Ódor je mega https://www.facebook.com/LudoOdorOfficial/videos/1022620659195678
Ten jeho skvelý humor, úprimnosť a veci vie rozprávať jasne a zreteľne.
Ak budete mať debatu s niekým, čo bude frflať a hundrať, že všetci politici sú zlí a rovnakí. No tak nie, nie sú.
Nezabudnite ísť voliť o mesiac prosím!
09.05.2024 - 13:20:33
313
foobar napísal:
https://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienky-vo-finsku/

Občania členských štátov EÚ nepotrebujú povolenie na pobyt vo Fínsku. Musia sa však zaregistrovať, ak sa budú v krajine zdržiavať dlhšie ako tri mesiace. Registráciu zabezpečuje Fínska imigračná služba. Pri registrácii sa uvádza účel pobytu. Môžu to byť napríklad práca, štúdium alebo rodinné väzby.

...skor si asi vybavuje nalezitosti okolo nasej Socialnej poistovne/zdravotnych poistovni
jo,tak ako píšeš,ale dlhsie tam pracovat nesmies ako 3 mesiace,bo furt musi prist,alebo sa presuva do svedska
09.05.2024 - 13:30:44
00
jedine pravidlo 3 mesiacov pre Finsko co som nasiel sa tyka nezamestnanych - ak si nenajdes do 3 mesiacov pracu, musis vycestovat... si si isty ze ten tvoj svagor tam pracuje legalne? :D

https://tem.fi/en/three-month-unemployment-rule
09.05.2024 - 13:56:21
02
co sa tu clovek nedozvie o rodine 😅 kamos maka vo Finsku uz 4 rok a teda ziadne presuvanie a 3 mesiace nespomina
09.05.2024 - 14:03:33
00
lapaloma napísal:
presne tieto nálady sme tu mali za mečiara ... vtedy som bol vo veku, že jasné prosto odídem a kašlem na slovensko. Nakoniec odišlo len zopár, ktorí by odišli tak či tak... je to teraz naozaj o toľko horšie? Odíde viac ľudí?


Neviem aké boli vtedy (v 90.rokoch) "bariéry" štúdia v zahraničí, ale dnes nie sú prakticky žiadne. Okruh študentov, ktorí chcú študovať a žiť v zahraničí je isto väčší. A o študentov ide v prvom rade, hlavne v oblasti ako zdravotníctvo je to priam alarmujúce.
09.05.2024 - 14:04:56
00
mirec16 napísal:
co sa tu clovek nedozvie o rodine 😅 kamos maka vo Finsku uz 4 rok a teda ziadne presuvanie a 3 mesiace nespomina
tak ta potom oklamal,alebo tam robi nacierno.Trvaly pobyt ziskas jedine ak tam zijes nepretrzite 5r,co mi vravel svagor,inac sa musis po roku regnut v ich portali obyvatelov
09.05.2024 - 14:24:04
00
Nepotrebujes ziadny trvaly pobyt. Musis sa akurat zaregistrovat.

https://migri.fi/en/work-in-finland

EU citizens working in Finland

If you are a citizen of an EU Member State or Iceland, Liechtenstein, Norway or Switzerland, you are allowed to start working immediately after arriving in Finland. You do not need a residence permit in Finland. However, if you are staying in Finland for over three months at a time, you need to register your right of residence.

...tuto registraciu nasledne netreba predlzovat, plati to bez obmedzenia. Po 5tich rokoch mozes poziadat o trvaly pobyt.

https://migri.fi/en/registration-of-right-of-residence
09.05.2024 - 14:37:00
01
Precitaj si kalu,vies o tom hovno makovie
Trvalý pobyt sa udeľuje, ak občan EÚ žil vo Fínsku minimálne päť rokov nepretržite
Eures+europa.eu
09.05.2024 - 14:46:44
00
este raz - ako obcan EU nepotrebujes mat trvaly pobyt vo Finsku na to, aby si tam mohol pracovat

Mas to jasne napisane na strankach Finskeho imigracneho uradu ktore som ti nalinkoval.
Jediny dovod preco Slovak musi kazde 3 mesiace z Finska vycestovat je ten, ze oficialne je vedeny ako nezamestnany.

ak chces pokracovat v diskusii dalej, zaloz novu temu "Imigracia do Finska" :D
09.05.2024 - 14:55:07
05
To je A1 formular asi pre socialnu poistovnu, prenos poistenia, kedze robi v inej krajine EU. Inak nepotrebujes nic specialne. Ale ten sa vybavi len raz a hotovo. Aspon tak som to mal 1rok ked som robil niekedy davno v DE.
09.05.2024 - 16:01:00
00
tomasspura joj, toto si mi nemal spraviť, to pripomenutie A1.
Asi niekedy pred 10 rokmi som mal niekoľkomesačný bočný džobík v Česku na dohodu a netušil som nič o týchto náležitostiach, teda formulári A1 a cirkusu okolo toho. Môj celkový príjem z tej dohody bol asi 3-tis eur, skrátka fakt úplne mala vec a žiadne takéto náležitosti som neriešil, ani môj "zamestnávateľ".
Potom to o pár mesiacov začalo. Prišli mi lajstro zo sociálnej poisťovne, ktoré spustilo takmer ročný kolotoč nekonečných administratívnych buzerácií zo strany Sociálnej poisťovne. Skoro rok sa okolo toho točilo zopár ľudí u mňa, v SP a ČSSZ. Nejdem do detailov, už si to ani nepamätám, ale podľa nich mi mali vrátiť všetky moje odvody do SP a mal som ich aj s penálami doplatiť do Českej správy sociálního zabezpečení, atď.
Ale pointa je v inom: napokon to bol nekonečný dialóg tupej, ale doslova tupej byrokraticko-technokratickej mašinérie Sociálnej poisťovne vs. manažérsky orientovanej a proklientsky usmiatej ČSSZ. SP trvala na tom, že som porušil nejaký paragraf a ČSSZ nekonečne vysvetlovala, že som ho neporušil. Vtedy som získal niekoľko sivých vlasov a bol som blízko k infarktu.
Keď sa to konečne vyriešilo (neporušil som), tak mi raz zavolal príslušný referent brnenskej ČSSZ a v dlhšom telefonáte si vylial srdce, že toto ešte nezažil, taký tupý a neznalý prístup jeho "kolegýň" na slovenskej strane, neochote, arogancii, povýšenosti, neovládania pravidiel, neschopnosti priznať si chybu a ustúpiť .... ak si dobre pamätám, tak 5 ľudí sa tomu kvôli neochote nejakých dvoch žien pozrieť sa na to mimo najzákladnejších rámcov venovalo takmer rok a pritom išlo o nepodstatný príjem v prvých tisíckach eur a napokon sa ukázalo, že aj tak sme mali pravdu už v úplne prvom dovolaní a ony nemali pravdu, lebo skrátka nečítali iné paragrafy, než s ktorými už roky robili...
Bŕŕŕ, formulár A1 ... vtedy som sa zaprísahal, že už nikdy nebudem robiť na dohodu v zahraničí ... :-)
09.05.2024 - 16:26:17
13
...a preto si vacsi zamestnavatelia na tuto A1 byrokraciu zaplatia radsej externe firmy ako PwC, E&Y atd... mne stacilo poslat asi 2-3 mejly ked som kedysi davno riesil A1 ;)
09.05.2024 - 16:49:53
00
Vyborna diskusia na temu STRACH a manipulacia:
https://www.aktuality.sk/clanok/NA8kLwM/strach-z-medveda-ako-zbran-politikov-je-to-vsak-naozaj-len-marketingpodcast-bardy-and-kacer/
09.05.2024 - 18:11:43
02
Tak u vacsich zamestnavatelov by to isto aj nejaka sikovna HR sila zvladla, len aj manageri v sukromnom sektore casto dychtia za proviziami :)
09.05.2024 - 18:12:06
00
Strenki napísal:
Najlepší odídu a najhorší tu vládnu a budú vládnuť. No som zvedavý koľko rokov ešte táto krajina vydrží. Lebo raz to takým tempom kolosálne kľakne ako domček z kariet. Na tých starých osprostených nebude mať kto robiť, lebo vyženú všetkých kvalitných na západ

toto je ta ironia co som hovoril, ze d.piliere su dolezite lebo slovensko starne
uplna parada je este aj toto, ze bude starnut rychlejsie, lebo vsetko mlade uteka...
uplne v riti je to cele...
09.05.2024 - 18:38:32
00

Výber z produktov

Prejsť do shopu
keyboard_arrow_up