejakych poradcov urcite. Mna ubija len moja zvedavost :).
04.04.2024 - 20:38:44
00
Tak Pellegrini bude dosť nervózny si myslím,ale dobre mu tak. Ak zverejní Matovič video z mladým chlapcom,tak to bude vážne.
04.04.2024 - 20:42:16
00
JAHMANsvk napísal:
Nie je to úplne tak ako píšeš, je aj varianta B ktorá funguje už niekde a ja na Slovensku. Že miesto 8hodin pracuješ 10 hodín. Počas ten istý pracovný výkon (týždenný), máš tú istú mzdu a odrobis mesačne toľko isto hodín. A pracuješ 4dni v týždni.

Akurat dnes som o tom cital

Aj za súčasných podmienok je možné na Slovensku uplatňovať štvordňový pracovný týždeň. Zákonník práce totiž nič nenamieta, no museli by byť splnené dve základné podmienky – musel by sa skrátiť počet odpracovaných hodín a znížiť plat. „Štandardných 40 hodín práce počas piatich dní pri rovnomernom rozvrhnutí súčasný Zákonník práce neumožňuje stlačiť na štyri pracovné dni,“ upozorňuje advokát kancelárie Havel & Partners Milan Černaj. Keby sa niektorý zamestnávateľ so zamestnancom na štvordňovom pracovnom týždni dohodol, zamestnanec by mohol pracovať maximálne deväť hodín denne, čo by znamenalo 36 hodín týždenne, ak do toho nerátame nadčasy. V tomto prípade by však zamestnanec mal nárok len na mzdu za 36 odpracovaných hodín.

V súčasnosti sa teda na Slovensku štandardne nedá znížiť počet odpracovaných hodín a súčasne pracovníkovi zachovať pôvodný plat. „Zákonník práce výslovne hovorí, že zamestnancovi patrí mzda, ktorá zodpovedá dohodnutému kratšiemu rozsahu pracovného času,“ vysvetľuje partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Ondřej Majer. Zákon teda vníma akékoľvek zníženie počtu pracovných hodín ako skrátenie pracovného času, ktoré sa musí odzrkadliť aj v menšej výplate, a to nezávisle od toho, či je skrátený o štyri alebo trebárs o šestnásť hodín. Mzda sa totiž nevypláca za počet pracovných dní, ale za odpracované hodiny.


Urcite su sposoby, ako sa to da nejak obist. Ale by to bolo jednoduche a ciste, zrejme treba zmenit nejake zakony. Len tolko s tym ma spolocne Fico / vlada / parlament. Firmy to samozrejme nemusia vyuzit. Tolko ku "krasnym Ficovym reciam" o 4-dnovom pracovnom tyzdni.
04.04.2024 - 20:56:37
01
Kristina napísal:
V súkromnej firme asi parlament neschvaľuje dĺžku pracovného času...

kazda firma sa musi riadit zakonnikom prace, cize schvaluje ;-)
04.04.2024 - 20:57:14
04
IM múti vodu, myslím, že stranícke peniaze, čo dostali za voľby od štátu,
nemôže použiť na vyplatenie takejto stávky
(jasné, Pelle nepríde, ak by prišiel, tak detektor zhorí, nič vyplácať nebude),
04.04.2024 - 20:58:57
00
Su rozne uvazky. Ked firma chce, tak proste da vsetkym 80% uvazok a hotovo. A zaroven kludne moze prehlasit, ze zvysuje platy o 20%, takze nikto platovo nestrati. Ale na SK sa to nestane. Miestna mentalita je totiz stredoveka. Tu sa mnohokrat nehladi na odrobenu robotu, ale na cas v nej straveny...
04.04.2024 - 21:22:17
00
Edo ct1 teraz, to je zazitok
04.04.2024 - 21:24:25
10
Práve som to chcel napísať 🤣🙊
04.04.2024 - 21:27:16
00
To je teda riadne panoptikum. Cely format vratane moderatorky je akysi divny. Vyzera to skoro ako parodia na diskusiu.
04.04.2024 - 21:44:26
00
ale tam ziape opicak
04.04.2024 - 21:49:04
00
Ja síce dlhodobo pozeravam ČT, ale keď tam je Jilkova, tak to prepínam preč,vdaka formatu a jej vedeniu.
No a Chmelar tam zapadol ako r.t na s.rbel

Čiže ani náhodou tento jeho prejav žiadne vzťahy (o ktorých hovorí, aj double) nezlepší, iba naopak

Teraz som vydržal tak 15 minút,zatial

Edit: aspoň niektoré komentáre od divákov v spodnom riadku sú trefné


Naposledy upravil Marli dňa 04.04.2024 - 22:04:04, celkovo upravené 1 krát.

04.04.2024 - 21:57:41
01
Je to dobre vymyslena kampan pocas moratoria, Madari nevysielaju nic? 😉
04.04.2024 - 22:02:47
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up