Zipsik napísal:
Ale ved on je dobrovolny… nemas ho automaticky…musis si ho zalozit :)

Myslim ,že po novom sa zriaduje automaticky ,akonáhle začneš pracovať/odvádzať.Len ti príde výzva ,aby si si vybral spravcovsku spoločnosť,ak sa neviagríš,tak ti ju určia sami. Po 40 máš však smolu...
26.04.2024 - 15:01:07
03
Ja som si ho tento rok musel zakladat lebo som ho nemal doteraz 🤔 a pri tej prilezitosti som rovno spravil aj 3ti pilier :)
26.04.2024 - 15:47:02
00
valecek napísal:
len on to chce zjavne zrusit tak, ze nase nasporene uspory pojdu do kytek


2. pilier patri statu. Stale su to odvody, to ze stat dal ludom mandat rozhodnut o casti svojich odvodov na veci nic nemeni. DSSka je iba spravca, vlastnikom je ale stat. Nevidim rozdiel medzi clovekom, ktory ma len 1. pilier a spolieha na stat a takych, ktory ma 2. pilier a berie to ako svoj "majetok", ktory mu je stat povinny vyplatit. To je to riziko, ked si clovek na ivestovanie zvoli ludi, ktorym vlastne uz principu neveri, t.j. politikov.
26.04.2024 - 16:11:31
02
Tu o tom pojednávajú:
https://e.dennikn.sk/3962275/coho-sa-treba-bat-ked-sa-fico-pyta-na-slovenske-uspory-v-spojenych-statoch/
26.04.2024 - 16:27:39
00
Na vklady v banke nám siahnuť nemôže, tam mi aj tak nemá čo zobrať, ale na druhý pilier áno. To sú pre neho voľné peniaze ktoré sme si ako zodpovední dôchodcovia nastavili tak, že pekne zarábajú. On proste potrebuje dávať aspoň malé záplaty na tú gigantickú mega dieru v štátnom rozpočte ktorá sa každý deň zväčšuje.
26.04.2024 - 16:44:34
00
dodo58 napísal:
2. pilier patri statu. Stale su to odvody, to ze stat dal ludom mandat rozhodnut o casti svojich odvodov na veci nic nemeni. DSSka je iba spravca, vlastnikom je ale stat. Nevidim rozdiel medzi clovekom, ktory ma len 1. pilier a spolieha na stat a takych, ktory ma 2. pilier a berie to ako svoj "majetok", ktory mu je stat povinny vyplatit. To je to riziko, ked si clovek na ivestovanie zvoli ludi, ktorym vlastne uz principu neveri, t.j. politikov.

ono je to naopak. Cele odvody su moje. Ja som ich pozical statu vymenou za to, ze on ich teraz pouzije a neskor mi ich (na starobu) vrati. Tym, ze mam druhy pilier, som statu "odobral poverenie" naklad z castou mojich odvodov a rozhodol som sa ich spravovat samostatne.

Cely dochodkovy system naucil ludi nestarat sa o svojou financnu buducnost. Volakedy si ludia museli setrit a mysliet na starobu, lebo kazdy potom zil len z toho co mal a usetril.

Mimochodom, da sa niekde najst aka je priemerna valorizacia dochodkov za poslednych 5/10/20 rokov? Zaujimalo by ma to v porovnani s druhym pilierom.
26.04.2024 - 16:56:19
05
Voľakedy myslíš ktoré obdobie? Keď bol priemerný vek dožitia 50 rokov?
26.04.2024 - 17:18:08
00
cisty napísal:
Na vklady v banke nám siahnuť nemôže...

Tu ta musim trochu vytriezviet. Dan na vklad je najrychlejsie a vysoko efektivne zdanenie majetku. Zatial nema nik gule ho pouzit, no na Cypre to uz otestovali na zostatok nad 100.000. Plebs este tlieskal, ze brali len bohatym. To je postrach vsetkych zastancov digitalnych penazi a vecna tema na zachovanie prava na cash.
No zatial sa toho neobavam, Ii. pilier to isti... ;(
26.04.2024 - 17:42:31
00
Teraz vlastne nemam moznost vystupit z 2. piliera vsak? Naposledy to bolo nejak 2015 ak som sprave dohladal.
26.04.2024 - 17:44:52
00
Dám sem úryvok z toho článku na Nku:
Vylúčené však nie je ani to, že sa koalícia pokúsi nájsť ústavnú väčšinu a druhý pilier jednoducho zruší. Znamenalo by to, že investície z druhého piliera by prešli na účet štátu a sporitelia by namiesto toho dostali prísľub vyplatenia vyšších štátnych dôchodkov v budúcnosti.

Koalícia však v súčasnosti nemá dostatok hlasov na zmenu ústavy, ktorá chráni druhý pilier. A ak by ich aj získala, zrušenie druhého piliera by sa určite dostalo na Ústavný súd.
26.04.2024 - 17:49:22
00
dislukas napísal:
Teraz vlastne nemam moznost vystupit z 2. piliera vsak? Naposledy to bolo nejak 2015 ak som sprave dohladal.


Preco by si to robil?

Tie peniaze statu odvedies tak ci tak…

Tak preco ich nemat ciastocne v 2. Kde sa zhodnocuju? 🧐🧐
26.04.2024 - 17:52:35
01
dislukas, máš, ale musíš spĺňať toto: Z 2. dôchodkového piliera bude môcť vystúpiť iba ten sporiteľ, ktorému po 1. máji 2023 vznikla účasť v 2. pilieri automaticky a to bez ohľadu na to, či si dôchodcovskú správcovskú spoločnosť (DSS) vybral sám – uzatvoril s ňou zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení – alebo mu ju určila Sociálna poisťovňa.
26.04.2024 - 17:53:17
00
vystupovat z II.piliera je nezmysel. Nikto nikomu nezaruci, ze z I.piliera nieco dostane. Stat skrachuje a nebude nic. V druhom apon viem kolko mam a je to moje - pokial od toho daju politici prec svoje chamtive paprce. Este bezpecnejsi je treti pilier a najbezpecnejsi stvrty (ked nejdem do detailov typu krach financnych trhov :-) ). Cize idealne je mat vsetky styri.

Inak byt opoziciou, tak sirim, ze Fico chcem znarodnit II.pilier a zdanit/zhabat vklady v bankach. Viem, ze je to pritiahnute za vlasy a na styl dezole, ale doteraz vzdy urcoval hru Fico svojimi temami a ostatni to museli vyvracat. Je nacase, aby sa karta obratila.
26.04.2024 - 18:04:07
013
Sice suhlasim, ale run na banky je hra s ohnom.
26.04.2024 - 18:21:20
12
A šírenie poplašnej správy, no trest za to je 1. nevycislitelny, 2. by si určite neodpykal hlavný pachatel
26.04.2024 - 18:42:58
01

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up